Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплашват арестант със змия, друг е принуден да яде люти чушки

0 коментара

Класическият тип нарушения на правата на човека от служители на полицията в България е незаконната употреба на физическа сила при арестуване, отбелязва Българският хелзинкски комитет (БХК) в обобщен доклад за практиката от последните десет години.

Българските полицейски служители стават все по-изобретателни. Към палките, юмруците и побоя с бухалки и гаечни ключове през 2003 г. се добавят и случаи, в които задържан в българско полицейско управление е заплашван с жива змия, а друг е каран да яде насила люти чушки. Това са само някои от примерите на полицейско насилие, описани в доклада на БХК, представен от "Дойче веле".

Побоят с шамари, ритници и юмруци, със или без дъски, тояги, бухалки и гаечни ключове са само част от масовите средства за принуда, констатират при изследването си наблюдателите на БХК.

В писмо до организацията потърпевш описва ареста си в Първо районно полицейско управление в Пловдив. Мъжът е задържан от двама полицаи, които му наредили да се качи в техния автомобил. В коридора на полицейското управление той чака около час и половина. След това е отведен в стая, задават му въпроси, на които задържаният не може да отговори, и тогава започват да го удрят по врата и да го ритат в корема. След това влязъл униформен полицейски служител с тояга и побоят продължил. Вечерта мъжът е откаран в болница с две счупени ребра и тежки кръвонасядания. Военната окръжна прокуратура в Пловдив отказва да разследва случая.

Българският хелзинкски комитет получава информация и за побои с дръжката на пистолет и с фенер при задържане и за удари със стол по време на разпит. Изтезанията и малтретирането на задържани лица също са класически метод на отношение в полицейските управления в България, отбелязват правозащитниците в доклада си за нарушенията на човешките права от органите на реда в страната.

При този тип принуда се използват не просто подръчни, а специално приготвени за насилието средства. За полицейските участъци в Мъглиж, Нова Загора, Сливен и Монтана например, БХК получава сигнали за използване на чорапи с пясък, а в един от ромските квартали в София, кв. "Надежда", полицейски служители са принуждавали задържан да яде люти чушки по време на разпита, метод на насилие, който не оставя следи. В други полицейски управления задържаните съобщават за използване на електрошокови палки.

И.М. от Харманли разказва пред БХК за свой престой в клетката на полицейското управление в Харманли. Той е бит с бухалки и палки, после му поставили метални халки на ръцете и пуснали електрически ток от агрегат. След това поставяли дървена тояга зад коленете му, а тоягата била вдигната на две бюра. Полицаите удряли жертвата по стъпалата с черен кабел и с палка. Мъжът губил няколко пъти съзнание. Те хвърляха вода да ме свестят, разказва жертвата пред Български хелзинкски комитет.

А Н.Г. от Петрич твърди, че на 7 януари 2003 г. е отведен в районното полицейско управление и е бит от цивилния служител К. с юмруци и ритници около 20 минути, след което в кабинета на същия служител е заплашван с жива змия, която служителят отглеждал. След извършена проверка изследователят на Българския хелзинкски комитет установява, че неграмотният Н.Г. е подписал заповедта за задържане. Освен това при ареста бил заявил, че не желае адвокатска защита и че не желае медицински преглед. В стаята на оперативния работник, вдясно от вратата, изследователят на Хелзинкския комитет вижда и буркана със змията.

Въпреки че употребата на физическа сила по време на полицейско задържане бележи през последните 4 години незначителен спад, относителният дял на тези случаи остава висок, пише в доклада си БХК.

Данните за 2003 г. отчитат спад от 1 процент в употребата на сила спрямо арестуваните и с 6 процента след отвеждане на задържаните в полицейско управление.

Насилието е класически метод за водене на разпит от полицаите в България. В по-голяма част от случаите целта на насилието е да се признае извършено престъпление, а в някои от тях целта е наказателна, обобщава Българският хелзинкски комитет. В около три четвърти от случаите на побой извършителите са цивилни полицаи.

Годишните доклади на БХК от 1994 г. насам съдържат информация и за свръхупотребата на огнестрелно оръжие от полицията. Поради това, че българският закон за МВР разрешава употребата на оръжие, дори и при подозрение за извършване на дребни престъпления, за последните пет години става дума за стотици случаи на смъртоносно простреляни. Малката вероятност полицейски служители да бъдат наказани заради насилие дори и дисциплинарно прави от употребата на физическа сила разпространена практика в България, обобщава в доклада си БХК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.