Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задълбочаващи се безработица, бедност и неравенства в ЕС

8 коментара

Тревожен ръст на безработицата, задълбочаващи се различния между отделните страни членки, ръст на детската бедност и младежката безработица, намаляващи доходи на домакинствата. Това са някои от основните констатации в прегледа на трудовата заетост и социалното положение в Европейския съюз за второто тримесечие на годината. Данните бяха оповестени в петък от Европейската комисия.

Данните сочат, че безработицата продължава да нараства и е достигнала исторически рекорд от 25.3 милиона души - с 2.6 милиона повече (11,6%) в сравнение с март 2011 година. Общата безработица в ЕС е 10,4 %, като процентът ѝ се е увеличил в 17 държави членки. Различията между държавите отново са се задълбочили - ясно се открояват групата на държавите с по-добри показатели, от една страна, и държавите в “периферията“, от друга. Отбелязва се и друг абсолютен рекорд - разликата между най-ниската стойност на безработицата в ЕС (в Австрия, 4.5 %) и най-високата стойност (в Испания, 25,1%) е достигнала 20.6 процентни пункта. Броят на трайно безработните се е увеличил в 15 държави членки в сравнение с миналата година и е достигнал 10.7 милиона души. В момента трайно безработните представляват 4.5% от активното население.

Изключително сериозна е безработицата сред младите хора. Въпреки че не се е увеличила през второто тримесечие, през юли за ЕС тя е била 22,5%. Дванадесет държави членки отчитат младежка безработица над 25%, а само три остават под 10% - Австрия, Германия и Холандия.

Неблагоприятните перспективи за младите хора вещаят все по-голям риск от трайна безработица и загуба на икономическа активност, както личи от нарастващия брой младежи, които нито работят, нито продължават своето образование и обучение.

За периода 2009-2011 година брутният разполагаем доход на домакинствата е намалял в две трети от държавите в ЕС, като най-голям спад отчитат Гърция (15,7%), Ирландия (9 %) и Литва, Испания, Кипър и Унгария (над 4 % във всяка от четирите държави). Тази тенденция рязко се различава от положението в скандинавските държави, Германия, Белгия, Словения и Франция, където благодарение на системите за социална закрила и по-стабилния пазар на труда доходите са продължили да се увеличават дори по време на кризата.

Въпреки това кризата е засегнала значителен дял от населението и е станала причина за увеличаване на бедността и в тези страни. Делът на населението в ЕС, засегнато от финансовите сътресения, остава безпрецедентно голям. Гражданите на страните, където намалението на доходите е най-чувствително, са и по-склонни да възприемат по-критично социалното си положение, сочи проучване на Евробарометър от 2012 година. относно социалния климат.

Бедността сред децата се превръща в проблем за все повече домакинства, тъй като трудовите доходи на родителите не са достатъчни, а домакинствата с деца не получават достатъчна подкрепа. Процентът на децата, застрашени от бедност след получаване на социални плащания, нараства от около 10 % в Дания и Финландия до над 20 % в Испания, Гърция, България, Португалия, Италия, Румъния, Латвия, Полша, Литва и Люксембург. Размерът на детските надбавки, както и ефектът от тях се различават значително на територията на ЕС. Възможността да се осигурят грижи за децата на достъпни цени е изключително важен фактор, за да могат родителите и най-вече майките да ходят на работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Докато не се разбие престъпния монопол на централните банки, и отсам, и отвъд океана, положението за обикновените смъртни ще се влошава все повече. И защо всички се правят, че не знаят какво се случи в Исландия? Защото не им изнася, естествено.

  2. Анонимен
    #7

    С български надбавки е редно да се кара в съответната страна.Да не би само българските надбавки да са болката за умирачка?Виж кво става и в другите източноевропейски страни.Позаинтересувай се за Словения и ще видиш,че не е розово и там(както беше-уж най-добрата от всички бивши комунистически страни,вкарване на евромонетата в циркилация и ала-бала). Тва е брат ми,кой колкото работел-толкова.Както някога вожда и учителят на българския народ казваше,нъл тъй?Не забравяй старите съвети на прелетелия от Москва.

  3. Анонимен
    #6

    Как България изобщо е класирана в Европа?България е на класация в Африка,сред екваториалните държави и бантустани.Аз се учудвам,че изобщо някой от Евробарометър се е сетил за България да я класира....в периферията на ЕС.И то в най-далечната периферия,там дето е тъмно и студено.Финландците имали нужда от по-високи надбавки за деца.Да ги оплачеш живи!Що не дойдат тук и да карат с български надбавки,да ги видим?

  4. Анонимен
    #5

    желая всичко най хубаво на номер 3,който иска да става полицай,за да избегне глада....как става това,ако може да ни обясните,че в чужбина така лесно полицай не се става,то са конкурси,дипломи,говорене поне на един чужд език,физическа форма и какви ли не други неща....много трудно се влиза в полицията,което не значи ,че избраните са от най добрите,защото и при тях има плевели....

  5. Анонимен
    #4

    Добре, че е Германия. Да произвежда някакви конкурентни стоки за световните пазари и да храни цяла Европа.

  6. Анонимен
    #3

    тази зима аз ставам полицай, иначе ще е глад

  7. tim
    #2

    Ами разбира се, че ще има безработица. Нали всичко вече се прави в Китай. Какво да работят хората тук?

  8. Анонимен
    #1

    German EUtopia...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.