Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започва обучение на близо 7000 медици от спешната помощ

1 коментар
Започва обучение на близо 7000 медици от спешната помощ

Близо 7 000 души, работещи в центровете за спешна медицинска помощ и в спешните приемни отделения на болниците ще бъдат обучени от водещи лекари по основните медицински специалности в рамките на проекта "Подобряване на условията за лечение на спешните състояния" (ПУЛСС). Става въпрос за лекари, медицински сестри и фелдшери, работещи в системата на спешната помощ.

Графиците на обученията са изготвени така, че до месец май 2021 г. всички близо 7000 служители да преминат обучения, включително новопостъпилите. След приключването им Националният център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ ще продължи да функционира и да реализира различни тематични обучения, предназначени за спешните медици, професионалистите по здравни грижи и шофьорите на санитарни автомобили, в зависимост от актуалните им потребности. По този начин ще се изгради устойчивост на проекта.

"Това са хората, които трябва да използват първия, т.нар. "златен час", затова те трябва да бъдат изключително добре обучени. Те са подложени на невероятен стрес и освен адекватно, трябва да действат и изключително бързо. На практика идеята на това обучение е да надградим техните познания. Преподавателският екип се състои от над 110 души – лекари от най-високо ниво, основната част от които работят в "Пирогов", като сме привлекли и консултанти – доказани специалисти от други лечебни заведения", каза проф. Николай Габровски, който в момента е изпълняващ длъжността директор "Пирогов".

Той допълни, че обученията ще обхванат десетте основни медицински специалности, знанията за които имат отношение към овладяването на възникналите спешни остри ситуации, в т.ч. хирургия, кардиология, неврология, неврохирургия, общореанимационни мероприятия и др. "Предвидена е постоянна оценка на познанията, в т.ч. входящо и изходно ниво, така че да може да бъде обективиран резултатът от проведените обучения", коментира допълни проф. Габровски.

"Вие сте на първа линия на фронта на медицината – спасявате и помагате на всички: от деца с алергични реакции, пострадали в пътнотранспортни произшествия, хора с инфаркти, инсулти, епилептични пристъпи и какво ли още не, до ранени при бедствия и аварии. За всичко това имате разбирането, подкрепата и благодарността на пациентите", обърна се здравният министър Кирил Ананиев към работещите в центровете за спешна медицинска помощ в София, Враца, Перник, Благоевград, Кюстендил, чието обучение започна понеделник.

Обученията предвиждат теоретична и практическа част, като всяка група ще бъде обучавана в рамките на 5 дни. Разходите, свързани с логистиката се покриват от бюджета на проекта. Осигурени са 28 високотехнологични манекени, като за целите на обучението ще бъдат използвани и 43-те симулатора, закупени в изпълнение на проекта ПУЛСС – реализиран в рамките на предходния програмен период. Доставени са компютърно и офис-обзавеждане, изготвени са диагностично-терапевтични протоколи и алгоритми, както и програми за обучение, които съответстват на потребностите на служителите в системата на спешната помощ, обясни здравният министър.

"Така изградена, системата на обучение ще гарантира поддържане на теоретична и практическа квалификация, отговаряща на най-добрите световни стандарти и ще гарантира максимално качествено медицинско обслужване на пациентите от цялата страна. Групите са сформирани така, че обучението да не възпрепятства осъществяването на спешната медицинска помощ в страната и нито един пациент да не остане без навременно оказана спешна помощ", допълни Ананиев.

Общият бюджет на проекта ПУЛСС възлиза на 7 млн. лв., които са 100% безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" . Предстои да бъде подписано допълнително споразумение към договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за удължаване срока за изпълнение на проекта до 30 септември 2021 г.

Обучението на работещите в спешната помощ върви паралелно с проекта за модернизация на спешната помощ, включващ покупката на нови линейки и подобряване на условията в центровете за спешна помощ. Вече са осигурени 120 нови и оборудвани линейки, а до 2021 год. се очакват и останалите 280 линейки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един
    #1

    Благодаря за високо професионалните грижи на персонала на ЦСМП - Плевен, които положи, когато по спешност ги посетих през Април 2019, със стомашен кръвоизлив. За близо 3 часа положиха неимоверни грижи да не ми окажат помощ, като накрая ми дадоха пасквил, че съм престоял 15 минути. Благодаря, на верните последователи на Хипократ. От Август 2020, поне за самият мен, имам абсолютно доказателство – за 7 часа, повърнато стомашно съдържимо - 2,5 литра с характерният цвят и вкус на кръвта. Оправих се сам. Кому е необходима такава спешна помощ. Който знае да ми отговори. Аз не знам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.