Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът за частното изпълнение: имаше ли алтернативни решения?

6 коментара
Законът за частното изпълнение: имаше ли алтернативни решения?

Заслуги

Реформата на осъществяването на договорите пое в правилна посока. Пътеката е отъпкана от всички бивши комунистически страни, присъединили се през 2004 г. към Европейския съюз. Заслугата за това е най-вече на: народните представители (по азбучен ред): Дикова, Димитров, Дончева, Кирчев, Корнезов, Мингова, Соколов и Стоилов, правниците Белазелков и Калайджиев, на полските домакини на посещението на българските законодатели за запознаване с опита на тяхната страна от Унилоб (www.unilob.pl ) и по-специално на Артур Новицки, на Беъринг Поинт и техния консултантски плам за подкрепа на реформите в търговското право на България и на скромните усилия на ИПИ по оценка на ползите и разходите от тази реформа (така, както тя бе заложена в проектозакона – виж: http://ime-bg.org/pdf_docs/papers/Cost_and_Benefit.pdf ).

Недостатъци

Все пак трябва да се отбележи, че приетият вариант на проектозакона е доста по-несъвършен от онзи, който бе предложен в началото. Основният проблем е отказът от първоначално предложената национална компетентност. Запазва се монопол на сега осъществяващите професията и потенциално се оскъпява процесът на събиране на вземанията (в сравнение с възможностите на първоначално предвижданата уредба).

Възможно е срастване на групи от кредитори и изпълнители, което и сега съществува донякъде, но при регулативна защита както на държавните съдии изпълнители, така и на частните изпълнители. Единствените, които печелят от така случилата се уредба, са сега действащите изпълнители.

Мартин Димитров вече писа, че вече е време да се мисли за усъвършенстването на току-що приетия закон (http://ime-bg.org/pr_bg/). Предложения за подобрение даде и Данъчният и инвестиционен съвет на БТПП (виж: http://www.bcci.bg/bulgarian/events/news20050513_1.htm ).

Ако днес пресметнем възможните ползи от вече приетия закон, общата им стойност би била значително по-малка. За да могат в бъдеще да се правят такива оценки и за да се натрупва знание за възможно по-добри уредби от българската, ще опиша някои алтернативи. Те трябва да се вземат предвид при усъвършенстването на закона.

Система без професията изпълнител

Вземания могат да се събират и без съдии изпълнители и без професионални изпълнители изобщо. Точно това се случва в момента, защото сегашната система не работи.

Ако всичко е по правилата, тази алтернативна система би трябвало да включва следните роли при приблизително следната последователност:

- Кредиторът или упълномощено от него лице; то приготвя необходимите изпълнителни лист (листове);

- Служител на съда, който подписва изпълнителните листове;

- Упълномощеното лице проверява длъжника и неговата собственост и обозначава собствеността, която е предмет на изпълнение;

- Взискателят получава собственост и владение върху вещта – предмет на изпълнение;

- Местите органи на реда (полицията) запечатват собствеността и имат функцията за провеждане на търговете за нейната продажба; тази функция може да бъде и най-често бива договаряна с фирми, които специализират в такива търгове;  

Когато има съпротива от страна на длъжника или когато той не може да бъде намерен, местните органи на реда улесняват достъпа до собствеността и изпълнителните действия.

За да функционират без противоречие тези роли, са необходими няколко условия:

а) всички разходи се носят от длъжника;

б) подписаният изпълнителен лист и вземането по изпълнителния лист не подлежат на оспорване, освен ако предварително не са задействани механизми за защита;

в)  тези механизми са създадени и работят добре;

г) има надеждни регистри на движима и недвижима собственост и регистри на акционерите;

д) регистрите на фирми са лесно достъпни;

е) действат институции като кредитни бюра, рейтингови агенции и др. подобни, които позволяват предварителна оценка на партньорите по сделките.

Очевидно е, че тези условия (институции) са от полза не само за процеса на събиране на вземания, но и за намаляване на разходите и подобряване на сигурността на сделките.

По-добри системи с професия изпълнител

Една от скорошните реформи в тази област е въвеждането на частното изпълнение в Естония.

Тази реформа започва там през 2001. Основните ѝ принципи са следните:

- само частни изпълнители, те са хора с вид свободна професия;

- работата им се финансира с такси, които са част от събираното задължение от длъжника;

- правителството нито финансира, нито отговаря за действията на частния изпълнител;

- негова е професионалната отговорност (разбрана като вид продуктова отговорност), за която има задължително застраховане;

- дейността се извършва в лично качество, никаква част от процедурите по събиране на вземания не може да бъде делегирана;

- списъкът на изпълнителните листове включва: самите изпълнителни листове, съдебни определения (решения), административни определения (наказания) – включително данъчни задължения, глоби, нотариално заверени договори, които предвиждат изпълнение и т.н.;

- национална компетентност.

