Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задава ли се "черна пролет"" за Южна Сърбия?

0 коментара

Новината за ожесточени четиричасови боеве между сръбски полицейски сили и части на Армията за освобождение на Прешево, Буяновац и Медведжа днес обиколи емисиите на всички световни агенции. Подновяването на боевете в Южна Сърбия дойде непосредствено след като стана ясно, че концепциите на албанците и на сърбите за намиране на политическо решение на кризата са абсолютно несъвместими.

Логиката на предложения от Белград план е интеграционна. Тя предвижда трите размирни общини постепенно да се впишат като неотделима част в общото политическо, икономическо и социално пространство на Сърбия и Югославия. Идеята на албанците е насочена към тяхното обособяване - най-напред чрез получаването на определен статут на политическа автономия, а по-късно - и на правото Прешево, Буяновац и Медведжа да се присъединят към Косово. Ефектът от непримиримостта на двата подхода за Южна Сърбия може да се окаже много по-катастрофален и от събитията в Косово. На пръв поглед зад становището на Белград в момента е застанала цялата международна общност с най-авторитетните си институции -ООН, ЕС и НАТО. Нито един сериозен държавник в света не подкрепя промяната на граници, проявите на екстремизъм и политиката на оръжията.

Едновременно с това, обаче, новите управляващи в Сърбия трябва да бъдат доста сдържани, когато използват като еднозначен аргумент в своя полза позицията на влиятелните международни организации и страни. Светът, сякаш, е на път да повтори една стара своя грешка. Тя е в

окрупняването на гледната точка към Югославия,

в недетайлизирането и неразграничаването на различни по своя конституционен, политически и исторически характер проблеми. Призивите на международната общност и към Черна Гора като република от състава на СРЮ, и към трите населени основно от албанци южносръбски общини да се въздържат от "сецесионистки действия" могат да изиграят лоша шега и на Белград, и на идеята за стабилност чрез отлагане на окончателните решения.

Черна Гора, подведена като разбиране под общ знаменател с три южносръбски общини, едва ли може неопределено дълго време да бъде заложник на нерешимите проблеми в другата република от състава на югофедерацията - Сърбия. Подгорица - ако не с конкретни действия в посока на своето отделяне - със сигурност ще се открои пред Европа и пред света с ново политическо говорене, с което ще се опита да разяснява мотивите си за искане на държавна независимост. В мига, в който черногорската активност стане достатъчно забележима и обособи малката република в различна от южносръбския контекст дипломатическа територия, проблемът на албанците от Южна Сърбия ще се изправи изключително директно като непреодолимо и далеч недипломатическо предизвикателство. Армията за освобождение на Прешево, Буяновац и Медведжа отсега дава ясни сигнали, че тя, а не политическите партии на албанците в Южна Сърбия, диктува каква да бъде общата им политика. С отхвърлянето на каквато и да е политическа автономия за албанците от трите общини Белград - на практика - легитимира на още едно равнище АОПБМ, тъй като отнема от умерените албански политици основният възможен компромисен вариант между "отцепване от Сърбия" и "пълно вливане" в нея. По този начин

армията се превръща в реален изразител на албанските интереси

в региона да получат на всяка цена исканите от тях права.

А единственият инструмент, с който армиите оповестяват своята воля, това е оръжието. Екстремисткото крило сред албанците в Южна Сърбия има определен интерес непременно да се стигне до тежък въоръжен сблъсък със сръбските сили. От една страна - такъв сблъсък ще поднови с нова сила и битката за Косово и неговия бъдещ статут. От друга - една нова война окончателно ще деморализира уморените от стълкновения сръбски граждани и ще обезсмисли в техните очи промяната на властта в Белград. Има ли, обаче, определен интерес и сред управляващите в Сърбия от въоръжен вариант в южната част на републиката? На пръв поглед - не би трябвало да има. Публичното говорене на абсолютно всички представители на новите сръбски власти е за политическо, а не военно решение на кризата. И все пак - рискът,

който поема Белград с опита да наложи изцяло свой модел за решение на кризата - без каквито и да е шансове за принципен компромис, подсказва и друго. Сръбските власти вероятно ще играят "вабанк"за своя юг. А това означава - и евентуално с оръжие. Цената за запазения сръбски Юг вероятно трябва да компенсира цената на изгубваното Косово. Един от пътищата към това преминава и през "черна пролет" за Южна Сърбия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.