Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Япония обяви историческа ревизия на отбранителната си доктрина

8 коментара
Премиерът Фумио Кишида

Япония днес обяви историческа ревизия на отбранителната си доктрина, като реши да придобие способност за нанасянето на удари по вражески бази. Страната също така ще удвои разходите си за отбрана през фискалната 2027 г., предаде Киодо. Това е драстична промяна в следвоенната политика за сигурност на Япония, която досега бе разработвана съобразно пацифистката ѝ конституция.

Тъй като ситуацията в областта на сигурността около Япония става нестабилна поради заплахите на Китай и Северна Корея, Токио, който в продължение на 77 години отхвърляше военните действия, ще може да извършва директни атаки срещу територии на друга страна в случай на извънредна ситуация.

Придобиването на способност за възпирането на нападения от външни сили, наречена "способност за контраудар", е заложено в три ключови документа на правителството в областта на отбраната, включително в Стратегията за национална сигурност, актуализирана от кабинета на министър-председателя Фумио Кишида.

Критици отбелязват, че конституцията позволява на Япония да действа само в случай на самоотбрана. Това обаче ще се промени, защото според новата стратегия за сигурност Токио трябва да има способността "да нанася ефективни контраудари на територията на противника като минимална мярка за самозащита".

В Националната стратегия за сигурност се казва, че Япония е изправена пред "най-тежката и сложна ситуация със сигурността" от Втората световна война насам. Но правителството обещава да запази ангажимента си към "политиката, ориентирана само към самоотбрана" и Япония "да не се превръща във военна сила", отбелязва Киодо.

За да укрепи значително отбранителния си капацитет, Токио си поставя за цел да увеличи годишния си бюджет за отбрана до 2 процента от брутния си вътрешен продукт (БВП) през фискалната 2027 г., която приключва през март 2028 г. Япония дълго време ограничаваше годишния си бюджет за отбрана до около 1 процент от БВП или малко над 5 трилиона йени (36 милиарда долара).

На днешното заседание на управляващата Либерално-демократическата партия (ЛДП) Кишида заяви, че правителството ще задели около 8,9 трилиона йени (около 65 милиарда долара) за бюджета за отбрана през фискалната 2027 г.

Първоначалният бюджет за отбрана за фискалната 2023 г. се очаква да достигне рекордните 6,5 милиарда йени (около 47 милиарда долара) спрямо 5,2 трилиона йени (38 милиарда долара) през тази година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Това правителство много скоро ще си отиде. Никой съсед на Япония няма да позволи тя да се въоръжи отново...

  2. Калико Джо
    #7
    Отговор на коментар #5

    Звучи като партенка. Още от идването на Хитлер на власт през 1933 е било ясно, че той е налудничав диктатор и рано или късно ще създаде проблеми на европейските демикрации, което и става. В САЩ е имало също нацистко движение,но никога не е станало много популярно, но изолационизма е бил силен. Затова и когато ФДР иска да помогне на Чърчил въвежда ленд-лийз програма, но съюз с Хитлер никога не е бил разглеждан. Японците също са се държали отвратително, където и да са отишли в Азия и реално бившите

  3. Bлaдo
    #6

    надявам се, че 'новата японска отбранителна доктрина' включва и завръщането на Курилските острови (千島列島) обратно в лоното Империята на изгряващото слънце... ;-))

  4. The Rock
    #5
    Отговор на коментар #3

    Четох едни разсекретени протоколи от заседания на управниците в САЩ през ония години и прочетох, че САЩ са решили да подкрепят Германия ако Русия нападне и обратното. Просто Хитлер е трябвало малко да изчака.

  5. The Rock
    #4
    Отговор на коментар #2

    Прав сте!

  6. Калико Джо
    #3
    Отговор на коментар #1

    Това пък как ти хрумна?!

  7. Десен бесен
    #2
    Отговор на коментар #1

    Остави я ВСВ. Трябваше да спечелим Първата. Тогава в Европа нямаше да има нито нацизъм, нито комунизъм. България щеше да бъде обединена, а стандарта на живот като в днешна Австрия. Както и да е. Радвам, че Европа, Япония, Канада, Австралия и Южна Корея разбраха, че докато има диктаторски режими, особено на ядрени сили, трябва да имат силни армии. В един прекрасен свят, някой ден, дано тези средства отиват за човешко развитие и благоденствие, но няма да е в близките 100-200 години.

  8. The Rock
    #1

    Германия, Япония, Италия и България трябваше да спечелим Втората Светова война.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.