Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За оръжия са похарчени 1.6 трлн. долара през 2010 г.

8 коментара
За оръжия са похарчени 1.6 трлн. долара през 2010 г.

САЩ запазиха първата си позиция като най-голям купувач на оръжие в света и през 2010 г. Според доклад на Стокхолмския международен институт за проучвания на проблемите на мира (СИПРИ) през 2010 г. в света за оръжие са похарчени 1.6 трилиона долара, с 1.3 на сто повече от предната година.

От сумата 43 на сто или 698 милиарда долара се падат на САЩ. Китай е изразходвал за оръжие 7 на сто от глобалната сума или 119 милиарда долара, близо 6 пъти по-малко в сравнение със САЩ. Великобритания, Русия и Франция са изразходвали по 4 на сто от глобалната сума за оръжейни доставки, съобщи ДПА, цитирана от БТА.

Сред десетте страни с най-големи разходи за оръжие се нареждат още Япония, Германия, Саудитска Арабия, Индия и Италия.

Според СИПРИ през периода 2006 - 2010 г. САЩ и Русия са изразходвали близо половината от глобалната сума за доставка на ново оръжие и военна техника.

За същия период САЩ са изнесли в 75 държави близо 30 на сто от общия обем на оръжейния експорт в света.

Най-големите вносители на американско оръжие и военна техника са Южна Корея, Австралия и Обединените арабски емирства.

Руският дял от износа на оръжие се изчислява на 23 на сто от глобалния обем. Москва е основният доставчик на оръжие и военна техника за Китай и Индия, които от своя страна са най-големите вносители на оръжие през периода 2006-2010 г.

Стоте най-големи компании, производители на военна техника, през 2009 г. - последната година, за която СИПРИ разполага с пълни данни - са продали свои изделия за 400 милиарда долара.

Най-голямата оръжейна компания в света според СИПРИ е базираната в САЩ "Локхийд Мартин", следвана от британската "БАЕ системс". От стоте най-големи оръжейни компании в света 45 са базирани в САЩ и 33 - в Европа. Останалите 22 са в Русия, Япония, Израел, Индия и Южна Корея.

Според СИПРИ в началото на 2011 г. осем държави в света са разполагали с 5000 ядрени бойни заряди в оперативна готовност, от които 2000 се намират в състояние на постоянна максимална бойна готовност. Тези страни обаче разполагат с още 15 500 ядрени бойни глави на склад. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. USA
    #8
  2. boomadafaka
    #7
  3. Сашо
    #6
  4. Кокошков
    #5
  5. N
    #4
  6. ATILA
    #3
  7. Иди разбери
    #2
  8. Анихилатор
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.