Съответният закон в Естония е приет през януари 2000 г., влиза в сила от 1 март 2001 г. и претърпява по-сетне пет промени – най-вече в определяне на размера на възнагражденията и отговорността на частния изпълнител. Нека обърна внимание на обстоятелството, че там периодът за подготовка на прилагането на закона е доста по-дълъг.

Всичко това може добре да се проследи и провери в страницата на Министерството на правосъдието на Естония (http://www.just.ee, която впрочем е добър пример за удобна за ползване страница на държавен орган).

Освен изброените, съществена разлика от българската уредба е, че няма и изпълнителска камера. Частните изпълнители се сертифицират от министъра на правосъдието.

Някои изводи

Освен вече предложените от БТПП и Мартин Димитров промени на съществуващата (вече на хартия) уредба на частното изпълнение, сравненията с така описаните алтернативи позволяват да се отделят следните обстоятелства:

- съвместното съществуване на държавни и частни изпълнители е далеч от добрата практика, това ще създава проблеми и в бъдеще, българската система ще остане по-неефективна от онова, което е познато като добра и средно-добра практика;

- изпълнителската камара в България ще пречи на бъдещите законодатели да подобряват системата;

- частично неефективността ще произтича от неуредеността на регистрите и другите условия на изпълнението без специална професия, посочени по-горе.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ego
    #7

    i e prestuplenie da se narichash s takuv nick!! Krassen e nai-istinskiat ikonomist v Bulgaria! no za sujalenie vse poveche se ubejdavam, che horata sa neracionalni /v niakoi sluchai neveji/ shto se otnasia do izbor na durjavno upravlenie.

  2. dosta u4uden
    #6

    мутрите да могат да изнудват хората както си искат. Това което предлага граничи с абсурда. Упълномощени лица, фирми, ало да не сме в ЕС, бе ние сме в БЪЛГАРИЯ. Ненормалник. Че сегашната система не работи е ясно, но с подобни предложения освен обратен ефект и запазване на положението друго не се постига.

  3. Michail Vashkevich-Bulgaria.
    #5

    Ако си БЪЛГАРИН,действай незабавно!Това е за Теб,за Твоето семейство,за Твоя бизнес,за Твоя живот.With agreement of the President of Republic of Bulgaria.ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ``НАЦИОНАЛНА УТРИННА МОЛИТВЕННА ЗАКУСКА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ``/ИК НУМЗ-РБ/,полномощен да заяви;Каним всички пастори и амбициозни приятели на савещание сряда ,25 май 2005г.,от 14 часа на адрес;ул.``Васил Друмев``№37.Заповядайте без закаснения. Председател ИК НУМЗ, проф.д-р Иван Денев,тел. 02/276537.Координатор Михаил Вашкевич,тел. 02/9744624.

  4. q
    #4

    Frederick Winslow Taylor ( 1856 - 1915)

  5. Glas naroden
    #2

    Krasene, koi ti plashta za tezi porychkovi statii typako????

  6. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #1

    В ЧЕСТ НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИ ОТКРИВАМ КУРС ПО ТЕНИС !ОТ СЛЕДАВАЩАТА СЕДМИЦА ЗАПОЧВА ВАКАНЦИЯТА НА УЧЕНИЦИТЕ И ЩЕ ПРАВЯ ТРИ , А МОЖЕ И ЧЕТВЪРТА СЕДМИЦА СПОРЕД УСЛОВИЯТА ТРЕНИРОВЪЧНИ ЗАНИМАНИЯ С УЧЕНИЦИ !БЕЗПЛАТНО , НАЛИ ШВЕДИТЕ МЕ ХАРНЯТ КАКТО В КОМУИЗМА СМЕ УЧИЛИ ! НИЕ СОЦАЛНО СЛАБИТЕ ТРЯБВА ДА ПОДПОМАГАМЕ СОЦИАЛНО СЛАБИТЕ ЧУЖДЕНЦИ !БРАТСКА СОЛИДАРНОСТ В ИМЕТО НА СОЛИДАРОСТТА !СТЕФАН Д-Р Д ЧОЛАКОВhttp://members.lycos.co.uk/kungcholi/http://members.lycos.co.uk/kungcholi/index.php?p=links24 МАЙ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.