Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За Македонското правителство предложението на МКГ за името на републиката е "интересно"", твърди Дневник

0 коментара

След като в понеделник Международната кризисна група огласи свой доклад, в който предлага триетапно решение на проблема с името на Македония, днешната македонска преса предлага първите реакции на предложението на МКГ.

МКГ е изключително влиятелна международна неправителствена организация, в чиито комитет наред с много други присъстват е имена като Уесли Кларк, Жак Делор, Луиз Арбур, Борислав Геремек и Джордж Сорос.

Предложението на МКГ предвижда да се сключи двустранен договор между Гърция и Македония, който да се позволи на Гърция да използва свое название за Македония, като например "Горна Македония".

В международните организации като ООН, НАТО ЕС Македония да бъде назовавана с името Република Македония, като Гърция получи специалното право и там да използва приетото от двете държави различно име. Макар предложението да е безпрецедентно, то все пак е изход от кризата с името на Македония, която откакто обяви независимост преди 10 години, заради гръцките претенции за монопол над името Македония, е известна в чужбина като "Бивша Югославска Република Македония" или "БЮРМ, FYRM". Гърция твърди, че названието Македония крие териториални претенции към северната гръцка провинция, носеща същото име.

Според независимия вестник Дневник предложението на Международната кризисна група /МКГ/ за правителството е интересно, докато за опозиционния Социалдемократически съюз като цяло е приемливо. Вестникът цитира високопоставен функционер от тази партия, който смятал, че идеята конституционното име да се употребява в международната комуникация, а за Гърция да има отделно име, е приемливо. Останалите политически партии щели да изяснят своята позиция през следващите дни, уточнява изданието.

В отделен текст под заглавие" Македония в регистрите ще бъде записана под "Република Македония"? Дневник анализира предложението на МКГ, като стига до заключението, че нейното предложение е направено на основата на грижите на Гърция, но че в него не се споменава какви ще бъдат отстъпките и задълженията от страна на южния съсед.

На същата тема е посветена и редакционната статия на независимия ежедневник под заглавие "Непристойно предложение", в която се прави констатацията, че "всеки път, когато Брюксел и Вашингтон имат нужда да съобщят нещо, но "малко" им е неудобно да го сторят, те активизират политическия си мегафон, наречен Международна кризисна група". Вестникът призовава македонския премиер Любчо Георгиевски да излезе открито пред македонската общественост и ясно да каже давал ли е съгласието си за името "Горна Македония", както съобщи висшият анализатор на МКГ Едуард Джоузеф, или тази информация от "сериозен и авторитетен източник" произтича от кабинета на гръцкия външен министър Георгиос Папандреу. В предложението на МКГ ние не виждаме нашата държава, заключава Дневник в редакционната си статия.

Опозиционният Нова Македония от своя страна на първата си страница констатира, че защитата на името е най-важният въпрос за Македония и че с последното предложение на МКГ страната ще получи това, което постоянно иска, а Гърция ще задържи правото си в ООН или в другите международни организации да използва името, което тя предпочита. В редакционна статия под заглавие "Приятни ветрове от Брюксел?", вестникът стига до заключението, че международната общност продължава да експериментира с Македония, но че в доклада на МКГ се "предлага решение за всички македонски мъки" и затова трябва да бъде поздравен. Опозиционното издание отделя специално място на онази част от вчерашната пресконференция на представителя на МКГ Едуард Джоузеф, в която той твърди, че премиерът Георгиевски се бил съгласил с името "Горна Македония". Под заглавие "Противоречиво предложение" вестникът анализира доклада на МКГ и нейната идея за решаване на спора за името с Гърция, като стига до извода, че "Македония е поставена в позицията да прави отстъпки за сметка на онзи, който предизвика гръцко- македонския спор за името" и че "в ООН Македония трябва да бъде записана под буквата "Р" /Република/, а не под "М" , което е единственото име на Македония".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.