Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заобикалянето на санкциите срещу Русия помпа кеш към бивши съветски републики

0 коментара
Заобикалянето на санкциите срещу Русия помпа кеш към бивши съветски републики

Въведените западни санкции срещу Русия заради инвазията ѝ в Украйна дадоха живот на големи бизнеси в други части на бившия Съветски съюз, докато посредници се надпреварват да печелят от препродажбата на недостъпни стоки в Русия.

Тези нови вериги за доставки, които поддържат руснаците добре снабдени с алкохол, луксозни стоки и други западни продукти, подкопават усилията на Европа да накаже Москва и трябва да бъдат блокирани, заяви външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис пред онлайн изданието "Политико".

"Заобикалянето на санкциите на ЕС е не само недалновидно - то подкопава основните принципи на нашия съюз", казва Ландсбергис в отговор на данните, показващи как няколко държави в Кавказ и Централна Азия процъфтяват като центрове за непряка търговия с Русия.

Митнически данни от платформата Trade Data Monitor показват, че съседна Грузия е отбелязала скок на обема на търговията си с Русия с почти 22% за годината, откакто Русия нападна Украйна. Количеството алкохол, което изнася за Русия, е нараснало с над 120%. Износът на Казахстан за Русия се е увеличил рязко за същия период, като е нараснал с около 57%, изчислени в долари, пише "Политико".

Брутният вътрешен продукт на Армения, която поддържа тесни търговски връзки с Русия, е скочил неочаквано с 11%, като износът за Русия се е увеличил пет пъти, а трансферите от Русия - седем пъти на годишна база, по данни на Световната банка за 2022 г.. Страната формира бюджетен излишък, а валутата ѝ - драхмата - беше една от най-добре представящите се света.

Стимулиране на бизнеса

"Налице са нови търговски потоци през трети страни, където можете да видите, че износът за Русия се е увеличил, а също така и вносът от Запада", коментира Янис Клуге, старши сътрудник в Германския институт за международни отношения и сигурност.

Според Клуге по-голямата част от този т.нар. паралелен внос са потребителски стоки, чиито производителите казват, че не искат да ги продават в Русия, но вместо това рязко се увеличават продажбите на същите тези продукти в страни с близки отношения с Русия. "Това е бизнес за много милиарди долари, който се е увеличил и е двигател на наистина силно разширяване на износа от съседите на Русия", казва експертът.

Собственик на московски ресторант, пожелал анонимност, е заявил заяви пред "Политико", че барът му е зареден със западни марки алкохол. "Бирата все още идва директно. Спиртните напитки идват от Казахстан, а кока-колата - от Грузия", споделя той.

Говорител на Кока-Кола заяви, че макар фирмата да не разрешава износ за Русия, "действията ни за предотвратяване на неразрешен внос са ограничени от регулаторни фактори, свързани предимно със свободната търговия в рамките на Евразийския икономически съюз" - единния пазар на бившите съветски републики, който включва Русия, Беларус, Казахстан и Армения, но не и Грузия.

ЕС, Обединеното кралство и САЩ ограничиха износа на висококачествен алкохол и поставиха бариери пред западните фирми, които получават плащания от руски банки; много големи компании за напитки заявиха, че доброволно са се изтеглили от Русия.

Според Темур Умаров, сътрудник в Центъра за Евразия към мозъчния тръст "Карнеги", тези нови парични потоци дават сериозен тласък на страните от бившата съветска периферия.

"Има информации, че руски бизнесмени се обръщат към партньори в Казахстан, Киргизстан и дори Узбекистан - който не е част от Евразийския икономически съюз - опитвайки се да ги накарат да поръчат неща от европейски страни и други части на света, откъдето вече не е лесно да се внасят в Русия", каза той.

В резултат на това "икономическата ситуация в Централна Азия е станала много по-динамична и енергична". "Много предприятия и организации се опитват да използват тази динамика, за да запълнят нишата, защото виждат търсенето на потребителски продукти в Русия."

Съществуването на тези маршрути поражда опасения, че освен потребителски стоки, чрез посредници могат да преминават и по-чувствителни продукти с двойна употреба като микрочипове, които биха могли да подпомогнат руската оръжейна промишленост.

Натиск върху Путин

Макар паралелният внос обикновено да се разглежда като правна сива зона, той е в разрез с духа на санкциите на ЕС.

"Държавите членки на ЕС трябва да изпратят ясно послание както на трети страни, така и на европейските дружества", казва Ландсбергис. "В Литва компаниите, които избират заобикалянето на закона, са изправени пред огромен обществен натиск, защото нашето общество е направило ясен избор: Ценностите са важни и не могат да бъдат продадени за обичайния бизнес с агресора."

Сега Вилнюс призовава ЕС да назначи комисар на пълно работно време, който да следи за изготвянето и прилагането на санкциите срещу Русия и нейните партньори.

Дейвид О'Съливан, бившият посланик на ЕС в САЩ, е пратеник на блока по санкциите, но все още не е определил голяма част от програмата си. Без подкрепата както на американските финансови институции, така и на частните компании обаче, може да се окаже почти невъзможно да се спре изтичането на пари от Русия и засмукването на стоки.

"Само ако приемем временното възможно отрицателно въздействие върху европейския бизнес в името на мира, ще можем най-накрая да бъдем единни в нашата политика и прилагане на санкциите", смята Ландсбергис.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.