Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Японският пазар с 26-годишен минимум, руската борса с най-тежките загуби в света

38 коментара
Японският пазар с 26-годишен минимум, руската борса с най-тежките загуби в света

Финансовата криза се разраства въпреки предприеманите от правителствата на отделните страни многомилиардни мерки за стабилизиране на колабиращите пазари и предпазване от рухване на големите търговски банки. Мерките обаче не върнаха доверието на пазарите, а предупрежденията за навлизане на световната икономика в рецесия сринаха и цените на петрола, което още повече задълбочи треската на борсите.

След като борсовата търговия по света приключи миналата седмица със спад, в понеделник сривовете продължиха. Японският борсов индекс “Никкей” спадна в понеделнишката търговия до минималния показател за последните 26 години, макар и след това да се вдигна с 3 пункта, предадоха световните агенции.

Сборният индекс за азиатския регион MSCI загуби нови 3.5%, а за последните три работни дни спадът бе с 13%.

Южнокорейският индекс Kospi се снижи с 3 процента след като корейската централна банка рязко понижи основната лихва. Търговията на Филипините бе прекратена 15 минути след откриването ѝ заради срив от над 10%, което е най-рязкото пропадане в хода на една търговска сесия от 1987 година. Индексът на филипинската борса загуби 6.5% от стойността си.

В последния работен ден на миналата седмица борсовите индекси в САЩ се понижиха с 3.5% заради опасенията от настъпването на рецесията в повечето от развитите страни. Руските индекси се сринаха с 13-14% и търговията бе прекратена до 28 октомври.

Според наблюдателите руският фондов пазар е претърпял най-тежките загуби в света от началото на годината – 73%. За сравнението са взети 48 основни борсови индекси в света.

Според статистиката индексите на 22 от основните борси са загубили през годината над половината от капитализацията си. В Китай, Гърция, Ирландия, Перу и Австрия спадът е над 60%, а американският индекс S&P 500 – 40%. Най-добро е положението в Мексико и Йордания, където борсовите показатели са спаднали съответно с 6.4 и 19.2%.

Българската борса загуби над 40% от капитализацията си.

Обяснението за гигантските загуби на руския фондов пазар се корени основно във външни и вътрешни причини - глобалната финансова криза, която принуди инвеститорите да изтеглят вложенията си от рисковите развиващи се пазари. Недостигът на ликвидност на руската банкова система доведе до разпродажбата на акции от финансовите институции В последните месеци петролът поевтиня двойно, което доведе до значителен спад на печалбите на петролните и газовите компании.

Същевременно Международният валутен фонд (МВФ) протегна ръка на две от новоразвиващите се икономики – Украйна и Унгария – за да ги спаси от кризата.

По-рано фондът обеща да предостави помощ на всяка страна, която се обърне към него с молба за съдействие. В понеделник стана известно, че Украйна ще получи заем от 16.5 млрд. долара. На Унгария ще бъде даден “значителен финансов пакет“, за да се пребори със започващата рецесия.

Украинският заем е със срок 24 месеца и ще зависи от приемането от парламента на закони, които да подкрепят банките в страната. Сделката с Унгария е постигната със съдействието на Европейския съюз.

Украйна е първата страна от Източна Европа, която ще получи помощ от МВФ заради кризата. Подробности около споразумението с Унгария ще бъдат оповестени в следващите дни.

Миналата седмица и Беларус помоли международната организация за заем от 2 млрд. долара, след като банки в страната загубиха достъп до финансиране.

Украйна трябва да балансира бюджета си чрез ограничаване на социалните разходи и редуциране на дефицита по текущата сметка. Опасенията от икономическо забавяне в страната се обясняват с понижаването на цените на основните ѝ експортни продукти и отслабването на валутата, което прави стоките, закупени в чужбина, по-скъпи.

Украйна се е съгласила да създаде фонд, който ще купува акции от банките в страната, както и да приеме закони, които да принудят заемодателите да спрат изплащането на дивиденти, за да задържат капитал.

Дефицитът по текущата сметка на Украйна може да достигне 15 млрд. долара тази година по оценки на централната банка. Той е бил 7.5 млрд. долара или около 6% от брутния вътрешен продукт през първите осем месеца на годината.

В Унгария ситуацията също е обезпокояваща. Унгарските акции, облигации и унгарският форинт са спаднали през последните две седмици заради опасенията, че страната ще бъде изправена пред трудности при финансирането на текущата си сметка и бюджетния дефицит заради свиването на световния кредитен пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ктн
    #39

    Сега на руснаците им трябва един Иван Костов. Но къде ти такъв късмет?Ще ни повлекат и нас към дъното.

  2. Анжела
    #38

    несравними величини по мащаб, но по схема на собственост и начини за източването им и ликвидността - еднакви; на запад гарантират на вложителите си определен по9голям или по-малък процент от спестяванията, в Русия точно като в България през 1996 г - хлопват прозорчето на гишето и спестителите не могат да теглят парите си; оказа се, че са раздали огромни кредити на "свои" компании и близки до олигарха социопат Путин, с мимнимална ликвидност...Особености на съветската КДС-арско-банкова система - N-та серия. Да здравствует, братушки!

  3. Hunter
    #37

    Вишински, спомняш ли си как твърдеше, че имало руска икономика и как петролът нямало да падне до $50. Е до 50 има май още една седмица

  4. Rusofil
    #36

    Spakoina, pobeda budet za nami!Tovarisht Stanishev skazal Putinu chto delat.

  5. Дядо Иван
    #35

    Имам чувството, че напролет и на нас ще ни трябва Иван Костов. Ама след като им изми насраните задници 1997 г. , комунистите така го плюят и досега, че не вярвам втори път да им мирише насраното...

  6. 17
    #34

    По времето на СССР имаше виц: "Советский микрочип -самьi болшой микрочип в мире!"Затова и кризата ще бъде "самьi болшой" в Русия.Цените на петрола и газа ги възгордя и започнаха да се държат като СССР. Аз преди време подхвърлих, че Путин да не се прави на велик, че ще дойдат некои "тъпаци" като Рейгън и Тачър и ........

  7. Imigrant
    #33

    Dnes nechtata varviat samo kam katastrofa,darjavnite namesi ne sa efikasni i edinstvenoto spasenie e v predlojenieto na SArkozi,no dokato niakoi strani umuvat,veshe sme v tova sastoianie.A rezesiata v svetoven machtab mije i da e psihologisheska otshasti,no chte ni darji nai-malko 10 godini.V Amerika i Evropa zaposhna nevijdano vlagane na pari v predmeti na izkustvoto,zenite se vdignaha fantastishno,vijte rezultatite ot targovete.A Balgaria-reakzia net.

  8. Fil
    #32

    !

  9. Pitasht
    #31

    .

  10. ???
    #30

    доволен съм от развитието на нещата в русия.чувствам се компенсиран за високите цени на газа и петрола който ни пробутват в българия.радвам се като наблюдавам как акциите на газпром се сринаха от 260 на 80 рубли за акция.като се отчете и девалвацията на рублата спрямо долара....има господ, и той ще постави пияните мужици на мястото им. пак ще си ядат военната техника.много да внимава БСП и категорично да спре всякакви проекти с русия, особенно козлудуй и южен поток. каквото им подариха на братята

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.