Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Затихващ интерес към правото в Софийския университет

17 коментара
Затихващ интерес към правото в Софийския университет
Влизането в мечтаната от стотици абитуриенти специалност "Право" в Софийския университет (СУ) "Климент Охридски" става все по-лесно, тъй като местата се увеличават, а броят на кандидат-студентите, явяващи се на изпитите по български език и история, намалява. Това е добрата новина за кандидат-юристите в тазгодишната кампания, стана ясно във вторник, когато от ВУЗ-а представиха план-приема за учебната 2008/2009 година. През тази година местата за редовно обучение за правото са 300, а в задочната форма - 100. Ако предишни години за едно място в най-желаната специалност са се борили 10 души, то през последните години броят им е намален с около половина. Самите преподаватели от Алма матер се пошегуваха като нарекоха Правото "най-желаната специалност със затихващи функции".

От тази година за първи път студентите ще могат да подават документи за кандидатстване по електронен път през сайта на ВУЗ-а http://www.uni-sofia.bg/. Това спестява чакането по опашки на кандидат-студентите и техните родители. По-нататък ще има и възможност за плащане на семестриалните такси през Интернет.

Местата за бакалаври и магистри в Софийския университет през тазгодишната кандидат-студентска кампания са 5035, от които 4 427 са местата в редовна форма на обучение, а 608 – в задочната. За сравнение през миналата година местата в редовната форма са били 4 402, а в задочната форма – 710. В 20 специалности в Софийския университет ще може да се влиза с оценки от матурите. Това са Философия, физичните, химични и педагогически специалности.

В специалност Информатика, която също е сред най-желаните специалности в СУ тази година ще бъдат приети 120 души само в редовна форма на обучение. В Публична администрация, за където напливът също е голям, ще бъдат приети 58 студенти. За Журналистиката са предвидени 30 места в редовна форма на обучение и 15 в задочна.

Двойно се увеличават местата в новосъздадения Медицински факултет спрямо миналата година, когато бяха приети 15 души. Предвижда се разкриването на още специалности най-вероятно от по-следващата учебна година. В края на тази година или началото на следващата пък ще бъде избран и декан на факултета.

Четири са новите специалности, разкрити в Софийския университет - Инженерна химия и съвременни материали, Физика и информатика, Медицинска физика и Неформално образование.

Документите за кандидатстване могат да се подават до 5 юли, а комплектът струва 5 лева. Таксата за явяване на кандидат-студентските изпити е 20 лева. Университетът има сключен договор и с две фирми за набиране на студенти, което улеснява кандидатстващите от провинцията. В тези фирми обаче крайният срок за подаване на документи е 3 юли.

На предварителните кандидат-студентски изпити в СУ са се явили 6 638 души, от които 2 635 по история, 2100 по математика, 697 по биология, 627 по география, 785 по журналистика. Оценка от 5.50 до 5.99 по история са изкарали 114 души, двойките по същия предмет са 806. Отлична оценка над 5.50 са получили 11 кандидат-студенти за специалността журналистика, 22 по специалността география и 17 по математика. Двойките по география са 250, което е близо 48% от явилите се на предварителен изпит по география, 327 по математика, което е над 16% от кандидат-студентите.

До 9 юли пък се приемат документи за редовните кандидат-студентски изпити в другия най-желан български университет – УНСС. През тази година за първи път приемът в УНСС ще бъде по професионални направления, а не по специалности. По този начин университетът се приобщава към практиката на престижни висши училища в Европа и света. Чрез приема по направления на студентите се дава възможност да избират специалност, след като са натрупали знания през първите две години от своето обучение в професионалното направление, в което са приети. През това време те изучават 20 фундаментални университетски дисциплини и натрупват достатъчно информация, която да им помогне в избора на специалност.

След успешното завършване на втората учебна година студентите избират в коя специалност от професионално направление искат да се обучават. Тогава всички от едно и също професионално направление ще бъдат класирани по успех и тези, които имат по-високи оценки, ще имат по-голям шанс да запишат предпочитаната от тях специалност. В университета се обучават бакалаври в шест професионални направления - "Икономика", "Администрация и управление", "Политически науки", "Право", "Обществени комуникации и информационни науки" и "Социология, антропология и науки за културата".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кдп
    #18

    Защо ще се мъчите да учите право! По-добре станете пожарникари и пътят ви в живота и голямата политика ще бъде постлан с рози! Я вижте Бойко Борисов!!!

  2. Мечката
    #17

    Засилен интерес към стрелковите клубове и частните инструктори по стрелба и комбат!:))))))))Съпътстващо има силен интерес към луксозни надгробни паметници!

  3. БЪЛГАРАН
    #15

    Правилно приятел, при заливащата ни простащина ако не можем да го направим премиер, предлагам да го назначим за ИЗВЪНРЕДЕН РЕКТОР НА СУ

  4. гражданин
    #14

    така е,защото в СУ се учи не право,а криво. И хората, които искат качествено образование вече го търсят извън България. И правилно постъпват.

  5. демократ
    #13

    Защо хората да се мъчат да учат в СУ,когато могат да завършат право и в село Крива бара и то ще има същата тежест както правото от СУ.

  6. 07
    #12

    НА 100%

  7. И.Иванов, Швеция
    #11

    "Затихващ интерес към правото в Софийския университет"Исторически основания за горното има.Ръководства и преподаватели в Юридическия факултет на Софийския университет десетилетия бяха го превърнали в котилото на комунистическото безправие в България.И е логично, ако този факултет да не се е съвзел и до днес, да не издържа на конкуренцията на други правни ВУЗ.

  8. .
    #10

    криво, и чалга до дупка. За какво им е право.

  9. reakzioner
    #9

    Eh Ivanov pak se izkaza nepotgotven! Potgotveni prepodavteli niama v ziala BG, a ne samo v SU! Pogledni, tova koeto se izdava kato pravna literatura i shte razberesh, 4e vapreki vsi4ko nai-podgotvenite ot tiah sa v SU!

  10. демократ
    #8

    Този път ще те поздравя.Защити честа на СУ,а той го заслужава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.