Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зам.шефът на следствието се обяви против исканите от ЕС промени

0 коментара

Заместник- директорът на националното следствие Румен Андреев заяви, че в проекта за нов Наказателно - процесуален кодекс (НПК) правата на следствието се орязват до невъзможно ниво.

Много е опасно да се посяга на самостоятелността на разследването, заяви Андреев пред БНР. Той прогнозира голям срив в системата на наказателното правораздаване, ако бъдат приети предлаганите от правителството промени в НПК, тъй като няма подготвени хора, които да поемат работата на следствените органи.

Според Андреев е "мит", че Европа има претенции към българското следствие. "Европа има претенции към цялата правосъдна система да работи ефективно, тях не ги интересува точно каква е формата", допълни заместник-директорът на НСлС.

Андреев обвини политиците, които движат преговорния процес с Европейския съюз, че не са наясно по този въпрос. Европа нищо не иска от нас, някой от България обещава нещо, за което след това Европа пита - "Добре, вие го обещахте, защо не го изпълнявате", посочи Андреев.

Неговата позиция не е изолирана. През седмицата Висшият съдебен съвет (ВСС) предприе пореден опит за спасяване на следствието, ден след като се разбра, че Европейският съюз задължава България чрез промяна в конституцията да изведе досъдебното производство от съдебната към изпълнителната власт.

ВСС прие по-рано единодушно декларация срещу промените в НПК, които ще прехвърлят 95 процента от наказателните дела от следствието към дознателския апарат в МВР.

Бързото и ефективно разследване е ангажимент, поет от правителството при затварянето на преговорна глава "Правосъдие и вътрешен ред" за членството ни в ЕС. Според евростандартите, разследването трябва да е или към криминалната полиция, или към прокуратурата, която обаче също е орган извън независимата съдебна власт.

Според ВСС с готвения проект, който не бил съгласуван с нито един орган на съдебната власт, се готви драстично нарушение на конституцията.

"От този проект е видно, че за пореден път се прави опит за заобикаляне на Конституцията, като драстично, в нарушение на нейните норми, се стесняват правомощията на следствието като единствен конституционен разследващ орган по наказателни дела", отбелязват висшите магистрати в своята декларация.

Убеден от магистратите, че следствието трябва да остане самостоятелно звено в съдебната власт, президентът Георги Първанов също преди няколко месеца обяви, че тези идеи се внушават от наши политици на Брюксел, визирайки дясната опозиция. Затова и той изобщо не постави този въпрос в питането си до КС във връзка с подготвяните промени в основния закон, свързани с бъдещото ни членство в ЕС.

През изтеклата седмица обаче в медиите изтече информация за препоръките от последния доклад на Брюксел по глава "Правосъдие и вътрешни работи". От тях става ясно,че все пак ще се наложи конституционна промяна, свързана със статута на следствието, а оттам и свикване на Велико народно събрание, тъй като експертите от Европейската комисия, които извършват мониторинга, препоръчват следствието да премине към изпълнителната власт.

В неделя Румен Андреев обясни, че когато се прехвърлят компетенции от една институция върху друга, без да е подготвена почвата за това, неминуемо ще се стигне до срив. Заместник-директорът на Националната следствена служба постави въпроса какво ще стане с около 37 - 38-те хиляди дознания, които са преобразувани в следствия през последните четири години, след като следствието няма да може да разследва такива дела.

Румен Андреев поясни, че тези дела са обикновено с правна и фактическа сложност и не могат да бъдат довършени от дознателите в полицията.

Ако промяната в НПК настъпи, потенциалът на около 900 високо квалифицирани юристи ще бъде загубен, предупреди Андреев.

Следствието в България било интересно явление, доколкото българските следователи са изцяло юристи. В Европа не е така, защото там юристите са изключително високо платени и държавните органи не могат да си позволят техните услуги, обясни Андреев.

Според него проектът за промени в НПК предвижда за следствието да останат само дела против мира и човечеството, а такива в България няма.

Според него следствието е най-удобно за реформи, за да се показва готовност за престуктуриране, но е много опасно да се посяга на самостоятелността на разследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.