Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За пръв път некомунистическа партия печели избори в Украйна

0 коментара

След като през последното десетилетие Украйна бавно се развиваше политически и икономически, тази седмица украинският политически пейзаж претърпя забележителна промяна, когато гласоподавателите избраха прозападната, прокапиталистическа партия на Виктор Юшченко за първа сила в новия парламент.

Партията победи с малка преднина и предизвикателствата пред нея са огромни. Според политическите наблюдатели надеждите на Юшченко да промени Украйна чрез данъчни реформи и премахване на корупцията могат да не се осъществят, поради вътрешнополитически борби или да не издържат на натиска на президента Леонид Кучма, който нe e склонен на промени. Залогът е голям, както за Русия, така и за Европа, а основният въпрос е дали страната ще продължи да затъва в блатото на скандалите, свързани с корупция, които я отдалечиха от външния свят, или ще изпълни обещанието да стане източник на сила на източната граница на Европейския съюз.

Победата на Юшченко бележи повратен момент в постсъветската история на страната.

"За първи път на парламентарни избори след разпадането на Съветския съюз не спечелиха комунистите", заяви Игор Жданов, политолог от Центъра за икономически и политически проучвания "Разумков" в Киев. Това е много важна крачка за страната, истински сигнал за политическо развитие, смята той.

Европейците биха желали Украйна да бъде по-решителен и приятелски настроен съсед в период, когато НАТО и Европейският съюз включват страни, граничещи с Украйна, като Полша и Унгария. "Европейският съюз иска сътрудничество с Киев" и желае новия парламент да ускори интеграцията на страната в европейските структури, цитира вчера агенция Интефакс върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана.

Западни инвеститори, опарени от корупцията в страната, виждат надежда в Юшченко. През 16-те месеца, през които той бе премиер, бе отбелязан икономически растеж за първи път след отделянето на страната от Русия, инфлацията намаля и на работниците бяха изплатени заплати, които те не бяха получавали с години. В същото време Москва гледа на една отстъпчива Украйна като на основна буферна зона между Русия и разширяващия се Европейски съюз и е доволна от отношенията с Кучма, при когото украинската страна е зависима от руските енергийни доставки.

Популярността на Юшченко "не може да не ни тревожи", заяви неотдавна руският посланик в Киев, бившият премиер Виктор Черномирдин. Победата на Виктор Юшченко може да накара Русия да работи още по-упорито, за да опази интересите си по границата на бившата си империя. Вече се смята, че съветници, свързани с Кремъл, са подпомогнали пропрезидентската партия в предизборната кампания, като са предоставили средства и са публикували статии в украинския печат, очернящи политическите опопенти на Кучма. Твърденията, че Русия е играла роля в кампанията, предизвика прекалено силна реакция от страна на украинските либерали и засили предположенията им, че Москва храни надежди да окупира отново южната си съседка. Изборите в неделя бяха отражение на разделението изток-запад в Украйна.

Комунистите и пропрезидентският блок "За единна Украйна" бяха фаворити в индустриалната източна част на страната, а в западните райони, където се говори украински, предпочитанията бяха на страната на Юшченко.

Никоя от политическите формации няма да разполага с абсолютно мнозинство в бъдещия парламент /Върховната Рада/. Юшченко трябва бързо да сключи съюз с други политически сили и да действа твърдо и гъвкаво, смята Владимир Малинкович, директор на Института за хуманитарни и политически изследвания в Киев.

Умният Виктор Юшченко има повече опит във финансите и банковото дело, отколкото в парламентарните политически игри, поради което някои предупреждават, че това може да се окаже причина за неговия провал. Амбициите за президентския пост също могат да попречат на партиите да си сътрудничат. Смята се, че всеки от ръководителите на шестте политически формации, които влязоха в парламента, включително и Юшченко, възнамерява да се кандидатира на президeнтските избори през 2004 г.

Един раздробен парламент ще представлява заплаха за шансовете на Юшченко да прокара данъчна система в западен стил, да наложи реформи в земеделието, които ще отнемат плодородните земи от ръцете на държавата, и да създаде програми за предоставянето на заеми, насърчаващи предприятията от малкия частен бизнес вместо окопалите се в икономиката магнати.

Самият Юшченко предупреди точно преди изборите: "Ако скоро не бъдат предприети ефикасни мерки, Украйна може да очаква период на по-дълбока икономическа стагнация".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.