Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Забраната на игралните зали се прекрои в преразпределение на пазара

Според организации от бранша депутатите са гласували "мафиотски" законопроект

9 коментара
Представители на засегнатите от промените в Закона за хазарта се включиха в общия протест срещу управлението. Снимка: Mediapool

Първоначалната идея на управляващите за силно ограничаване на игралните зали тайно и полека се превърна в законодателен инструмент за преразпределение на хазартния пазар у нас.

За това сигнализираха в понеделник и две браншови организации в сектора - Сдружението на организаторите на хазартни игри и дейности в България, както и Българската гейминг асоциация, позовавайки се на приетите на второ четене от бюджетната комисия миналата седмица промени в Закона за хазарта. Вечерта в понеделник засегнатите представители на бизнеса се включиха в протестите срещу управлението и предизвикаха недоумение сред част от останалите протестиращи, които се чудеха какво правят хазартни предприемачи на протеста. 

Преобразяването на законопроекта между първо и второ четене е станало по "мафиотски начин" и целта на новия режим е приближен до властта играч да установи монопол на пазара, твърдят двете организации.

В позицията им не се споменава в чия полза е готвеният монопол, нито дали става дума за действащ едър играч или за нов.

В началото на юни лидерът на НФСБ Валери Симеонов внесе законопроект за почти пълна забрана на игралните зали и казина у нас. Предвиждаше се от 2026 г. такива обекти да съществуват само в 5-звездните хотели, на територията на 10 курорта у нас и в граничните зони. Целта бе да се намали огромният по размер хазартен пазар в страната, който е една от причините за тежката хазартна зависимост. От години експерти твърдят, че игралните зали в България са прекалено голям брой, с твърде висок дял на фона за средното за ЕС, като има населени места, в които има зала за залози, но не и аптека.

Тъй като почти пълната забрана на игралните зали не срещна подкрепата на ГЕРБ, управляваща коалиция се спря на "по-мек" вариант, при който на пазара ще останат само едрите играчи, а дребните ще бъдат премахнати.

Това ще стане с драстично завишаване на сумите за внесен капитал и направени инвестиции, посочени като условие за получаване и поддържане на лиценз за хазарт. Реално внесеният капитал за откриване на казино се вдига на 3 млн. лв., а на игрална зала – 1 млн. лв. Направените инвестиции за игрална зала се вдигат от 100 000 лв. на 500 000 лв.

Според браншовите организации въпросните изисквания са "непосилни и икономически неоправдано високи". "Те на практика ликвидират бизнеса, като на пазара ще останат малък брой монополисти", твърдят Сдружението на организаторите на хазартни игри и дейности в България и на Българската гейминг асоциация.

Те смятат, че законопроектът е лобистки и е предназначен да обслужи "определени, явно важни за гласувалите го фирми".

"Единственият начин, по който може да се определи приемането на този законопроект, е "мафиотски" – наложен със сила, без дори да се изслушат тези, чийто интереси се засягат и чийто бизнес се унищожава. С този законопроект един добре работещ и справедлив регулаторен режим се заменя с монопол, който към момента е приближен до властта", пише още в позицията.

В края на юни правителството успя да привлече един от най-богатите бизнесмени в хазартния сектор в Европа – чешкият милиардер Карел Комарек, да инвестира в Първа инвестиционна банка около 60 млн. лв., за да вдигне капитала ѝ преди влизането на България в Банковия съюз и "чакалнята" на еврозоната. По този начин той направи огромна услуга на правителството, тъй като благодарение на закупения от него дял купуването на останалите 70% от увеличението на капитала на ПИБ от страна на държавната Българска банка за развитие (ББР) не би трябвало да се счита от Европейската комисия за държавна помощ.

Комарек е имал интерес и към хазартния сектор у нас, но миналата година е пропаднало намерението му да придобие дела на Васил Божков в "Националната лотария" за 1 млрд. евро. Влизането на чешкия милиардер в българска банка може да е стъпка към влизането му и на българския хазартен пазар, коментира в началото на юли пред БНР Веселин Вачков, ръководител на чешкото издание "Лидове новини". "Именно в хазарта той през последните няколко години инвестира в Гърция, в Италия, в Кипър, една по-малка инвестиция в Хърватия, една много сериозна в Австрия. Можем в момента само да спекулираме, защото официална информация няма – че това негово влизане в българска банка може да бъде стъпка към влизане на българския хазартен пазар", посочи Вачков.

Освен прекрояването на забраната за игрални зали, между първо и второ четене ГЕРБ и "Обединени патриоти" изцяло са сменили и философията за надзор върху хазарта. Първоначалната идея на финансовия министър Владислав Горанов за подсилване на Държавната комисия по хазарта и превръщането ѝ в едноличен орган е заменена от закриването на комисията и прехвърлянето на надзора към Националната агенция за приходите. В миналото НАП събираше данъците върху хазарта, но никога не се е занимавала с огромната по обем дейност по контрол върху лицензите на хазартните фирми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. НикиМладенова
    #9

    Не мога да разбера защо се търсят сензации там където ги няма. Един от най-богатите чехи идва да инвестира у нас и веднага се започва със спекулациите. Хубаво е да се спомене, че Комарек не се занимава само и единствено с хазарт, инвестира и в много компании от различни сектори.

  2. levii
    #8

    ПИБ- прегръдка между частния хазартен бизнес, частна банка и държавната ББР, под ведомството на Горанов. Ако това не е предпоставка за мафия, какво? За да метнев Европа. Но не е виновен този който яде банацита....

  3. бат Ники
    #7
    Отговор на коментар #6

    В общи линии съм съгласен, но не може да се правят закони от днес за вчера, както много обичат мутро-мафиотите. След като досега е бил разрешен хазартът и хората са направили инвестиции, то трябва да има преходен период до влизане на закона в сила. Само че целта на подобни закони не е благоденствието на нацията, а преразпределение на пазара - типично за управляващите ни мутро-мафиоти. Единственото, от което те разбират е рекет, изнудване и кражби.

  4. dimitardi100
    #6

    Хазартът е вреден за личноста и обществото .

  5. vladi_guetzov
    #5

    Страната обеднява от хазарта ,но повече от кражбата на ресурси. Докато правителството не прекрати концесиите и изрита частните златодобивните компании,които грабят безобразно ресурсите на страната ,трупат огромни богатства ,и нищо не остава в страната -дотогава няма да се оправим.Ресурсите са национални т.е. на народа ,а не на частни компании.Корумпираните чиновници ги одобряват срещу ,,комисионни,, и са срещу народа.Това трябва да спре,защото корумпираните в едно с крадливите компании ни обричат на бедност -нас и децата ни.

  6. [email protected]
    #4
    Отговор на коментар #3

    https://bg.wikipedia.org/wiki/Мафия

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  8. [email protected]
    #2

    Мисля че поредните МАФИОТИ започнаха да реват,че са ощетени. А и ако някой има претенции за нещо,да го казва в прав текст,иначе започвам да мисля че и това оплакване идва от Божката!

  9. mediaman
    #1

    Мафиоти Закони = мафиотски закони. Кое не е ясно?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.