Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За 20 години над 96 хиляди жени и деца са били жертва на насилие вкъщи

1 коментар

Над 96 хиляди жени и деца, жертви на домашно насилие, са се свързали през последните 20 години с фондация "Анимус", за да им бъде оказана правна и психологическа подкрепа. Това съобщи основателката и директор на фондацията Надежда Стойчева в петък по време на кампанията "Един милиард се изправят за справедливост", посветена на борбата срещу домашното насилие и агресията срещу жени.

Закон за домашното насилие няма в държави като Афганистан и там жените са принудени да се заливат с киселина от отчаяние, защото няма кой да им помогне при домашно насилие, допълни Стойчева и съобщи, че защитниците на правата на жените у нас са препоръчали на управляващите да заложат мерки срещу домашното насилие в новия Наказателен кодекс.

По думите на Стойчева, у нас е практика, например, децата, които са бити вкъщи, да се разпитват в присъствието на извършителите, а полицаите, в чиито ръце най-често попадат такива случаи, обикновено не са подготвени как да се справят с проблема.

Голяма част от институциите си прехвърлят проблема, не го искат, каза още Стойчева и допълни, че финансирането за това също все още е недостатъчно.

Организациите, борещи се с дискриминацията у нас, единодушно настояват държавата да ратифицира и Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, по-известна като Истанбулската конвенция. Документът е механизъм за премахване на всички форми на насилие над жените, в това число домашното насилие и сексуалното насилие и вече е подписана в повечето от съседните ни държави – Албания, Черна гора, Сърбия, Турция.

Адвокат Йорданка Бекирска от Алианса за защита срещу домашното насилие и Българския център за джендър изследвания обаче подчерта, че както при всяко законодателство, и тук проблемът е в неговото приложение, тъй като в обществото има нагласа, че с подобен закон би могло да се злоупотребява.

Стереотипите на съда трябва да се променят, каза Бекирска и допълни, че в българските закони трябва да влезе формулировката "изнасилване в брака", което в момента не се счита за престъпление.

"Отказът за справедливост е второто насилие, което утвърждава първото насилие срещу жертвата", каза адвокат Маргарита Илиева, експерт по антидискриминационно право и шеф на правната дирекция на Българския хелзинкски комитет (БХК).

Тя призова за отговорност от страна на родителите на момичета да не учат дъщерите си да търпят, да се крият и да се пазят, а тези на момчета – да уважават независимостта на жените и да не ги нараняват.

Преди дни беше изнесена статистика, че всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие. В единствения засега в страната ни кризисен център в София, който се грижи и за жертвите на трафика на хора, най-много са пострадалите от домашно насилие.

В центъра се работи с целите семейства, като от там предупреждават, че мъжете, които бият жените си, също са жертви и често самите те са живели в насилие.

По време на кръглата маса "Един милион се изправят за справедливост " от БХК и фондация "Родилница" засегнаха проблема и за случаите на насилие над родилки от страна на медицински и помощен персонал в болниците, а от организации на хомосексуалистите говориха за агресията срещу хората с алтернативна сексуалност и хомофобията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. читател42
    #1

    Мила Василева, вярвам, че думата, която сте имали предвид, е "хомосексуалните хора". Употребата на "-истите" отива на Ваши колеги от жълтите вестници. Също така организацията, за която говорите, "Билитис", се занимава не само с хомосексуални хора, а и с би-, транс- и интерсекс хора. Като журналист имате отговорност за дискурса, който създавате. Поздрави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.