Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заемите над 5 хил. лв. влизат в данъчната декларация

29 коментара
Заемите над 5 хил. лв. влизат в данъчната декларация

Българите да се задължат със закон да декларират заемите, които получават от близки и познати, ако са над 5 хил. лева, поиска във вторник Мария Мургина, директор на Национална агенция за приходите (НАП) по време на кръгла маса на тема "Приходните администрации и данъчната политика – нови възможности и практически решения".

Мярката се налагала, за да се избегне възможността дадено ревизирано лице да оправдае разкрити необявени доходи със заем от познат, обясни Мургина. Заемът ще се описва в специално предназначено поле в данъчните ни декларации. Тази сума обаче няма да се облага, категорични са от НАП.

"Много често при ревизия на "добре облечен бизнесмен", който за 5 години е декларирал доход от 45 хил. лева, ние установяваме, че кара кола за 300 хил. лева и притежава имоти за милиони. Обичайната практика е този бизнесмен да донесе папка с договори за заеми, които е получил от близки и роднини, с които обяснява как има пари за скъпите си покупки. Но това са хвърчащи листа, без да са нотариално заверени и т.н. Въпреки че трудно издържат в съда, като задължим хората да си обявяват заемите, рискът от укриване на доходи ще намалее чувствително", обясни пред Mediapool Росен Бъчваров, директор "Комуникации" в НАП.

По груби изчисления на НАП, основаващи се на проверки на въпросните фиктивни договори за заеми, държавата губи 120 млн. лв. от неплащане на данък върху доходите годишно.

Освен заемите, да се декларират всички приходи, които получават, включително и необлагаемите. Това да бъде уредено отново чрез законодателна промяна, за да се свият възможностите за укриване на данъци, призова Мургина.

От приходната администрация искат още да се ограничи възможността за прехвърляне на фирми със задължения, както и служебно да се заличават дружествата без активи, тъй като често те се създават, за да се реализира данъчна измама и след това изчезват.

Мургина каза още, че зачестяват международните данъчни измами у нас, като те най-често са с участието на румънски и германски дружества.

На около половин милиард лева на година се изчисляват данъчните измами у нас, според анализи на НАП.

Глобата за гражданите, които не пазят касовите си бележки да бъде значително увеличена спрямо сегашните 5 лв., предлагат още от НАП.

Друго предложение от данъчната администрация е да се даде възможност на ревизорите да правят проверки "по аналогия" за осигурителните вноски. В момента инспекторите на НАП могат да определят данъците на определена фирма, чиито документи са загубени или унищожени след анализ на обичайната търговска практика – например съобразно оборотите и печалбите на фирми със сходен предмет на дейност, местоположение и икономически мащаб.

НАП ще ни попълва данъчните декларации

Възможно е данъчните декларации да идват при гражданите предварително попълнени, каза още Мургина.

За да се осъществи идеята, са необходими промени в законодателството, но резултатът ще е предварително попълнени декларации за доходите, които НАП изпраща на клиентите си, като данъкоплатецът просто проверява дали са верни изчисленията, подписва се и връща формуляра обратно в НАП.

"В момента агенцията разполага с информация за доходите на гражданите от трудови и граждански договори, което е около 40% от информацията за попълване на декларацията. Когато разполагаме с данни за пълния кръг на доходите на гражданите, няма да е никакъв проблем агенцията да попълва документа и да го праща за сверяване. Това е обичайна практика на Запад", обясни Бъчваров.

Не плащаме данъци заради високи ставки

Деветнадесет процента от българите не плащат данъците и осигуровките си заради високите ставки, според данни на НАП, оповестени на кръглата маса.

Тринадесет процента пък не си погасяват налозите заради липсата на средства за покриване на задълженията; 14% заради непрозрачност при харченето на средствата, 10% - заради неефективност и нецелесъобразност при изразходването на средствата и 9% - заради това че предоставяните услуги не отговарят на платените данъци.

Честата смяна на законодателството пък възпира 11 на сто от българите да си внасят данъците, по 4% от хората не правят това заради ниските санкции и заради високите косвени данъци. Осем на сто от българите не плащат своите данъци и осигуровки заради ниската вероятност от разкриване, 5% заради нееднозначно тълкуване на законодателството и 4% заради корумпирани служители.

