Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Засега само НДСВ е с готов кандидат за "Дондуков" 2

0 коментара
Засега само НДСВ е с готов кандидат за "Дондуков" 2

Останали извън парламента след изборите през 2009 г., НДСВ са в еуфорична подготовка за участието си в надпреварата за президент тази есен. Още не е решено дали партията ще издигне основателя си Симеон Сакскобургготски или първия български еврокомисар Меглена Кунева – това зависи от конфигурацията, в която НДСВ ще участва във вота.

"Това, което е сигурно, е, че НДСВ ще участва за първи път в президентските избори, защото не е участвало в своята история, макар и бидейки управляваща партия два мандата в страната", коментира в четвъртък председателят на НДСВ Христина Христова.

Тя допълни, че юридическата форма на участие тепърва ще бъде изяснявана - "дали ще бъде партийна кандидатура, дали ще бъде коалиционна кандидатура, която да подкрепим, или ще бъде обществен комитет, т. е. гражданска инициатива, която да подкрепим".

Царя – реален кандидат или за отвличане на вниманието

По повод информация във в. "Стандарт", че лидерът на ДПС Ахмед Доган уговарял бившия премиер Симеон Сакскобургготски да се кандидатира за президент, Христина Христова каза, че няма информация за такава среща.

Това, което знаем ние от НДСВ, е, че не е изкушение за царя да става държавен глава, той в началото на живота си е бил държавен глава на България, коментира Христова и допълни, че най-добре е да бъде питан самият Сакскобургготски.

В публикацията се твърди, че Доган е отхвърлил възможност да подкрепи Кунева.

"Тя е лицето на европейската бюрокрация", мотивирал се лидерът на ДПС и допълнил, че има само един кандидат, зад когото ДПС би застанало, и той се казва Сакскобургготски.

Според източници на Mediapool такава среща се е състояла преди около две седмици, когато Сакскобургготски и Кунева са посетили Доган в т.нар. Боянски сараи. Лидерът на ДПС обаче не се е ангажирал с нищо конкретно, по-скоро били обсъдени различни варианти, при които двете партии, които веднъж управляваха в самостоятелна коалиция, а втори път в тройка с БСП, могат да издигнат съвместна кандидатура.

Запитани какво знаят по въпроса, депутати от ДПС обясниха пред Mediapool, че тази тема все още не е в дневния ред на партията. "Едва ли ще дадем подкрепата си за Кунева на първи тур“, заявиха те. "Пък и още не са ни се помолили. Ние сме в позиция да ги изслушаме“, казаха още хората на Доган.

Те отбелязаха, че са в такава позиция не само спрямо бившите си коалиционни партньори, но и спрямо партиите от целия политически спектър. Причината е, че поне досега, решаващи за избора на български президент винаги са били гласовете на ДПС.

Според неофициална информация, Сакскобургготски бил готов да се кандидатира, но само ако бъде подкрепен от някакъв по-широк алианс център-дясно и ако има по-сериозни гаранции, че ще спечели изборите.

"Играта на царя е, че той много иска да стане президент, но тази инициатива да не излезе от него, а всички да му се помолят“, обясниха запознати. Според тях, ако има достатъчно молби към него, Сакскобургготски може великодушно да приеме тази оферта и още по-великодушно да предостави на Кунева вицепрезидентското място.

Към момента по- сигурният вариант на НДСВ е издигането на Меглена Кунева. Неофициално и от ляво, и от дясно признават, че това е добра кандидатура.

Въпреки това Кунева не може да разчита на успех без подкрепа на някаква по-голяма партия и коалиция от партии.

Според неофициална информация на Mediapool НДСВ търси вариант за подкрепа от дясно. Христина Христова е водила разговор с лидера на СДС Мартин Димитров, предлагайки му НДСВ да издигнат Кунева за президент, а СДС да излъчи кандидат за вицепрезидент.

НДСВ няма да се откаже от президентска кандидатура, дори и ако не стигне до споразумение с друга партия за обща кандидатска двойка. В такъв случай кандидатът за президент ще е Кунева, а кандидат за вицепрезидент може да е Даниел Вълчев - бивш вицепремиер и министър на образованието в кабинета "Станишев".

Сред малкото официални срещи, проведени от НДСВ, бе тази с БСП. Лидерите на двете партии Христина Христова и Сергей Станишев се оказаха единни в критиките си към управлението на ГЕРБ, но се разминаха по въпроса дали ще си сътрудничат за изборите. Пред медиите Станишев каза, че има такава нагласа, докато Христова отрече това да е било обсъждано.

