Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задължителното образование ще свършва в Х клас

5 коментара
Задължителното образование ще свършва в Х клас

Народното събрание прие Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание до 2015 г. в сряда. Документът бе подкрепен от 122 депутати, 15 гласуваха против, а четирима се въздържаха.

По новата образователна структура ще завършват учениците, които през следващата учебна година ще бъдат пети клас.

Програмата предвижда основното образование да се завършва след седми клас, а не след осми, както е в момента, и разделяне на два етапа на гимназиалната степен.

Осмокласниците ще изучават засилено компютри или чужди езици. Така според идеята на министерството на образованието всички ученици ще са равнопоставени, тъй като ще получават еднаква общообразователна подготовка, а обучението в осми клас ще бъде насочено към обогатяване на определени знания, необходими за по-добра реализация в съвременното общество.

В десети клас ще се завършва гимназиална степен с национален тест. Освен след десети клас националните изпити ще се провеждат след приключването и на останалите образователни етапи – след ІV, VІІ, и ХІІ клас. Изпитите след VІІ и ХІІ клас ще бъдат използвани и като вход към средно и към висше образование.

В документа е записано, че десети клас учениците ще завършват задължително образование и ще получат свидетелство за завършване на първи гимназиален клас. Сега у нас задължително е основното образование до завършен осми клас. 

В зависимост от оценките, получени от VІІІ до Х клас и резултатите от националния тест, учениците ще могат да продължат обучението си в същото или друго училище или да спрат образованието си.

В рамките на този първи гимназиален етап учениците ще и първа степен на професионална квалификация.

Вторият гимназиален етап Х-ХІІ клас ще се завършва с матура и с диплома за средно образование. Ако ученикът не положи матура, ще получи само диплома за завършен втори гимназиален етап.

Една от идеите на програмата е и въвеждане на диференцирано заплащане на учителския труд. Според нея възможните критерии, които ще определят диференцираните учителски заплати са резултатите, които учениците показват в началото и края на всяка учебна степен, съпоставката на текущите оценки на учениците и получените от стандартизирани изпити, както и тези от извънкласните форми на обучение като олимпиади и състезания.

Финансово стимулиране ще получават и тези учители, които прилагат технически нововъведенията в своята работа, подпомагат развитието на деца със специални образователни потребности, като тези, чийто майчин език не е българският, например.

Българското образование не е качествено, нито некачествено. Истината е, че ние не знаем в какво състояние е то, защото в България още не съществуват обективни измерители за външно оценяване и това е недостатъкът на образователната ни система, заяви министърът на образованието Даниел Вълчев

Той пое ангажимент на 1 октомври да представи отчет на извършеното досега и подробен план за предстоящото през следващата учебна година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. образование
    #6

    Лошо няма да има стратегия. Но никой не говори, че трябва да има преструктуриране на уч. съдържание, да има нов хорариум часове. Трябва на дете-родител-учител да е ясно какъв обем от знания са необходими за 4, 7 ,10 и 12 кл. Но когато си заобиколен от некадърници нищо добро не чака образованието. За всичко обаче ще бъдат виновни пак учителите.

  2. заинтересован
    #4

    Много често се случваше и ще се случва да се чува ,колко българските деца превъзхождат по знания и възможности такива на тяханат възраст ,но учили по европейски стандартна програма. Ние като се впрегнахме да я разваляме образователната си система никой не може да ни спре! Добре,че генът ни е здрав.То и сега галим учениците с перо ,но представете си какво ще стане ,ако се приеме учуник + родител да оценява учител и от там да се определя заплатата му? Или защо още в първи клас не петаме децата какво

  3. юлия
    #3

    Ясно е още отсега, че тази програма няма да я бъде и ще я преправят още много пъти.Справка: всички закони, приети от това и от предишното Народно събрание са все недомислени и търпят поправки.Вярно е едно - децата ни и техните преподаватели пак ще страдат.Не, че няма нужда от реформи, но в такъв вид едва ли.Тази Програма беше сведена само до знанието на учителите.Явно е , че нищо от това, което имаше като идеи не е включено в нея.Никой не знае още какво ще се изучава в този прословут осми клас и

  4. Canada Dry
    #2

    ...на есен в село Баня! Сигурен съм, че за 800 дена ще завърши 10 клас!

  5. Nemeca
    #1

    .. толкова по добре.. за европейците де.. няма как да сме им конкуренция тогава..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.