Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЮНЕСКО: Много от убийствата на журналисти остават безнаказани

1 коментар
ЮНЕСКО: Много от убийствата на журналисти остават безнаказани

Убийствата на журналисти по света остават все още ненаказани в много голяма част от случаите. Това констатира ЮНЕСКО и призовава лидерите по света да вземат мерки, за да засилят средствата за разследване и осъждане на извършителите на тези убийства, предаде Франс прес.

В периода 2020-2021 г. са убити 117 журналисти. Това е най-малко от 2008 г. насам, когато ЮНЕСКО публикува подобни данни за първи път. В свой доклад организацията обаче подчертава, че през настоящата година убитите журналисти са вече 66 към 30 септември.

През 2020-2021 г. най-смъртоносните за журналисти райони са били Латинска Америка и Карибите, и в по-малка степен Азиатско-Тихоокеанският регион. А през 2020 г. в Източна и Централна Европа не е имало никакво убийство на журналист, което се случва за първи път от 2007 г.

Парадокс - само 36 процента от журналистите са били убити в страни във въоръжени конфликти през 2021 г. 64 процента от убийствата на журналисти са станали в страни, които не се сблъскват с подобни конфликти.

В доклада се отчита нарастване на броя на журналистите, убити при размирици или протести - 6 за периода 2020-2021 г. спрямо 3 за периода 2016 г. - 2017 г.

ЮНЕСКО изтъква, че за журналистите няма сигурно място. От 117-те убити през 2020-2021, 91 са били убити извън работното им време, в домовете им, в колите им или на улицата, а не в рамките на специална мисия. Много журналисти са били убити и пред близките си, в това число и деца.

Делът на жените сред убитите журналисти е нараснал двойно през 2021 г., минавайки от 6 процента на 11 процента спрямо предходната година.

"Според новите данни на ЮНЕСКО безнаказаността в света за убийството на журналисти възлиза на 86 процента, което е спад с 9 процентни пункта през последните 10 години. Но това намаляване си остава недостатъчно, за да се пресече спиралата на насилието", предупреждава организацията.

Тя призовава да се вземат всички необходими мерки, за да може извършените престъпления срещу журналисти да бъдат разследвани и техните извършители - идентифицирани и осъдени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Разследванията няма да върнат никой от оня свят, нито ще се намали броя на жертвите в бъдеще. Журналистите, които правят репортажи от горещи точки по света, трябва да носят бронежилетки, да са преминали курс за самозащита и в особено опасни случаи да снимат със скрита камера. Ако те не се пазят, как може някой да им гарантира сигурността?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.