Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо СДС усърдно мете пътеката на БСП към властта?

0 коментара

Ражда се първият вот на недоверие на кабинета Сакскобургготски. Днес ръководството на СДС заяви, че ще предложи на парламентарната група на ОДС да поиска вот на недоверие на правителството, заради провежданата данъчна политика.

Сред погрешните решения лидерът на партията Екатерина Михайлова посочи ДДС върху лекарствата, което повишило цените им с 20%, както и увеличения патентен данък. На няколко пъти призовахме Симеон да коригира политиката и да поеме отговорност за погрешните решения, бездействието на министър-председателя води до дестабилизация на страната и е опасно за България, заяви Михайлова.

На пръв прочит, едва ли някой би се усъмнил в правилността на политическото действие: Една опозиция иска вот на недоверие на едно правителство, след като негови решения са довели до срив в снабдяването с лекарства - независимо за колко време и до неколкократно увеличение на данъци за дребния бизнес. И след като социологическите данни сочат, че тези действия на правителството главоломно сриват доверието на обществото към него.

След първия прочит остават два въпроса - с какви мотиви пред обществеността опозицията иска вота на недоверие и каква е реалната цел на това действие?

Формулираните днес от СДС причини фокусират част от икономическата политика на правителството - данъчната. Безспорно, тя е едно от най-видимите слаби места на сегашното управление. Спорни обаче са оповестените от опозицията мотиви.

Тъй като проблемът при лекарствата не е точно с колко ще поскъпнат. И изобщо не става дума, че днес не може да се говори за 20% увеличение, тъй като официалните цени още не са регистрирани от здравното министерство.

За нормалната икономическа логика е ясно, че колкото повече се отлага вкарването на един сектор - в случая този с лекарствата, в условията, действащи за всички останали, толкова повече се намаляват шансовете на самия сектор. Дори да бяхме изчакали до 2007-ма, ДДС за лекарствата пак щеше да се въведе. Но тогава българските производители щяха да се озоват като парниково цвете на европейския пазар. И смъртта им щеше да е предизвестена.

Проблемът не е в самия данък, а в начина, по който бе въведен - без инструкции за конкретното му прилагане, без подготовка на всички участници във веригата производител - търговец на едро - аптекар. Ето това е, което затвори аптеките за няколко дена в измислени инвентаризации, това е причината, изпразнила складовете и принудила болниците да спират планове операции. Не данъкът, а некадърният начин, по който бе приложен.

Без отговор остава и вторият въпрос - каква е целта на вота? Ясно е, че правителството няма да падне въпреки всичко, което се случи. Защото засега се крепи от всички партии в парламента, освен СДС. И защото нито БСП, а още по-малко СДС, са готови в момента да управляват.

Другата възможност, заради която опозицията по цял свят иска вот на недоверие, е да вкара силни тези в публичното пространство. В случая, на фона на днешния анонс, вероятността това да се случи изглежда съмнителна. Защото ако СДС имаше тезите, можеше да ги пробва още при самото приемане на данъчните закони. А опозицията отдясно или ги нямаше, или не успя да ги формулира така, че да се чуят. Което в случая е едно и също.

И логично се стига до питането - а какво в действителност ще се случи, когато СДС поиска вот на недоверие? НДСВ ще се отбранява, БСП ще напада, че не може десницата да критикува "нейната си политика" - теза, вече хитро приплъзната в медиите от червени депутати, ДПС пак ще поиска чистка на средния "син" ешелон. И какво ще остане от посланията на десните?

Фактът, че вече 8 месеца след изборите СДС не може да се отърси от загубата и да намери силните послания - и то на фона на изключително слабо управление, даващо всеки ден поводи за опозиционна активност - не е проблем само на партията. А се превръща в проблем на дясното в страната. Защото не налична сила вляво, а хаотични действия вдясно вливат живот на тезата - Идва лявата вълна. Която БСП и леви политолози повтарят от есента насам като заклинание. Докато му повярват не само те, но и електоратът.

И не само повтарят, но и дават мъдри съвети на правителството с подтекста - ние сме не само по-умните, но и благородните, изобщо най-подходящите (тоест следващите) за властта. Нищо, че предложените днес от "Позитано" 20 по-високи социални помощи през зимата вече съществуват. Само че се наричат енергийни и са въведени от СДС. Нищо, че пак от времето на СДС съществува правото да си разсрочиш сметката за парно и да плащаш зимното увеличение през цялата година... Кой ти помни, с право мислят в БСП и предлагат и това "нововъведение".

Докато БСП постепенно стяга редици и повдига рейтинг - първо на Първанов, а след първия и на партията, с безцелните си удари в НДСВ СДС всъщност премита пътеката, по която столетницата ще стигне до властта. След което дясното ще трябва да почисти метлата и да се опита пак да я премете, този път за себе си. Въпросът е в този случай на какви боклуци ще се натъкне по пътеката?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.