Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За година минаваме пътя от Бурунди до пазарната икономика

0 коментара

Изказване на харвардския професор по икономика Стив Ханке взриви духовете през първия ден от инвестиционния форум, който започна днес в НДК.

Основната дискусия през първия ден на инвестиционния форум се завъртя около изказването на харвардския професор Стив Ханке, който сравни страната ни с Бурунди, и бившия вицепремиер Александър Божков, който остро му опонира.

България и Бурунди делят 95-то място по икономическо развитие от общо 116 страни, заяви Ханке по време на откриването на форума. Той цитира данни от годишния доклад "Икономическата свобода в света", публикуван от вашингтонския университет "Като".

"България е пред Бурунди по азбучен ред, а не по степен на икономическо развитие", веднага опонира бившият вицепремиер Александър Божков. "България е била на 95-то място по икономическо развитие през 1990 г., а днес е на 79-то", добави Божков и каза, че Стив Ханке използвал стара информация.

Най-странна бе реакцията на сегашния вицепремиер Николай Василев, който коментира думите на Ханке по този начин:" Дали сме на 95-то или на 79-то място е едно и също, защото това означава, че сме зле". Без да си поеме дъх, в следващото си изречение вицепремиерът обясни, че започналите в началото на тази година реформи ще ни направят призната от ЕС функционираща пазарна икономика, още преди годината да изтече.

За присъстващите остана сами да си отговорят на въпроса как за толкова кратко време ще прескочим от нивото на разкъсваната от войни през последните години африканска държава, до страна с призната от ЕС пазарна икономика.

Манифест от 4 точки за шоков прилив на доверие към България и устойчив икономически растеж, наречен Манифест за пазарна икономика в България, предложи днес "бащата" на валутния борд Стив Ханке.

Според него трябва да се установи ред и прозрачност в бюджетните отношения. За да сложи ред в това отношение, българското правителство трябва да започне да публикува национални отчети, съдържащи балансов отчет за своите активи и пасиви, както и отчет за приходите и разходите, изготвени на принципа на начисляване в съответствие с международните счетоводни стандарти и те да бъдат обект на независим одит.

Според Ханке второто важно правило е да се наложи изискване за квалифицирано мнозинство от две трети при вземането на важни решения, сред които сред най-важните са свързани с външния дълг и данъчните промени.

Третото според него, което трябва да се направи, е да се опрости данъчната система и да се намалят данъчните ставки и четвърто, да се приватизира системата за прилагане на търговското право. Според Ханке, засега правната и съдебната система в България е ненадеждна и не отговаря на изискванията на пазарната икономика, което обяснява корупцията и липсата на надеждна закрила за частната собственост и облигационните права, както и равнището на чуждестранните инвестиции, което е по-ниско отколкото трябва да бъде.

Според Стив Ханке България трябва да приватизира прилагането на търговското право. По такъв начин ще се гарантира закрила на неприкосновеността на частната собственост и свещеният характер на договорните отношения в търговската сфера, ще се ограничи корупцията и значително ще се повиши привлекателността на България за чужди инвестиции.

Министърът на финансите Милен Велчев коментира, че предложението парламентът да гласува с квалифицирано мнозинство по фискални въпроси на пръв поглед е много рационално, но той изрази съмнение в осъществимостта му за България. По думите му политическите противоречия в нашата страна са може би по-остри, отколкото в други страни, а и досега е постигана подкрепа от всички политически сили единствено по външнополитически въпроси. Велчев даде за пример факта, че конституцията, за чиято промяна е необходимо квалифицирано мнозинство, все още не променяна нито веднъж от 1991 г. насам.

Голямото предизвикателство пред икономиката ни в краткосрочна перспектива е намаляването на дефицита по текущата сметка и привличането на дългосрочни капитали за нейното финансиране, заяви на форума министърът на финансите Милен Велчев.

Бившият вицепремиер Александър Божков коментира и предложените от проф.Ханке мерки за шоково привличане на инвестиции. Божков подкрепи предложенията за по-голяма прозрачност при бюджетните отношения и за намаляване на данъците. Както и настоящият министър на финансите Милен Велчев, така и Божков определи като нереалистично предложението на Ханке решенията за данъчните закони и за дълга да се приемат с две трети парламентарно мнозинство.

Мотивите на бившия вицепремиер бяха, че всяко управляващо парламентарно мнозинство прилага комплексна данъчна система, а не просто увеличаване или намаляване на данъци. Невъзможно е да се търси толкова голямо мнозинство на депутатите по данъчната стратегия на управляващите, а след като са управляващи, те трябва да имат възможността да прилагат тази стратегия, дори и превесът им да е само 1 глас, каза Божков.

През миналата и през тази година тенденциите в притока на чужди инвестиции не отбелязват подобрение, за това не може да има оправдание нито в наследството, нито в международната конюнктура, заяви президентът Георги Първанов при откриването на Инвестиционния форум 2002 в НДК тази сутрин.

В речта си при откриването на форума, в който участват над 400 представители на българския и чуждия бизнес, държавният глава акцентира и върху необходимостта от съдебна реформа. Трябва да се ускори и задълбочи работата по съдебната реформа, защото не можем да държим повече държавата и гражданите, в това число и инвеститорите, като заложници на лични и групови интереси в съдебната власт, каза президентът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.