Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" България ще се стреми към цена от 6 млрд. евро на блок

17 коментара
Николай Николов

За изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" България ще се стреми да постигне цена около 6 млрд. евро на блок. Това казва в интервю за БТА, публикувано в събота, заместник-министърът на енергетиката Николай Николов.

Интервюто е по повод решението на Министерския съвет за строителство на блоковете, което е потвърдено от Народното събрание. В наскоро публикувания проект на енергийна стратегия на България е предвидено 7 блок да бъде въведен в експлоатация през 2032 г., но не по-късно от 2033 г., а 8 блок - не по-късно от 2035 г., посочва зам.-министър Николов.

Ядрената технология, която ще се използва, е на "Уестинхаус" - "ЕйПи" (AP) 1000.

Потенциалните строители са сведени до три - "Бехтел Корпорейшън" (Bechtel Corporation), "Флуор" (Fluor) и "Хюндай" (Hyundai), уточнява зам.-министър Николов. Една от трите компании ще бъде главен строител. Ще има множество подизпълнители.

Предвижда се държавата да е единственият инвеститор в проекта.

След въвеждането им в експлоатация, България трябва да започне да мисли за избор на технология и за построяването на нови ядрени мощности – такива, които да заменят 5 и 6 блок на атомната централа. Площадка "Белене" има своята роля, но в по-дългосрочна перспектива. През 2035 г. трябва да започне процесът по избор на технология, за да може да се извърви пътят, така че около 2040 г. да започне да се строи, за да може към 2050 г. вече да имаме нови ядрени мощности там и да може да бъдат заменени излизащите от експлоатация 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй".

Идеята е да имаме около 4 гигавата постоянно работещи ядрени мощности, заявява зам.-министърът на енергетиката.

Предстоят търговски преговори, които започваме буквално в началото на новата година, обяснява той. По думите му тези преговори се отнасят до срокове, числа, цени, изграждане, етапи, така че по очевидни причини не е добра практика да се влиза в конкретика.

Ние, естествено, се стремим да защитим максимално българския интерес, предвид факта, че държавата ще е единственият инвеститор в проекта. Считаме, че държавата трябва да бъде собственик на централата. В този смисъл нашето желание е проектът да бъде реализиран навреме и на възможно най-ниска цена, казва заместник-министърът.

Винаги при големи инфраструктурни проекти, особено ядрени централи, финансирането е смесено – собствен капитал и заемен ресурс. Те са винаги в някакво съотношение, което е приемливо за финансовите институции. Очевидно тук говорим за огромни световни финансови институции. Именно тук държавната гаранция ще бъде от помощ за набирането на този заемен ресурс, добавя той.

По думите му „ние не считаме, че е добра идея, пък и напълно реалистично е държавата да си реализира проекта“. Не виждам необходимост да се привлича чужд инвеститор, казва той.

Той обяснява, че за избор на строител ще има конкурсна процедура. Потенциалните строители са сведени до три. Това са компании, които първо познават технологията, второ имат опит в изграждането на ядрена централа - "Бехтел Корпорейшън" (Bechtel Corporation). "Флуор" (Fluor) и "Хюндай" (Hyundai). Това са трите компании, с които "Уестингхаус" има в световен мащаб опит в изграждането на ядрени централи и те ще бъдат поканени. Въпрос на договорени условия е кой от тях ще строи. Една от трите компании ще бъде главен строител. Ще има и множество подизпълнители. В подобен мащабен проект участват стотици фирми, дори хиляди в някои случаи. „Нашата амбиция е да дадем максимална възможност на българския бизнес да участва до степен, в която това е възможно. Това е едно от изискванията, което поставяме и на трите компании – всичко, което е възможно да бъде доставено или построено от българския бизнес, да бъде използвано“, казва Николов.

