Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жертвите в Рачак са невъоръжени цивилни

0 коментара

Хелена Ранта, ръководител на екипа патолози от Финландия, които след сръбски и беларуски патолози извършиха аутопсия на 42-те жертви от косовското село Рачак, заяви днес, че жертвите са били невъоръжени цивилни и на телата им не са извършвани манипулации, предаде ТАНЮГ, цитирана от БТА

На 15 януари 1999 г. около 45 цивилни албанци бяха убити в Рачак, след като в селото нахлули въоръжени сърби. Международни наблюдатели посочват, че този факт е допринесъл за въздушните удари на НАТО срещу Югославия през пролетта на същата година.

Тогавашното сръбско правителство твърди, че в Рачак са били убити бунтовници от Армията за освобождение на Косово и че жертвите са били облечени в цивилни дрехи, за да може инцидентът да послужи като повод за намесата на алианса.

Пред Трибунала в Хага Ранта отхвърли възможността по телата да е стреляно след смъртта и жертвите да са били преоблечени. Тя обясни, че раните и дупките по дрехите съответствали и че видът на раните показвал, че по хората е стреляно, докато са били още живи.

Ранта обясни пред съда, че квалификацията "престъпления срещу човечеството", коята е дала на пресконференция в Прищина на 17 януари 1999 г., две дена след събитията в село Рачак, е била била морална, а не правна квалификация.

Ранта коментира и присъствието на американският дипломата от мисията на ОССЕ Уилям Уокър и журналисти на мястото, където са били намерени труповете. Тя каза, че това е било грешка, тъй като е можело да застраши възстановяването на събитията и да повреди доказателствата.

В интервю за телевизия Б-92 г-жа Ранта окачестви като безполезни и без научна стойност твърденията на сръбските и беларуските си колеги, които с вземането на "парафинена ръкавица" заключиха, че убитите албанци са имали следи от барутни частици по ръцете, което означавало, че са стреляли, преди да бъдат убити. Изтъквайки, че това е остарял метод, Ранта заяви, че нейният екип не е взимал такива проби, тъй това се правело само веднага след смъртта.

Показания пред съда в Хага днес даде и самият Уилям Уокър,който каза, че според негови преценки официалната теза на бившето сръбско правителство за кървавите събития в село Рачак в Косово на 15 януари 1999 г. не съответства на действителността.

Сценарият на бившето сръбско правителство не съвпада с видяното от мен на място в Косово, заяви свидетелят на обвинението Уилям Уокър на съдебния процес срещу бившия югославския президент Слободан Милошевич.

Уокър пристигна на 16 януари 1999 г. в Рачак, където, по думите му, веднага видял обезглавен труп, а след като се изкачил на близкия хълм видял още два трупа на мирни жители и много други малтретирани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.