Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Югославия, която си отива в историята

0 коментара

Държавата е окупирана от нацистите през Втората световна война е обособена марионетна хърватска държава. По време на Втората световна война на територията на Югославия се развива най-голямото съпротивително антифашистко партизанско движение в Европа. След войната Югославия е в продължение на 40 години е управлявана от маршал Тито. От 1948 година Югославия скъсва със СССР и поема собствен път на социалистическо развитие.

През 1945 г. е провъзгласена Федеративна народна република Югославия /ФНРЮ/. През 1963 г. е приета нова конституция на страната, в която тя е обявена за Социалистическа Федеративна Република Югославия /СФРЮ/ и включва републиките Босна и Херцеговина, Македония, Словения, Хърватия, Сърбия и Черна гора.

След смъртта на Тито през 1980 г. се засилват сепаратистките тенденции в отделни републики. С идването на власт на Слободан Милошевич в Сърбия и застоя на демократичните процеси нарасна решимостта на републиките сами да взимат решения за бъдещето си. Словения и Хърватия обявяват независимост през юни 1991 г., Македония и Босна и Херцеговина - през 1992 г.В състава на Югославия остават само Сърбия и Черна гора, които подписват договор за създаване на Съюзна република Югославия и приемат нова конституция през 1992 г. Днешна Югославия бе изправена пред последиците от 13-годишното управление на Слободан Милошевич - години, белязани с четири балкански войни, икономическа криза и рискове от нови подялби. Той загуби президентските избори на 24 септември 2000 г.

Новият президент Воислав Кощуница бе изправен пред тежко наследство, което се отрази преди всичко в отношенията между Сърбия и Черна гора, и в проблема Косово. Черна гора избра за свой президент през 1997 г. демократа Мило Джуканович, подкрепен тогава от коалицията "Да живеем по-добре". Отношенията със Сърбия на Милошевич постепенно охладняха. През ноември 1999 г. Подгорица се разграничи от Белград в областта на икономиката, като прие германската марка като паралелна валута, а в дипломатическата сфера заздрави връзките си с международната общност.

Законодателен орган на СР Югославия бе Скупщината /двукамарен парламент/, която се състоеше от Съвет на републиките и Съвет на гражданите. В Съвета на републиките влизаха 40 депутати от републиканските парламенти - по 20 от Сърбия и Черна гора, избирани с преки избори за срок от 4 години. Съветът на гражданите имаше 138 депутати (108 от Сърбия и 30 от Черна гора), избирани на общи избори за срок от 4 години. Изпълнителната власт се осъществяваше от федерално правителство, избирано от двете камари на парламента с тайно гласуване. По конституция президентът и премиерът не можеха да бъдат от една и съща република. Републиките имаха свои президент, парламент и правителство.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.