Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплатите на общинарите ще бъдат орязани със закон

1 коментар

От следващия мандат гражданите на София, Пловдив и Варна отново ще избират районни кметове, след като това бе премахнато преди 9 години. Това съобщи във вторник след заседание на Изпълнителното бюро на БСП зам.-председателят на партията и шеф на националния предизборен щаб на левицата Ивелин Николов.

Още по време на частичните избори в София през октомври миналата година Николов обяви, че левицата обмисля да върне възможността жителите на градове с районно деление да могат да избират свои кметове. Не е нормално да има вот в села и махали с 250 жители, а в огромни райони като “Младост” и “Люлин” кметовете да се назначават, обясни тогава той.

Промените ще бъдат направени в Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), които в момента се съгласуват от работна група на представители на БСП, НДСВ и ДПС.

За Mediapool Николов уточни, че не се предвижда избор на районни общински съвети, тъй като такава била и европейската практика. Гладовете са неделимо цяло и няма логика районите им да имат органи, които да определят собствена политика, обясни той.

Друга промяна, по която е бил постигнат консенсус между управляващите, е от следващия мандат общинските съветници да получават месечно възнаграждение от 30% от средната работна заплата в своята община. След местните избори през 2003 г., когато за първи път бе въведено възнаграждение на съветниците, в много общини те си гласуваха огромни заплати, които затрудниха местните бюджети.

Управляващите ще предложат още да няма частични избори за кметове, когато остава 1 година до изтичането на редовния мандат. В момента срокът в ЗМСМА е 6 месеца.

Все още не е постигнато съгласие между управляващите по предложението на левицата избори за кмет да се провеждат и в кметства със 100 жители. Сега общинските кметове назначават кметски наместници в селата с под 250 жители.

В ЗМСМА ще бъде добавена и нова глава, която да реши въпроса със сдружаването на общините, така че те да могат да кандидатстват заедно по Европейските фондове, обясни още Ивелин Николов. Той допълни, че в момента около 100 от всичките 264 общини нямат необходимия капацитет за работа с европейски средства.

Проблемът със сдружаването на общините е свързан и с решаването на проблема с реформата в образованието и здравеопазването и съвместното финансиране на тези дейности в малките общини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. svoboden chovek
    #1

    podkrepete akciata sreshtu kamerite na obshtestvo.net - glasuvaite s ne na sledenetopuskai i predai natatak

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.