Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жените в България печелят с 14.4% по-малко от мъжете

0 коментара
Жените в България печелят с 14.4% по-малко от мъжете

Жените в България печелят с 14.4 на сто по-малко от мъжете, докато разликата в заплащането между двата пола в Европа е 16.2 на сто в полза на силния. Това заяви вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов по време на конференция на тема "Ден на равното заплащане между жените и мъжете - българският отговор", цитиран от пресцентъра на КНСБ.

Според вицепрезидента КНСБ Чавдар Христов проблем у нас са утвърдените стереотипи. Момичетата да се насочват към образование и професии, които са по-ниско платени. 44 на сто от жените у нас са в риск от бедност - повече от половината заети жени са концентрирани в ниско платените отрасли, в които средната работна заплата е от 670 до 900 лева, при средна заплата 1135 лева. Заетостта на жените преобладава в две от трите най-ниско платени икономически дейности, при това с по-ниска работна заплата от тези на мъжете. По думите на Христов всички тези данни кореспондират с по-ниската пенсия на жените с 27.7 на сто от тези на мъжете, по-голямата бедност и социално изключване.

"На пазара на труда у нас равното заплащане за един и същи труд все още не е реалност. Причините за това са комплексни. Стереотипите въз основа на пол могат да отредят на жените и мъжете предварително определени роли, като по този начин ограничават свободата им да избират своя професионален път. Друга причина е дисбалансът между професионалния и личния живот. Необходимо е да работим за преодоляване на стереотипите при избор на образование и професия", заявява заместник социалният министър Султанка Петрова, цитирана в съобщението.

Според директора на фондация "Конрад Аденауер" за България Хелене Кортлендер въпреки че двата принципа "равно заплащане за равна работа" и "равно заплащане за работа с еднаква стойност" са правно фиксирани с Договора за Европейския съюз още от самото начало, в ЕС все още има средна разлика в заплащането на жените и мъжете от 16,3 на сто, т.е. почасовото заплащане на работещите жени е с 16,3 процента по-ниско от това на мъжете.

Съществуват огромни различия между 28-те държави-членки: Докато разликата в заплащането на жените и мъжете в Италия и Люксембург е само 5.5 на сто, в Естония е 26.9 на сто. България e малко под средата, но разликата се увеличава, вместо да намалява - така че има основания за безпокойство, смята Кортлендер.

Секторите в България с най-голяма разлика в заплащането са здравеопазване (30 на сто), преработваща промишленост (25 на сто) и финанси (22 на сто). Има обаче и обратни различия - в строителството мъжете получават с 13 процента по-малко от колегите си жени , а в административните дейности - с 25 на сто, сочат още представените данни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.