Проблемът е, че НДСВ и БСП имат да решават различни задачи на президентския вот. Царската партия готви своето политическо завръщане и разполага със силен мажоритарен кандидат. Въпросът е как най-добре да изиграе този коз.

БСП обаче, която е най-голямата опозиционна партия, се чувства длъжна да издигне свой кандидат. Въпросът е кой.

Първанов може да изпревари Станишев с номинация

Преди да обявят официално, че ще играят заедно на изборите за президент през октомври, лидерът на БСП Сергей Станишев и неформалният председател на АБВ и настоящ държавен глава Георги Първанов успяха да се скарат през посредници. Повод за това се оказаха сондажите между тях за име на бъдещия кандидат-президент на левицата.

Според информация на Mediapool, героят на мащабната семейна пиар-кампания за бъдещото му бащинство Сергей Станишев има двама фаворити за кандидат-президент - Пламен Орешарски и Меглена Плугчиева.

Резервите на Първанов спрямо двамата бивши министри били, че са прекалено десни като за лява формация. "Трябва да търсим социална кандидатура, която да увлече повече избиратели“, обясниха приближени до Първанов.

Такъв човек според настоящия президент бил бившият министър на културата и настоящ депутат от Коалиция за България Стефан Данаилов. "Само той можеше да изведе достатъчно хора до урните, а и някои избиратели от центъра биха могли да го припознаят“, обясниха още запознати. Ламбо обаче категорично отказал няколко пъти. Резервният вариант на държавния глава бил евродепутатът и бивш външен министър Ивайло Калфин, който обаче не се приемал никак добре от крилото на Станишев.

В така създалата се ситуация Георги Първанов обмислял да обяви предварително своята подкрепа за Ивайло Калфин, за да постави лидера на БСП пред свършен факт. Такъв сценарий описал президентът пред приближени по време на среща на новата му формация АБВ в Правец, проведена последния уикенд.

Поредните сблъсъци между Първанов и Станишев идват две седмици след организирана пиар-акция на 4 февруари, когато президентът отиде в централата на БСП на "Позитано“ 20, за да почете паметта на бившия вътрешен министър Николай Добрев. Тогава екслидерът на червените и неговият наследник свикаха спешно медиите, за да заснемат срещата им, след което демонстративно да се усамотят в кабинета на председателя.

Целта на този ход беше повече от ясна – да дадат сигнал към привържениците си, че са се разбрали и започват общи опозиционни действия.

Към момента не е ясно дали тези действия ще прескочат рамките на левицата и ще включат бившите коалиционни партньори НДСВ и ДПС.

Всички чакат какво ще реши Борисов

Сметките на опозиционните партии за "Дондуков"2 обаче до голяма степен са функция на това какво ще реши Бойко Борисов. Независимо, че доверието към него и към правителството му се разклати от последните скандали, ГЕРБ все още е с най-силни позиции сред останалите партии, както и с най-сериозен ресурс за изборите тази есен.

Въпреки това "дългата резервна скамейка" на ГЕРБ се оказа изключително къса и е ясно, че партията няма кой знае какви опции. Повечето политици и наблюдатели в момента са единни около мнението, че Цветан Цветанов няма да бъде кандидатът за президент на управляващите.

Ако търси сигурна победа за ГЕРБ, Борисов трябва да кандидатира лично и да се прехвърли от "Дондуков"1 на "Дондуков" 2. Оттеглянето му от премиерския пост и от председателството на ГЕРБ обаче е свързано с много рискове за партията, поради което не е ясно какво точно ще реши Борисов.

Има предположения, че при по-нататъшно задълбочаване на скандалите в управлението и дестабилизация на ГЕРБ, Борисов може да потърси коалиционно решение за президентските избори. Не е изключено да намери път обратно към Сакскобургготски, както и някаква форма на сътрудничество с ДПС.

Поради тази причина повечето партии признават, че няма да правят никакви резки движения преди да стане ясно какво ще прави Борисов.

Парадоксът е, че може би и самият той още не знае какво ще прави с изборите, тъй като вниманието му е заето от битката с Алексей Петров и с това, че вече е сам – най-верният му човек Цветанов е извън борда, независимо дали ще остане в правителството или не.

Поради всичко това някои смятат, че сценарий за вот "3 в 1“ през октомври вече не изглежда съвсем невъзможен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.