Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заради съдебното призоваване проектът за нов ГПК ще се преработва

9 коментара
Заради съдебното призоваване проектът за нов ГПК ще се преработва
Тестовете, свързани със съдебното призоваване, предизвикаха дебати в пленарната зала в четвъртък при гледането на първо четене на проекта на нов Гражданско-процесуален кодекс (ГПК) и накараха депутатите да поискат сериозна преработка на проекта преди второто му четене.

Изработването на ефективен ГПК бе поискано от Европейската комисия в препоръките ѝ за подобряване на работата на съдебното производство. В началото на април министърът на правосъдието Георги Петканов след визитата си в Брюксел заяви, че до два-три дни проектът за ГПК, върху който се работи от 2 години, влиза в парламента. Реално парламентът обаче го дебатира на първо четене четири месеца по-късно, а пълното му приемане едва ли ще стане до късната есен.

В сега действащия ГПК призоваването на гражданите за съдебно дело става чрез длъжностни лица към окръжните съдилища или така наречените “призовкари”. Идеята, заложена в проекта за нов ГПК, е това да се извършва от пощенските служители. Спор в залата в петък предизвика въпросът дали те са достатъчно компетентни да извършват тази задача. И то не защото не могат да издирят лицето и да връчат призовката, а защото често им се налага да вземат важни решения, когато гражданинът не е на дадения адрес, или, когато, както често става, гражданинът и съдът си играят на криене и издирване при призоваването за дело.

Според депутата от Коалиция за България и член на парламентарната правна комисия Мая Манолова чрез предвиденото призоваване от пощите се дават твърде големи правомощия на пощенските служители. Те трябва да правят преценка дали лицето, което не е намерено, живее на съответния адрес. Ако не намери лицето, на което трябва да се връчи призовка, пощенският служител трябва да остави бележката от съда в пощенския клон и да остави бележка върху пощенската кутия на призованото лице. Ако тази бележка обаче бъде унищожена по един или друг начин, може да се стигне до съдебно решение, без лицето да е имало възможност реално да се защити, обясни Манолова.

Друг спорен момент е задължението на пощенския служител да прецени кога може да връчи призовката на друго лице. В същото време чрез тези спорни моменти може да се застраши бързината на воденото дело, коментира още депутатът. Ако съдът прецени, че е имало нередовност в призоваването, делото може да бъде върнато в начален стадий, дори да има вече съдебно решение, каза още тя.

Мая Манолова посочи, че в редица европейски страни призоваването става именно по пощата, но и че там традициите са различни.

При гледането по принцип на първо четене на проекта на ГПК мнозина от депутатите юристи поставиха под съмнение изобщо ефективността на новите предложения в гражданското правораздаване.

Според Филип Димитров от ОДС, гласуването и приемането на един чисто нов ГПК, представлява бъркотия за защитата и съда, което в крайна сметка означава и бъркотия за гражданите. Нуждата от нов кодекс беше поставена под съмнение и от други депутати с аргумента, че предлаганият проект е смесица от 20% принципно нови положения и 80% от действащия ГПК.

Нуждата от нов кодекс беше защитена с аргумента, че България е поела такъв ангажимент пред ЕС, и с факта, че приетият преди 54 години кодекс е претърпял над 50 изменения.

Мая Манолова смята, че по-добрият вариант е да се приеме изцяло нов проект на ГПК, отколкото само да се променят текстовете в стария кодекс. Такива предложения отправиха и други депутати. "Коренната промяна на системата не може да стане чрез промяна само в някои текстове", завърши Манолова.

В крайна сметка проектът бе приет на първо четене, като всички спорни текстове ще бъдат прецизирани и поправени между първо и второ четене. Това потвърди в кулоарите и зам.-министърът на правосъдието Маргарит Ганев.

Заради повечето работа по текстовете депутатите оставиха по-голям срок между двете четения. След окончателното му приемане от парламента ще има срок от поне 9 месеца до влизането му в сила, за да могат юристите да се запознаят с новите разпоредби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #10

    Ne moze osnovni zakoni kato GPK, NPK, NK da se promeniat vseki den. Taka se obarkva rabotata na zialata sadebna sistema! No kakvo da se pravi kato zakonotvorzite ni sa nekadarni? Natvoriat nabarzo neshto nedomisleno i posle davai da promeniame! Taka ne se pravi! V po razvitite strani, kogato stava duma sa vazen i osnoven zakon se minava zadalzitelno prez edin 5,6 godishen predvaritelen period, sabirat se nai-dobrite profesori, praviat se proekti, davat se predlozenia, gleda se 4uzdia opit v tazi oblast i nakraia kato se zazdade zakona, sashtiat darzi 30, 40 godini!

  2. зз
    #9

    , която не може да призове страните на съд и оставя на пощата тая специализирана дейност, която може да засегне съществени права и направо да ви разкаже играта, е най-добре да се саморазпусне.Кой идиот написа тая норма за призоваване по пощата?!

  3. Съвестен
    #8

    Ще стане ли съдебната система по - ефективна, когато професионалистите в съдебното призоваване бъдат оставени безработни а тяхната работа бъде възложена на нищо не разбиращите от това пощальони??? Не мисля!!! Депутатите ни за пореден път доказаха, че решенията не се взимат "близо до хората", а според "спуснатото" от горе, което напомня за едно друго време!!!

  4. вещо лице
    #7

    Реакционер,Защо реши, че най-добрите професори ще направят най-добрите закони?

  5. Контров
    #6

    Това е поредния опит за въвеждането на корубционни практики.Искам делото да се влачи с години -20лв. на пощаджията и той никога няма да те открие за да ти връчи призовката.И още едно мое мнение-да сме на това дередже е ,че поставихме юристи да ни командват и да определят битието ни.

  6. Петров
    #5

    Някой помисли ли за "призовкарите", които ще останат без работа!

  7. Иванов
    #4

    Тези специалисти в призоваваненто (призовкарите) и те срещу някои лев не намират лицето на адреса му за колкото е необходимо време.

  8. lambo
    #2

    Какво очаквате от такива ГИГАНТИ на правната мисъл-Ваня Манолова, Любен Корнезов, Борислав Ралчев, Чернев от Атака и пр

  9. Moderen
    #1

    Мая Манолова посочи, че в редица европейски страни призоваването става именно по пощата, но и че там традициите са различни.не става ли ясно, че именно традициите си трябва да променяме и законите само ни помагат в тази посока, новите закони имам предвид.Призовкарите са толкова корумпирани и неведнъж са сочени като пречка за бързото движение на делата. Защо да не си получавам призовката по пощата? Там си получавам известията от данъчното и не виждам нищо лошо в това. Ако посоченият адрес не е точен, за това отговарят други лица, а не законът. стига смешен плач...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.