Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За 4 години Шрьодер промени външната политика, а сега я включи и в предизборната борба

0 коментара

Ролята на Германия в международните отношения е променена, обелязват наблюдателите в Гурмания и звън нея.

Посреднича, изглаждам, балансирам - това обикновено са понятията, които се свързваха с немската роля в международните отношения от последните години. През изминалите четири години обаче, и особено след 11 септември, светът се промени, а с него и позицията на немската външна политика.

В течение на управлението си социалдемократите и зелените придадоха нова тежест на военната намеса във външната политика на федералната република. Червено-зеленото правителство на Шрьодер заложи на активна външна политика. Само в рамките на една година - 2001- германският Бундестаг одобри три мандата на Бундесвера за Македония, един за Косово , продължаване на мандата за Босна. В рамките на операция "Червена лисица" за разоръжаване на бунтовниците от АОК Германия за първи път пое командването на натовска операция отвътре.

Немският външнополитически курс стана още по-активен след терористичните удари от 11 септември. Непосредствено след терористичната атака федералният канцлер обеща на САЩ "безгранична солидарност" на Германия във войната срещу тероризма. По-късно обаче Шрьодер подчерта нюанса, че страната е готова за "рискове" във военно отношение, но не и за "авантюри".

Солидарността със САЩ във войната срещу тероризма замалко не разби червено-зелената коалиция на управляващите. Шрьодер беше принуден да обвърже решението за немско военно участие в Афганистан с вот на доверие за правителството. Така някои от зелените депутати, обявили се против, омекнаха, и в края на 2001 година Бундестагът прие с голямо мнозинство включването на 12 000 немски войници в международните сили в Афганистан ИСАФ. Разходите за немското военно участие в рамките на шест месеца възлизат на 340 милиона евро, изчисли правителството. Немски войници се включиха и в операция "Трайна свобода".

По повод промяната на тона в немската външна политика германският всекидневник "Зюддойче Цайтунг" коментира:"С интензивност, смятана за невъзможна в началото на годината, немският Бундестаг през 2001 година се занимаваше с изпращането на немски войници в чужбина. Малко преди края на годината равносметката е : нищо не е такова, каквото беше."

През 2002 година правителството на Шрьодер удължи изтичащия мандат на немските части в Косово, както и ангажиментите на Бундесвера в Македония и Афганистан с още 1 година.

При встъпването във власт на червено-зеленото правителство на Балканите са разположени около 2000 немски войници. След по-малко от четири години немските сили по цял свят са пет пъти повече. От 1998 година Германия е увеличила десетократно разходите си за международни военни операции на 1,7 милиарда евро и заема второ място по брой на войскови части, ангажирани в международни операции, след САЩ,

На този курс бундесканцлерът изневери в последните дни на управлението си, превръщайки външната политика в тема от предизборната борба. Шрьодер реши тя да бъде дискутирана като възлов проблем на немското общество: Искате ли война срещу Ирак или не искате?

Заигравайки се със страховете на избирателите, федералният канцлер инстинктивно откри тема, за която консенсусът в Германия изглеждаше гарантиран. Вътрешноамериканската дискусия се пренесе на трибуната на немската предизборна борба в момент, когато съмненията за целесъобразността на удар срещу Ирак натежаваха дори в самия Вашингтон. Чуха се гласове на наблюдатели, според които социалдемократите са откроили латентната неприязън към САЩ и настоящият американски президент като средство за солидаризиране на електората. Опонентът за канцлерския пост Едмунд Щойбер упрекна Шрьодер, че инструментализира немската външна политика за да покачи рейтинга си.

Независимо от полемиката около твърдото "не" на Шрьодер за офанзива срещу Ирак, проучванията показват, че външната политика , провеждана от правителството стои добре в общeствените възприятия. Заедно със семейната и екологичната политика, новата все по-активна външна политика е точка, по която немските граждани дават добри оценки за работата на канцлера в настоящата предизборна борба.

По немския печат

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.