Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задава се битка за името ОДС

0 коментара

С 62 гласа "за", 2 "против" и 2 "въздържали се" Ваньо Шарков бе избран за главен секретар на СДС. Шарков бе член на Националния изпълнителен съвет на партията до извънредната конференция, на която не успя да влезе в новия НИС.

Сред предварително спряганите имена за поста бяха Иван Сотиров, Васил Василев и Методи Андреев, но Надежда Михайлова посочи Шарков. Според новия устав на сините главният секретар на партията се избира от НС по предложение на лидера. Изборът на Шарков предизвика напрежение сред водачите на СДС - София, които очакваха след като нямат човек в НИС, да получат главен секретар.

Спор за името и абревиатурата Обединени демократични сили (ОДС) се очертава между СДС и напусналите депутати, които ще правят нова партия, стана ясно от днешни паралелни изявления на двете страни.

В София от "Раковски"134 заявиха, че формулата ОДС и в парламентарното, и в политическото пространство съществува само на базата на споразумението между трите партии СДС, БЗНС-НС и ДП и никоя личност или партия няма право върху името ОДС.

В Русе депутатът Димитър Абаджиев заяви, че новата дясна формация ще се опита да запази името ОДС.

Днес, на първото заседание на Националния съвет на СДС след извънредната конференция на партията, оттам съобщиха, че в най-скоро време ще сключат актуализирано политическо споразумение с Анастасия Мозер и Александър Праматарски за общи политически и парламентарни действия. До момента лидерите на БЗНС и на ДП не заемат страна в спора между Михайлова и отцепилите се депутати начело с Иван Костов, които напуснаха СДС, след като извънредната конференция преизбра лидера и стария НИС в почти непроменен състав.

След разцепването на СДС Мозер и Праматарски съобщиха, че ще формират своя парламентарна група и се надяват да си взаимодействат и със СДС, и с бъдещата дясна партия.

Досега двамата депутати на Демократическата партия и народните представители на СДС бяха в обща парламентарна група на ОДС, която заедно с петимата земеделци образуваше Парламентарния съюз ОДС. След разцеплението в СДС Надежда Михайлова и останалите в партията 12 депутати формираха самостоятелна ПГ на СДС, а Костов и другите народни представители запазиха ПГ на ОДС.

От СДС днес обявиха, че форматът на ОДС е променен, защото хората на Мозер и Праматарски ще регистрират парламентарна група. "За нас ОДС в рамките на това Народно събрание ще продължи да работи с две парламентарни групи - на СДС и на ДП и БЗНС-НС. Това са трите субекта, които се надявам в най-скоро време да подпишат споразумение за работата си в 39-то Народно събрание", заяви говорителят на СДС Николай Младенов.

Областният съвет на СДС-София призова депутатите Кина Андреева, Георги Хубенов, Димитър Игнатов, Мария Стоянова, Васил Маринчев, Георги Панев и Иван Николаев Иванов да напуснат парламента. И седмината народни представители излязоха от партията след извънредната конференция на СДС. След като напуснахте политическата сила, която ви издигна, вашето оставане в 39-то Народно събрание е подмяна на вота на избирателите на СДС и е в разрез с демократичните принципи и морала, се казва в обръщение на Софийския областен съвет, прието на заседание в понеделник вечерта.

Младенов и лидерът Надежда Михайлова отказаха да коментират ще изискат ли от партньорите си ДП и БЗНС да не подписват споразумение с депутатите около Иван Костов, нито какво ще се случи, ако Мозер и Праматарски се договорят едновременно и с Михайлова, и с Костов.

В същото време в Русе народният представител Димитър Абаджиев, който е сред напусналите СДС, заяви, че абревиатурата ОДС засега се очертава като едно от най-честите предложения за име на новата дясна партия, която ще се учреди през май. Идеите се събират и обмислят от 25-членния инициативен комитет за подготовката на учредителен форум на партията, в който влизат само 7 депутати, а останалите са представители на гражданите.

В новата дясна формация ще се направи опит за запазване на инициалите ОДС, защото това е и името на бюлетината, каза Абаджиев.

И СДС, и ОДС не вярват на вота на БСП

В същото време и напусналите партията депутати, и лидерът на СДС Надежда Михайлова излязоха с еднаква позиция спрямо вота на недоверие към правителството, който БСП ще внесе в четвъртък.

И Михайлова, и хората на Костов обявиха, че няма да преговарят с БСП и оцениха вота като опит за заблуда на обществото, защото социалистите участват във властта, към която на думи проявяват недоверие. И от двете страни уточниха, че недоверието им към действията на БСП не могат да се тълкуват като подкрепа за правителството Сакскобургготски.

Вотът на БСП е опит на социалистическата партия да се представи като опозиция, въпреки че участва във властта, коментира Екатерина Михайлова, която бе избрана за председател на ПГ на ОДС. Ще седна да преговарям със Сергей Станишев само когато извади от кабинета министрите си Димитър Калчев и Георги Петканов и зам.министъра си Меглена Плугчиева, заяви лидерът на ПГ на СДС Надежда Михайлова. Според нея вотът на социалистите е опит да изместят вниманието от петролгейт.

Новата партия ще е"хоризонтална" , СДС не се притеснява от отлив

Националният съвет на СДС не е обсъждал има ли опасност от масов отлив на членове на партията към новата дясна политическа формация. Още от миналата седмица започнаха да валят съобщения и опровержения за напускане на членове на СДС.

Надежда Михайлова днес заяви, че сините са имали по-важни въпроси, защото обсъждали политическата ситуация в страната. Тя отрече да има сериозни тенденции на отлив на партийни членове. Отчетно-изборните събрания на СДС ще покажат точните цифри, заяви Михайлова.

В Русе Димитър Абаджиев и депутатката д-р Теодора Константинова заявиха, че до два месеца инициаторите на бъдещата дясна формация ще проведат събрания за избор на общински инициативни групи и делегати във всички областни центрове и в по-големите градове на страната. На срещата си в събота инициаторите решиха новата партия да бъде учредена през май.

По думите на Константинова и Абаджиев, новата дясна партия ще бъде с хоризонтална структура, тоест само с по-една организация в населено място, за да се запази контакта между ръководството на партията и редовите членове. При вертикалната структура има и местни, и общински, и областни организации, а много административни звена бюрократизират партията, коментираха двамата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.