Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Югославия препраща американското искане за имунитет от МНС към Брюксел

0 коментара

Сръбският премиер Зоран Джинджич заяви, че въпросът, свързан с инициативата на американската администрация за подписване на междудържавно споразумение с Югославия за защита на американските военни от явяване пред Международния наказателен съд /МНС/ ще бъде бъде обсъден в официални разговори с европейските партньори, информира днес в. Политика.

Същността на инициативата на американската администрация е властите в Белград да се обвържат, че няма да повдигат обвинения пред МНС по повод евентуални престъпления на американски военни и цивилни представители на територията на Югославия, отбелязва изданието.

Джинджич оцени, че въпросът е твърде сериозен, за да бъде взето решение веднага и добави, че това е една от темите, които трябва да се разгледат от органите на бъдещата държавна общност Сърбия и Черна гора.

По думите на заместник-председателя на Социалистическата партия на Сърбия Бранко Ружич подписването на такова двустранно споразумение би застрашило националния интегритет.

Вчера стана известно, че американски дипломати са представили искане в Рим и Белград за подписване на двустранни споразумения, които осигуряват недосегаемост на американски граждани по отношение на МНС. Подобни договори се подготвя с Босна и Херцеговина и с други държави.

Миналата седмица Румъния подписа споразумение със САЩ, че юристдикцията на МНС няма да се прига по отношение на американски граждани на румънска територия.

Вчера говорителя на европейската комисия Жан Кристоф Филори изрази загриженост по повод румънско-американския договор и заяви, че ЕС очаква страните кандидати от Източна Европа да се консултират с Брюксел по такъв важен въпрос като МНС.

Отговорни представители на ЕС заявиха още, че са загрижени от това, че други страни, главно кандидати за членство в ЕС и НАТО от Източна Европа, са също под натиск да постъпят като Румъния.

Дипломати от ЕС посочиха вчера, че са наясно, че румънските надежди за присъединяване към НАТО са изиграли роля за споразумението между САЩ и Букурещ за Международния наказателен съд.

Брюксел и Вашингтон имат разногласия във връзка с Международния наказателен съд, срещу който САЩ се съпротивляват, опасявайки се, че враждебно настроени нации може да злоупотребяват със съда, за да завеждат дела срещу американци, водени от политически мотиви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.