Той съобщава, че "Уестингхаус" трябва да направи първата доставка на свежо ядрено гориво за 5 блок на АЕЦ "Козлодуй" през април 2024 г. „Имаме всички уверения, че това ще се случи. Проблем с лицензирането нямаше, по-скоро имаше забавяне в два документа, които отдавна са предадени за анализи. Сега имаме всички уверения, че документите, които са предадени от "Уестингхаус", са в тяхната цялост. В момента биват анализирани от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), която лицензира горивото. Към настоящия момент не сме чули за някакъв проблем с лицензирането“, обяснява Николов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lord Denning
    #17
    Отговор на коментар #16

    Решенията м енергетиката не се вземат за 5 дни напред - в момента 40% от електрическата енергия се произвежда от ТЕЦ - когато ги затворим ще трябва да има друг източник на производство - и понеже не харесваме възобновяемите източници не остават много варианти - спри да умуваш пенсионер прост защото не ти се отдава - няма как с пилешкия ти мозък да осмислиш сложни материи - гледай някое сериалче и си тракай да не се излагаш

  2. ganini1953
    #16
    Отговор на коментар #15

    А Ве кавал прост, Турция строи собствени централи по простата причина, че е голяма икономика и България едва ли има възможност за 6-8 реактора само за нея?! Разликата между Турция и България е огромна защото Турция строи реактори за собствени нужди, докато България да изнася ток, което е малоумие от наша страна. Производството на енергия от АЕЦ е скъпо нещо и може да се направи компромис с ядрена енергия единствено ако е крайно необходима за собствени нужди тъй като държавата ще инвестира и субсидира,

  3. Lord Denning
    #15
    Отговор на коментар #12

    Явно не знаеш какви ги бръщолевиш - пии си хапчетата изкуфял пенсионер. Нямаш и представа какво значи думата субсидия а Турция освен с Русия има договори за изграждане на мощности и с Южна Корея, САЩ и Китай. Но с пилешкия ти мозък по-добре не се занимавай със сложни материи а по-добре вари компоти и играй белот

  4. т€еритория на Мики Маус
    #14

    A нарязаните 1-4 блок колко струват? САЩ настояваха за нарязването им! Такива още работят в Унгария, а на други места в западна Европа работят по-стари.

  5. katharine301
    #13

    Хора, чували ли сте за аналог на виаграта, който е 3 пъти по-ефективен и напълно безопасен на всяка възраст, а и лекува мъжки болести. Лично го тествах и сега го препоръчвам на всички, мега готино нещо е, прочетете сами какво може--- https://da.gd/xlbio

  6. ganini1953
    #12
    Отговор на коментар #6

    Субсидиите не са правят цената да става евтина. Субсидиите се правят след истинската цена, за българите и българския бизнес. Ако се прави субсидия за цената най-облагодетелствани са купувачите и техните клиенти извън България за сметка на народа. Турция построи 4 реактора щото Доган направи метани на Путин от благодарност, че му спаси живота и властта като го предупреди за преврата срещу него. Не ти минават лъжите , байно!

  7. ефрейтора
    #11

    6 млрд. евро на блок ?!-такава цена се предлага само в магазините за 1 лев .

  8. Нато Натов
    #10

    Звучи много приятно, но ми се струва, че този г-н Нииколов нещо се е объркал с числата.

  9. Lord Denning
    #9
    Отговор на коментар #8

    Турция строи 4 - анализа ти наподобява на размишленията на продавачката в кварталната бакалия. Света плавно преминава към електрическа енергия и явно само Ганя още не е разбрал. А и понеже не сме много кадърни в усвояването на евро пари поне за това може за вземем пари които иначе ще загубим

  10. ganini1953
    #8

    То ако беше изгодно да строиш собствени АЕЦ и излизаш от позицията за "енергийна независимост", Гърция, Сърбия, Турция, Македония и т.н щяха да си направят собствени АЕЦ. Оказва се, че да купуваш енергия от друг производител никак не е лошо, а версията "независима енергетика" доста скалъпена и лъжлива, което показва, че българския народ го използват и го правят на балама. Да крадеш от народа, за да излиза тока евтин и изгоден за купуване- продаване, с което да облагодетелстваш чужди държави е престъпление против България и народа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.