Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За да ограничи износа на дървесина, държавата няма да връща ДДС

Българската гора е в отлично състояние, проблем има с дърводобива

4 коментара
За да ограничи износа на дървесина, държавата няма да връща ДДС

Държавата няма да налага мораториум върху износа на дървен материал, а ще спре да връща ДДС. Това е една от мерките, които Министерството на земеделието предприема, за да гарантира устойчивото развитие на горите.

Другите мерки са включване на нови над 103 хиляди хектара "защитени гори", забрана за ползване на горските пътища при дъждовно време, промени в плановете на сечите, ускоряване на сертификацията на горите. Това обяви заместник-министърът на земеделието Георги Костов.

Мерките се обявяват след като миналата седмица председателят на борда на "Информационно обслужване" математикът Михаил Константинов поиска налагане на мораториум върху износа на дървесина, за да се спре изсичането на горите. Според Константинов безогледната сеч е основната причина за наводненията, от които пострадаха стотици хора.

Кметът на Малко Търново Илиян Янчев също обяви, че Странджа се изсича законно с разрешение на горското стопанство и поиска спиране на безогледната сеч.

Костов нарече изказването на Константинов "крайно емоционално". "Не сечта в горите е причина за порите", смята заместник-министърът на земеделието. Според него непочистените корита на реките, лошата инфраструктура и обилните валежи, които са били със 180% над нормата са причина за наводненията.

Костов завидя и на "катарзиса", който изживял кметът на Малко Търново, след като от 2001 г. досега са изнесени 180 хил. кубика дървен материал от Странджа, а той не е реагирал досега. Това са 1500 км плътно наредени един до друг тирове от Малко Търново до Виена, каза Костов.

Около 1 млн. куб. м дървесина се изнася годишно

През миналата година в чужбина са изнесени около 1 млн. куб. метра дървесина. От тях 600 хил. куб. метра са отишли в Турция, а около 300 хил. куб. метра за Гърция и Македония, каза Костов.

Необработената дървесина се изнася, защото цената зад граница е двойно по-висока от тази у нас. Ако в България кубик дърва струва 50 лв., в съседна Македония дават 50 евро, даде пример Костов.

В същото време на българския пазар има недостиг на дървесина. Основната причина е, че заради лошото време е добита по-малко от планираното. За 2014 г. планът е изпълнен 88%, което е около 4.6 млн. куб. метра добита дървесина.

Мораториум за налагането на износа на дървесина е невъзможен заради подписани двустранни споразумения, каза Костов. Затова се предлага промяна в Закона за ДДС, с която временно ще се забрани възстановяването на данъка за износа на необработен дървен материал. Тази промяна се очаква да стане факт до май 2015 г. Зам.-министърът на земеделието допусна, че най-вероятно ще има съпротива срещу въвеждането ѝ.

Ако мярката бъде въведена, в държавния бюджет ще влязат между 6 и 8 млн. лв. от нея, сочат сметките на земеделското министерство.

Гората ни била в отлично състояние, проблемът бил в дърводобива

Българската гора е в отлично състояние, проблемът е в дърводобива, стана ясно от изложението на Георги Костов.

За изминалите 50 години общата площ на горите се е увеличила от 3.63 млн. хектара на 4.18 млн. хектара. Над 41 млн. лв. са инвестирани през последните четири години в залесяването на нови 51 хил. хектара с гори. Сечем по-малко гора, отколкото се залесява. Освен това общият горски запас е достигнал своя максимум от 650 млн. куб. метра и целта е да го запазим, отчете Костов.

По думите му годишно сечем под 1% от него и ще са необходими 100 години за да отсечем сегашния запас без да има през това време залесяване.

Въпреки че гората е в цветущо състояние, проблем все пак има и той е свързан с дърводобива. Причината е, че се сече предимно край населените места – там където има пътища, призна Костов.

Така поради липса на горски пътища на редица места гората е непристъпна и там не се извършва дори задължителната санитарна сеч. Затова сега усилията са насочени към прокарването на горски пътища, като такива се строят в Странджа, в района на Мездра и Враца и на други места, каза Костов.

Увеличаване на защитените гори с 4%

Въпреки доброто състояние на гората още тази сряда се очаква правителството да вземе решение защитените гори да се увеличат с още 4%. Това са нови над 103 хиляди хектара държавни гори около водосбори, реки, инфраструктурни съоръжения и населени места. Държавата приканва и общините да въведат подобна мярка.

Освен това министърът на земеделието вече е издал заповед, с която забранява ползването на горски и полски пътища за извозване на дървесина, когато са преовлажнени. Целта е да не се допусне тяхното разрушаване и ерозиране, посочи Костов.

Въвежда се и горна граница от 20% на всички възобновителни сечи и 30% на всички видове отгледни сечи. Вдига се и възрастта за сеч на гора, като вместо 10 – 15 годишна, както е сега, вече ще се сече гора не по-млада от 25 години, посочи Костов.

Само 40 000 куб. метра дървесина е незаконната сеч

По данни на статистиката незаконната сеч у нас през миналата година е била около 40 хил. куб. м., докато в същото време Световният фонд за дивата природа твърди, че е до 1 млн. куб. м.

Екипите на горските са правили по 1000 проверки средно на ден през 2014 г. Съставени са близо 13 000 акта с установени нарушения за над 1.3 млн. лв., като 68 души са получили присъди.

За два месеца, сформираните от 1 декември нови 173 мобилни екипа са направили 18 833 проверки. Констатирани са 607 нарушения, задържани са 353 куб. метра дърва, 46 каруци и 20 моторни триона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #4

    Държавата пак се прави на умряла лисица! От Странджа през есента на 2012 наблюдавах на живо как по шосето от Резово се изнасяха трупи с камиони един подир друг. Записах номерата на десетки камиони. Кой ще спре това продължаващо и особено опасно престъпление?!

  2. морски
    #3

    къде са реформите?????? къдееееееее!!!!>??????????

  3. StefanK
    #2

    Очевидно,когато бъдат изсечени всички гори и стане вече фатално късно,нашите държавни мъже ще обявят мораториум върху голата сеч на горите и ще ни призоват да опазваме природата,защото без нея няма живот и бъдеще за нацията.Не дойде ли време да отзовем и сменим всички управници,които забравиха,че горите са белите дробове на страната и първата и най-важна тяхна грижа трябва да бъде засаждането на гори, а не тяхното вандалско изсичане? Ето,затова е нужно гражданско общество,гръбнакът на което би могла

  4. И какво от това
    #1

    "Мораториум за налагането на износа на дървесина е невъзможен заради подписани двустранни споразумения"-на кого дължим това? Деносирайте тези ПРЕСТЪПНИ споразумения!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.