Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Югославия престана да съществува

0 коментара

Югославският парламент прие снощи конституционната харта на държавното обединение Сърбия и Черна гора и закона за нейното прилагане, предадоха осведомителните агенции.

С това формално приключи сложната юридическа процедура, с която се сложи край на 74-годишната история на Югославия. В началото на 90-те от СФР Югославия се отделиха Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и Македония.

В Съвета на гражданите - долната камара на парламента за хартата гласуваха 84 депутати, 31 бяха против. Законът бе подкрепен от 72 депутати, против бяха 39. По-рано вчера двата документите бяха приети и от горната камара на югославския парламент, а в края на миналия месец те бяха одобрени и от републиканските парламенти на Сърбия и Черна гора.

Хартата на държавното обединение Сърбия и Черна гора и закона за нейното прилагане влизат в сила с приемането им от парламента.

Един от главните компромиси, постигнат при съгласуването на конституционната харта на новата държава Сърбия и Черна гора е 3-годишният мораториум върху предприемането на стъпки напускане на държавното обединение.

Институциите на новата държава ще бъдат създадени тридесет дни след тържественото обявяване на новото държавно обединение от югославския парламент.

Сърбия и Черна гора запазват голяма автономия, като на надрепубликанско ниво ще се решават само въпросите на отбраната, външните отношения, международните икономически отношения и защитата на човешките права.

Провъзгласяването на новото държавно обединение беше постигнато под силен натиск на ЕС, който се надява, че то ще допринесе за нормализиране на отношенията на двете републики и ще стабилизира Балканите.

От своя страна Сърбия и Черна гора очакват след приемането на конституционната харта и стартирането на новото държавно обединение, да се да ускори подписването на споразумение за стабилизиране и асоцииране с Брюксел и да се отвори вратата за бъдещо членство в ЕС.

С вчерашното гласуване в югославския парламент името Югославия ще изчезне окончателно от световната политическа карта, където се появи през 1929 година като наследник на създаденото след Първата световна война Кралство на сърби, хървати и словенци. След Втората световна война под ръководството на Юсип Брос Тито беше създадена Социалистическата федеративна република Югославия, която оцеля през периода на Студената война, но след разпада на Съветската система се дезинтегрира в серия от кървави войни. В десетилетие, белязано от войни четири от шестте бивши югославски републики Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и Македония напуснаха федерацията.

СР Югославия или "трета Югославия" бе съставена от Сърбия и Черна гора през април 1992 г.

Изчезването на СР Югославия, основана от Слободан Милошевич, срещу когото в момента се води процес за военни престъпления и геноцид пред Хагския трибунал, ще остави много по-малко носталгия, отколкото разпадането на Титова Югославия, отбелязват всички наблюдатели.

Основите на новото държавно обединие Сърбия и Черна гора бяха положени на 14 март 2002 г. в Белград с подписването на споразумението за преобразуване на СР Югославия. То бе успех за ЕС, който искаше да запази крехката стабилност на Балканите, установена от международната общност в края на миналия век.

През ноември 2002 г. Съветът на Европа отложи приема им в организацията заради неизгладените противоречия по конституционната харта и закона за нейното прилагане.

Отношенията между Сърбия /10 милиона жители / и Черна гора /650 000 жители/ в състава на СР Югославия винаги са били трудни, отбелязват наблюдатели. Подписването на белградското споразумение от март 2002 г. за предефинирането на отношенията между Сърбия и Черна гора, което послужи за основа при изработването на конституционната харта на държавното обединение Съэрбия и Черна гора цели да се избегнат нови разделения в региона.

След войната в Косово и особено след кризата в Македония от 2001 г. ЕС стигна до извода, че получаването на независимост от Черна гора в близко бъдеще би насърчило дезинтеграцията на Сърбия, Македония и Босна, което може да доведи до нови конфликти на Балканите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.