Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравната система се нуждае от доброволци, които редовно даряват кръв

0 коментара
Здравната система се нуждае от доброволци, които редовно даряват кръв

На 14 юни целият свят отбелязва Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител. Началото на инициативата е поставено от Световната здравна организация (СЗО) през 2005 г., като целта е да се привлече вниманието на обществеността към значението на кръводаряването за успешното лечение и спасяването на живот.

В рамките на Световния ден всяка година в над 192 държави се организират различни събития, с които не само се оказва подкрепа на кръводарителите, но и се насърчават хиляди хора да се присъединят към благородната кауза на доброволното кръводаряване.
Мотото на кампанията тази година е: “Дарете кръв, дарете плазма, споделяйте живота, споделяйте често!“. То насочва към това, че всяко дарение е ценно и животоспасяващо, а повторното и регулярно кръводаряване от доброволни кръводарители е ключът към изграждането на безопасно и устойчиво кръвоснабдяване на здравната система.

По повод Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител Националният център по трансфузионна хематология (НЦТХ) съвместно с Българския Червен кръст организират тържествена церемония по награждаване на 15 организации и личности със специален принос за кръводаряването у нас. 150 предприятия, търговски дружества, неправителствени организации, лечебни и учебни заведения вече получиха благодарствени грамоти от екипа на НЦТХ в знак на признателност за проявена съпричастност, активно участие и принос в насърчаването на доброволното кръводаряване в столицата и страната.

У нас всеки, който желае да дари кръв, може да го направи, като се обърне към съответния център по трансфузионна хематология в страната. Координати можете да намерите на следния адрес: https://ncth.bg/contacts.

През почивните дни в София стационарните екипи в НЦТХ работят от 9 до 15:30 часа.

От ВМА отчетоха, че през последните години се забелязва нарастваща тенденция по отношение на безвъзмездните кръводарители: от началото на годината до момента са дарили над 3000 души, като около половината от тях са военнослужещи. Някои от униформените са дарявали по 10-15 пъти. От началото на годината за лечението на техни пациенти са експедирани над 3400 единици кръв и кръвни продукти, като ВМА многократно е помагала и ще продължи да помага на пациенти и от други лечебни заведения, нуждаещи се от кръвопреливане.

Въпреки това, у нас над ¾ от кръводарителите дават кръв под натиск, когато техен близък е в критично състояние или срещу пари. Срещу порочните практики в процеса на кръводаряване активно се бори Българска организация за доброволно кръводаряване (БОДК). Това е първото и единствено в България изцяло доброволческо сдружение, което от създаването си през 2010 година работи за насърчаване и популяризиране на  редовното, анонимно и доброволно кръводаряване. Опитът на БОДК и негативната статистика в България показват многото проблеми, които има у нас и техните основни направления:

  • липсата на информация – както за нуждата, така и за трудностите, които недостигът на кръв предизвиква;
  • наложените порочни практики за принуда на нуждаещите се и техните близки да търсят дарители, за да им се окаже необходимата медицинска помощ;
  • тоталното игнориране на процъфтяващата незаконна търговия на търгашите на кръв, обсаждащи кръвните центрове в цялата страна.

В своята съвкупност те водят до все по-задълбочаващи се проблеми, които отблъскват и малкото доброволни кръводарители. Същевременно, за доброто функциониране на здравната система, от решаващо значение е не просто наличието на достатъчно кръв, а наличието на достатъчно безопасна кръв.

На 14 юни като част от отбелязването на Световния ден на доброволния кръводарител, БОДК стартира и програмата “БОДК училище“, чрез която ще финансира и проведе информационни кампании в пет български училища. Заедно с дългосрочната инициатива Академия за доброволци, програмата разширява образователното направление на организацията и дава възможност да се повиши осведомеността за кръводаряването сред най-младите.

“За нас е от огромно значение не просто да казваме "Дарявайте кръв“, но и да предоставим точната информация какви са предпоставките за безопасно кръводаряване, как протича процесът на кръводаряване, кога не трябва да даряваме кръв; как да намерим помощ, ако наш близък има нужда от кръв и как можем да помогнем при спешен случай.“, казва Стефка Попова-Лазарова, председател на БОДК. “Всичко това е част от нашата Академия за доброволци, а сега с огромно вълнение ще започнем и “БОДК училище“. Надяваме се, че ще получим подкрепа, за да можем да продължим и първите пет училища, финансирани от нас да са само едно добро начало.“

Предстои да бъдат обявени условията, при които училищата от цялата страна ще могат да заявят желанието си за включване в програмата. Информация за активностите на БОДК, възможностите за включване както и сроковете за записване могат да се проследят през фейсбук страницата на сдружението - БОДК / BOVBD.

БОДК продължава да развива и системата за доброволни кръводарители и нуждаещи се спешно от кръв, работеща в цялата страна напълно безплатно. През изминалата година, чрез сътрудничеството с Аксидия бяха направени подобрения в мобилното приложение Дари кръв – помогни или намери помощ, засягащи търсенето на кръводарители с конкретна кръвна група от определен град или регион в страната. Системата се поддържа и администрира изцяло от доброволци-членове на БОДК и предоставянето на помощ чрез нея е доброволно и безвъзмездно. След пълното ѝ обновяване през юни 2020 година, през Дари кръв са проведени 720 успешни акции, от които около 35% с търсене на конкретна кръвна група. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.