Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо енергията е власт?

78 коментара
Защо енергията е власт?

Русия прилага голяма стратегия, обхващаща и настоящето, и бъдещето, и никой не я формулира по-ясно, по-логично и по-последователно от президента Путин. Нефтът, газът и тръбопроводите са средства. Енергията, както едно време танковете на Червената армия, е определящата валута. И съблазняващата.   

На неотдавнашния германско-руски “Петербургски диалог” Путин отправи към германците, и само към тях, предложение, на което е невъзможно да се устои. Газ от огромното Щокманско находище на дъното на Баренцово море, когато бъдат решени техническите проблеми, ще постъпва в Германия по балтийския газопровод, а оттам германските оператори ще го разпределят в национален и международен мащаб.  

Така че защо германците да не са благодарни на това предложение? Причината е проста. Първоначално щокманският газ е бил предназначен за американците под формата на компресиран природен газ. Но с подобна технология и в перспектива руснаците не могат да разполагат. И ако за дълбокото сондиране в полярното море те не могат да минат без помощта на норвежци и други чужденци, то всичко след добива трябва да се намира под техен контрол. Още повече, че Германия заради щокманския газ ще застане на пътя на американската енергийна стратегия.

Оправдава ли тази икономическа супа съдържащите се в нея политически калории – над това в Берлин трябва хубаво да помислят.  

Впрочем през лятото се оказа парализирана работата на Шел (Royal Dutch Shell) на Сахалин. Причината за прекратяване на проучването и за заплахата от огромни глоби изведнъж се оказа грижата за екологията, на която преди руснаците се подиграваха и я наричаха западна глупост.

Управляващият елит не се задоволява само с ролята на Русия като енергийна свръхдържава, както неотдавна я нарече шефът на Газпром Милер. Не, поправя го Путин, Русия трябва да стане високотехнологична свръхдържава. Покупката на малко повече от 5% от акциите на EADS е само началото. Ще последва и друга, нали хазната на военните е пълна.  

Руската авиационна индустрия бе ориентирана към количеството, а не към качеството. Сегашният въздушен парк остаря. За да удържа огромната си територия, на Русия е нужен бърз и безопасен транспорт. Предишната много ефективна военна промишленост, когато преодолее съветското си изоставане в областта на информационните технологии и прибави традиционната руска упоритост, може да даде удивителни резултати.

В същото време Путин е зает да укрепва вертикалната власт и да доказва на света, че демокрацията по руски работи. Той се опира на активна социална политика и не позволява на никого да му се меси. Не е ясно обаче как мисли да осигури провеждането на тази стратегия след края на своя мандат. Опасенията от нестабилност, безалтернативност и едновременното му нежелание да се кандидатира за трети мандат си противоречат.

Отстраняването на всички сериозни противодействия в парламента, в средствата за масова информация, в бизнеса и в обществото като отговор е недостатъчно, дори усложнява ситуацията. Същевременно можем да се съгласим с Путин, че връщането към царизма или сталинските форми на власт ще бъде дисфункционално, защото тогава властта в Москва ще се самоизяде.  

От германското външно министерство се дочуват фантазиите, че Русия трябва да бъде “въвлечена”, че огромната страна трябва да бъде интегрирана и преустроена. В сравнение с голямата стратегия на Русия и с това как тя използва властта – това е детска игра.

На Германия, както и на Европейския съюз им е нужно да си изработят политика към Русия, която да удържи на изпитанията на суровата действителност.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

78 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Читател
    #79

    Новите ни братя от Европейския съюз хем ги сърби хем ги боли: да си произведът газ, нефт, въглища, а ако не могат да ги купят, но не от Русия.За какво водеше Хитлер войната на Изток? Да се разходи до Сибир ли? Нали пазарната икономика е: продаваш, което имаш и купуваш, което нямаш.

  2. reakzioner
    #78

    A nima svobodnoto dvizenie na kapitali i stoki ne e vlast? I vaobshte za kakvo ot izvestno vreme sa se razpritesnili evropeiskite burokrati? Nali zatova se boriat-globalizazia! I zashto togava evropeiskite kapitali da mogat da se investirat bezproblemno po zelia sviat, a ruski ne? Niama po merzko neshto ot evropeiskoto politi4esko lizemerie!

  3. дедо вазов
    #77

    кат русия няма вторатъй лайнарска е таз страна

  4. z
    #76

    Ще им ядем лайната и даже ще се облизваме!Няма мърдане, брато...

  5. Русофил
    #75

    Великата Всесветовная Интергалактическа Мегавсевселенска Русия , руснаците имат всичко най най най големите пишки и мятат торпеда най на налече, до скоро и в нашите учебници пишеше, че всичко дето някъде някога е било сътворено и измислено е дело на руснаци, ако пък случайно това няма как да бъде точно така, примерно с електрическата крушка, се казваше, че е било измислено по едно и също време в Русия и на запад но червясалите завистливи западняци си присвоили изобретението от благородните и скромни

  6. reakzioner
    #74

    Ne im e nuzno da proizvezdat otverki, shtom mogat da si pozvoliat da zakupiat dialove od EADS,a mnogo skoro i ot Telekom! V tozio smisal ne im e nuzno i toplata voda! Tehnologiite sami idvat pri tiah!

  7. rusofob
    #73

    По собственото си определение Русия е суровинен придатък на Запада. Странното е че не Запада командва.Русия и Западът са като скачени съдове - Русия ще е "добре" докато Западът има нужда от суровините й. Проблемът е че Русия е нагла. Не й стига да живее на гърба на Запада ами иска и да го командва. Със задаващата се вече енергийна криза положението става все по-мрачно. Да се надяваме че скоро ще се открие алтернативен източник на енергия. Тогава да видим как ще се пъчат Русия, арабите, Венецуала и Мексико.

  8. димитър
    #72

    Забрави за най-големия микрочип и най-голямото джудже. Иначе въпреки, че има много близки неща между нас и руснаците, не може да се премълчат фактите: 20 млн. олигофрена, още толкова правени в пияно състояние; държава от азиатски тип, в която цената та човешкия живот никога не е означавала, не означава и няма никога да означава нещо (може би с малки изключения преди революцията, но тези забежки бързо са коригирани)Има много неща да се кажат, могати да се докажат, но едва ли Русия ни е основният проблем.

  9. СРАМ няма
    #71

    Овчаров взема 7345 лева !!!!Овчаров взема 7345 лева !!!! Този нагъл крадец към министерската си заплата взема още от 4 места - и все от енергетиката !!! Крадец и мафиот. ЧЕРВЕН !!!! Гаден !!!!!

  10. ПУНТАМАРА
    #70

    Пиша тези редове с надеждата да бъда разбран правилно от останалите.Както всички знаем,петрола е на привършване.До 2030г.ще бъде изчерпан от земните недра.По тази причина е необходимо създаването на нов вид енергия,която да го замести.На няколко места в света се работи по този наболял проблем.Едно от тези места е и ОАЕ.Неотдавна тук бе даден стартът на проект на стойност 4 милиарда долара.Искам дебело да подчертая,че на някои това може да прилича на сайънс фикшън,но това далеч не е така.Просто в

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.