Приходите от акцизи скачат с 20% за година

Затварянето на безмитните магазини заедно с други мерки - въвеждане на електронна система за следене на акциза и бандеролите, увеличаване на проверките по търговските обекти и т.н., дадоха резултат и през 2008 година се наблюдава сериозно повишаване на събираемостта на акциза, директорът на Агенция „Митници” Христо Кулишев по време на кръглата маса.

През тази година, в сравнение с 2007-ма, приходите от акцизи за с 20% повече. При горивата абсолютният ръст е 22%, а след приспадане на влиянието на увеличената акцизна ставка и ръстът на потреблението, остава реален ръст от 6.1%. Най-голям е ръстът при събираемостта на акциза от високоалкохолни продукти – около 52%.

Над 8 милиарда лева приходи очаква Агенция Митници за 2008 година. Само от акцизи митниците са събрали над 3 милиарда лева, а от ДДС от внос - над 3.5 милиарда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ха-ха
    #30

    от тази не бях чувал - "Българите да се задължат със закон да декларират заемите, които получават от близки и познати". Ако родителите ми дадат 2550 евра на заем да ги декларирам!!!То бива конюктурни назначения на некъдърници и протежета на групировките ама директорката на НАП-а счупи тъпомера!!!

  2. HS
    #29

    за какво ти е да ти декларираме заемите от роднини. Като ти предоставят подобни документите просто подпукай роднините. Осъди някой друг братовчед пък да видим кой ще подписва "хвърчащи" листа...И поискай достъп до кредитните досиета в банките - да видиш как хора без доходи плащат солидни ипотеки...

  3. Ivan Petrov
    #28

    Kato deklarirat che parite sa ot zaemi, kakvo prechi da se proveriat "zaemodatelite" Ako te ne mogat da dokazhat proizhoda na sredstvata, da im se konfiskuvat. V povecheto sluchai obache pri edna danychna proverka nabedenite za zaemodateli vednaga shte otrekat che sa predostavili zaem, zashtoto realno ne sa i zashtoto inache shte triabva te da plashtat danatzi i da dokazvat proizhod na sredstvata. Taka tozi koito e podal neviarna deklaracia popada direktno pod udarite na zakona i parite mu stavat

  4. vs
    #27

    Ако г-жа Мургина ходи вместо мен на работа да изкара доходите, от които ми взима половината, ще и позволя да ми попълва декларацията...

  5. дю-конь
    #26

    на търкалета. повече коментар за таа идиотщина със заемите нема нужда.

  6. Георгиев
    #25

    да имам 10-15 заема по 4 хил.лв.?

  7. nnnn
    #24

    биш данъчен съм и повярвайте права е Мургина. не се правете на разбирачи. направи една ревизия на такъв тип и ще разбереш за какво става дума.той ти дава десет заема по 20х.лв...проверяваш тези десет човека и те ти дават десет заема по 2х.лв. и иди че проверявай тия две х.лв......ясно.

  8. Ха-ха
    #23

    Е при такава проверка кое е незаконно или нередно? Не може да се взимат заеми ли? Ако се приеме тази глупост не по 20х и 2х ами по 200лв и 20лв ще ги раздробят и пак ще избегнат задължението ако са решили да го скрият. Но поне се вижда нивото на комопетентност на "разбирачите" дето вместо да си свършат рботата плюят законите, че са лоши и прибират рушвети на общо основание!

  9. Ivan Petrov
    #22

    Dobre che si veche bivsh danachen! To kato niakoi iska da si svyrshi rabotata, namira nachin, kato ne iska, namira opravdatelni prichini. Ti mai si bil ot tezi s "opravdatelnite prichini", kato loshi zakoni i t.n.t. Ukrivaneto na danatzi ne mozhe da stave bez syuchastieto na danachnite.

  10. .dru
    #21

    Нали въведоха плоския данък? С каква цел: да бъдат ограничени далаверите с прехвърляне на доходите на подставени лица чрез т.н. "Граждански договори".Сега, след като декларираните "заеми" нема да се облагат - каква е разликата?Значи - намериха вратичката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.