Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За ефекта от защитните мерки за Евросъюза в правосъдието ни

13 коментара

Ако не си затвори очите пред явно алогичните и странни от гледище на конституционализма току що приети промени в конституцията, Европейската комисия би трябвало да предложи налагането на т.нар. предпазна клауза от договора за присъединяване.

Защо?

Ето няколко основания.

„Контролира” на всички езици означава подчинение и зависимост. Дали тази дума ще бъде заменена с фразата „проверява организацията по образуването, движението и приключването на делата” в чл. 129 – няма особено значение.

Известно е, че вместо да реши проблема радикално като подчини прокуратурата на изпълнителната власт, мнозинството предпочете да подчини прокуратурата лично, неформално, а цялата съдебна власт - формално. Това решение вероятно ще създава проблеми и в бъдеще.

Когато съдебната власт бъде някак проверена и се окаже, че има някакъв проблем, ще трябва да се търси и някакво решение. Ако се предполага, че проблеми няма, възможно е да не се налагат и никакви ограничения върху валидността на решенията на българските съдилища. Предположенията засега са точно обратните.

Ако има проблеми и необходимост от “усъвършенстване на системата”, според сегашната уредба сценариите са три - смяна на висши магистрати в съответствие с  чл. 130 (за което тепърва ще трябва да се измисли и процедура, канализиране на влияние чрез бюджетни и други явни процедурни действия, - неформално въздействие.

Ефекти от предпазната клауза

Ако предпазната клауза доведе до усъвършенстване на конституционната уредба в бъдеще, това ще бъде от полза за българското гражданство и фирми. Това можеше теоретично да стане сега, но попречи светогледът на мнозинството.

Представители на Висшия съдебен съвет предрекоха, че клаузата би оказала пряко влияние върху чуждестранните инвестиции и те ще намалеят. Това предчувствие се основава на явно неразбиране.

Преките чуждестранни инвестиции няма да намалеят: Те се основават на решения, взети по други мотиви, и могат да съдържат клаузи за признаване за водеща в договорите на юрисдикция на други страни. Ограниченията на свободата на движение на капитали в българското законодателство става с регламенти, които не засягат пряко работата на съдебната система.

Невалидността на решения на български съдилища няма да засегне всички решения, регистрациите (на фирми и други юридически лица например) ще останат валидни. Вероятно ще става дума за решения по наказателни дела и най-много по имуществени и стопански спорове. Тези последните ще бъдат избегнати както биват и сега заобикаляни от големи инвеститори.

По-бавно натрупване на капитал и подобряване на живота

Пряко ще бъдат засегнати български граждани и фирми, които искат да инвестират в чужбина, към тях доверието ще бъде по-ниско, съответно ще се гради по-трудно.

Друга група пряко засегнати ще бъдат малките и средни предприятия и свободно плаващи специалисти и работници, които се опитват да стават подизпълнители на чуждестранни компании: за тях разходът за решаване на спор по законодателството на графство Кент например би бил непосилен.

Очевидно, решението за прилагане на предпазна клауза по глава “Правосъдие и вътрешен ред” ще бъде асоциирана с по-висок риск при равни други условия. Това ще рече, че може да се очакват по-високи лихви, по-скъп достъп до капитали и в крайна сметка по-бавно натрупване на капитал, т.е. по-бавно натрупване на ресурс да се живее по-добре.

От горното ще има хора, които ще печелят, пряко или косвено. Това са хората и фирмите, които ще посредничат между българската и чуждестранните юрисдикции, включително тази на ЕС – най-вече консултанти и правници. Това, което те печелят, ще бъде калкулирано като разход по преодоляване на риска, описан в предишната точка.

Системата на съдебната власт с предпазна клауза на шията ще бъде по-скъпа за поддържане административно, тя ще изисква повече хора и повече средства.

За всичко това можеше да се помисли предварително.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosio
    #13

    Да, пълно е с какви ли не грешки (даже правописни и граматически), но не в статията, а в коментарите под нея...

  2. reakzioner
    #12

    Prokuraturata da otidela kam izpalnitelnata vlast! I kakvo ot tova! A ne sahstestvuva li to4no v tazi konstelazia opasnost za politiziraneto i? I pri vsiaka smiana na pravitelstvoto prekasvane na rabotata i? I ne e li problemat v tova, 4e balgarskite politizi i stoiashtite zad tiah ikonomi4eski intreresi ne se interesuvat vaobshte ot deistvashta prokuratura za da natrupat dostata4no samnitelni kapitali?

  3. Justice
    #11

    Освен, че си глупак си и тъпак.Не виждаш ли как ти грее лампатаБ

  4. Justice
    #10

    Какво учене пада там бе глупак! Виж се само как ти грее лампата!

  5. невярващ
    #9

    кога този възпитаник на московския университе по философия- разбирай марксиско-ленинска философия стана такъв специалист. Разбира от икономика, от политика, от стратегии. Ами нали е рожба на времето на всестранно развитите личности от периода на развития социализъм и строящия се комунизъм в СССР.

  6. аз
    #8

    Много умни приказки, какво го критикуваш ти бе невярващия! В МГУ да не ти е наш`то Унесесе, знаеш ли какво учене пада

  7. ???
    #7

    това трябваше да обясниш на сергейчо с нулевия трудов стаж и неговите другарчета мафиоти. тук просто то е ей така да покажем, че ни е ясно.

  8. Лингвист
    #6

    Не съм адвокат на ...но моля да се има в предвид, чеКонтролира (control) значи властвува,а проверява ( верифицира, verification ) значи да се сравняват нормативните срокове с действителните и нищо повече, дори и на някой да му се иска.

  9. ТРИБУН!
    #5

    В петъчното предаване на 7-дни пред Петко Тодоров и цялата аудитория, бившия член на ЦК на БКП, Стоян Михайлов заяви е, че първоначалното натрупване на капитала, можело да стане ЕДИНСТВЕНО ЧРЕЗ ВЛАСТТА! Тоест извършения грабеж и КРАЖБАТА НА ДЪРЖАВНОТО ИМУЩЕСТВО и прехвърляне на децата на ПАРТИЙНО СТОПАНСКАТА НОМЕНКЛАТУРА си е било неизбежно! Като прибавим и показания от Ифандиев по тв СКАТ, документ за работата на ЦК на БКП през1988/89г., нещата си идват на място! Така, че излишно е да се коментират

  10. ДУР
    #4

    НАГЛО и корумпирано ДПСНАГЛО и корумпирано ДПС Навсякъде по света лобиране-уреждане за печелене на поръчки, конкурси и търгове, на фирми и инвеститори срещу заплащане или други материални възнаграждения се нарича КОРУПЦИЯ !!! И се влиза в затвора. Материалното благоденствие на ДПС елита е очевидно!!!! У нас ПРОКУРАТУРАТА СПИ, или така й е казано... ГАДНО !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.