Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Завръщането на Симеон е символ на неуспеха на Запада спрямо Източна Европа*

0 коментара

Как да наречем режима, резултат от изборите в България -парамонархическа република, царска демокрация, парламентар роялизъм? Ситуацията е по-скоро постмодернистична.

Симеон е бил пряк свидетел на създаването от Хуан Карлос на днес общопризната легитимност след република, гражданска война и 40 години диктатура. А легитимността на династията на бившия цар на България е само, че е внук на немски принц, поставен от Бисмарк начело на млада балканска държава. Името Симеон и цифрата две му дават една чисто фиктивна продължителност с българските средновековни царства, погълнати от Отоманската империя.

Всъщност Хуан Карлос успя да предложи на дълбоко травмирана Испания един вид гръбначен стълб, въз основа на който се изгради демокрацията. Това е личната му заслуга и легитимността на държавен глава. Своя трон Симеон ще трябва да си го спечели чрез вота на българите и чрез дейността си.

От тази гледна точка нещата са по-добре и по-зле, отколкото в Испания преди четвърт век. По-добре, защото в България вече 10 години има политическа демокрация, далеч не перфектна, но опазена след хиляди трудности, без насилие и за разлика от другаде на Балканите, както и една мъдра външна политика. По-зле от Испания е икономическата ситуация. Преходът, бързият разпад на комунистическата и бавното създаване на пазарна икономика е много труден, докато Франко бе оставил страната в икономически възход.

В България младите, често добре образовани, напуснаха масово страната, оставяйки стареещо и бедно население с изключение на няколко новобогаташи. И това не е без значение за резултата на Симеон, тъй като 30-те години на 20 век остават като спомен за златна епоха.

Той има двойно историческо преимущество - политически девствен е и олицетворява продължителността с периода, предхождащ комунистическата травма - така както Хуан Карлос този с преди гражданската война. Той трябва да маневрира ловко, но очакванията на избирателите са огромни. Царят е надежда и новост едновременно - и българска, и западна. Но има ли той политика, как ще направи ефикасна администрацията и полицията, ще динамизира икономиката и ще вдигне драматично ниското ниво на живота - тези въпроси интересуват европейците и защото България е част от страните, на които им предстои да влязат в ЕС през това десетилетие.

Завръщането на Симеон може да изглежда фолклор, но то е символ на колективен неуспех. Докато десет години след Втората световна война Западна Европа е изправена на крака под американско влияние, то 12 години след Берлинската стена Източна Европа под западно влияние е болнава и зависима. Ако не се опита нищо по-ефикасно, можем да очакваме политически странности, далеч по-обезпокоителни от демократичния избор на бивш цар в България.

* Заглавието е на mediapool.bg

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.