Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо албанските терористи трябва да бъдат поставени под контрол

0 коментара

Съединените щати ще намалят числеността на своите въоръжени сили в Босна от 4 400 на 3 500 души, през месец април, съобщи Министерството на отбраната във Вашингтон.

Освен изтеглянето на войници, САЩ планират и съкращаване на военна техника, сред която са 16 бойни хеликоптера Апачи, танкове с тежко въоръжение M-1 "Абрамс" и бойни коли.

В същото време новият югославски посланик в САЩ призова Вашингтон и НАТО да останат ангажирани с Балканите и да поемат по-сериозна отговорност за прекратяване на насилието в Южна Сърбия и Босна. "Според нас военните сили на НАТО трябва да останат на Балканите", заяви посланик Милан Протич, като допълни, че стабилността в региона зависи от международното военно присъствие.

Войските на НАТО влязоха в Босна през декември 1995 г. От 60-хилядният военен контингент, една трета бяха войници с тежко въоръжение. Сега, пет години след създаването на мироопазващите сили в Босна, техният брой е редуциран до 20 000 души.

След съкращаването, американските войски ще останат 19 % от общия състав на мироопазващите сили в Босна, част от който са военни и технически екипи на 34 държави-членки на НАТО и на държави, които не са част от Алианса.

Решението за изтегляне на част от американския военен контингент е било взето още при администрацията на Клинтън. По време на кандидат президентската си кампания настоящия президент Буш също обеща да изтегли американски войски от Балканите.

НАТО също планира изтегляне на войски от Босна

Източници от Пентагона, които са поискали анонимност са заявили за CNN, че генерал от висшето военно командване на НАТО е анонсирал план за цялостно намаляване на военния контингент на пакта в Босна. Планът предвижда 50 процентно съкращаване на военния контингент в Босна през следващите три години, в зависимост от обстановката в страната.

Плановете за изтегляне на войски на НАТО все още не са обсъждани от политическото ръководство на алианса, въпреки че върховният командващ войските на НАТО ген. Ралстън вече е дискутирал съкращаването на войски с военното командване на алианса. Планира се също военният контингент в Босна да промени името си и от SFOR да стане DFOR, или "войски за отбрана".

В по-дългосрочна перспектива е планирано и следващо съкращаване на военния контингент, който от DFOR ще стане MFOR или "войски за мониторинг".

Обстановката в Косово и Македония

Съкращаването на войски на НАТО в Босна не е свързано със мироопазващата мисия в Косово и със ситуацията в Македония. Югославският посланик в САЩ Протич заяви по темата, че след завръщането на югославската армия в буферната зона в Южна Сърбия, югосилите де факто ще вършат работата на международните мироопазващи войски.

Протич предупреди също, че въпреки сдържаността на югоармията екстремистите целят ескалация на конфликта и ако не бъдат спрени кризата ще се задълбочи и може да се разшири в регионален мащаб. Затова според него САЩ и НАТО трябва да предприемат действия за спиране на екстремистите, по същия начин както направиха това с Милошевич.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.