Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жилища от транспортни контейнери заменят виетнамските общежития в София

Подготвя се промяна на правилата за настаняване в общински апартаменти

3 коментара
Жилища от контейнери в Холандия. Тези в София също ще са на три етажа.

Със социални жилища от транспортни морски контейнери ще се сдобие столичният район "Красна поляна" срещу 2.4 млн. лева. В следващите месеци трябва да започне изграждането на три блока с 51 апартамента, в които да бъдат настанени част от семействата, които сега обитават т. нар. виетнамски общежития в кв. "Красна поляна".

Новите блокове ще са на общински терен в ромския кв. "Факултета" - в близост до местния полицейски участък.

Дългосрочната цел е всички блокове от виетнамските общежития да бъдат съборени, а теренът да се използва за строителство, но на друг вид сгради.

Паралелно с това се подготвят и промени на правилата за даване на общинско жилище. От местната администрация искат те да са готови преди новите блокове за социално слаби семейства. А настояването им е, наред с новите правила за ползване на общински апартаменти, да се вдигнат и наемите.

Процедурата

Модулните социални жилища ще се изграждат от сдружение, в което влизат фирмите "Пам Консулт" и "Менкаура". Те са избрани с обществена поръчка, организирана от район "Красна поляна". Дружеството печели, след като другите двама участници в процедурата са отстранени, тъй като не отговарят на някои от изискванията за участие. Договорът за строителството е подписан в края на януари.

Според него фирмите трябва да изработят технически проект за изграждането на жилищата и след това да ги изградят за 160 календарни дни. Проектът реално е на водещия партньор в сдружението "Пам Консулт" на арх. Румен Първанов. Идеята е да се направят три блока (два от тях свързани). Те ще бъдат построени от използвани транспортни морски контейнери, които ще бъдат монтирани на три нива.

Контейнерите се купуват от близки пристанища. "Не е необходимо да се използват нови контейнери. Главната цел е те да получат нов живот", обясни арх. Първанов. Той добави, че ще бъдат използвани контейнери, които имат сертификат, че са годни за пренос на стоки. Това гарантирало, че материалите им все още не са изживели живота си. Според арх. Първанов контейнерите са подходящи за изграждането на сгради, тъй като металът, от който са направени, не позволявал корозия в дълбочина, което на практика ги правело вечни.


Контейнерите, които ще се ползват за новите модулни жилища, са подобни на тези. СН. ЕПА/БГНЕС

След доставянето им в България, койнтенерите ще бъдат обработени в цеха на фирмата - почистват се, изрязват се врати и прозорци, грундират се, поставя им се изолация, замазка, боядисват се. Работата на самата строителна площадка е малко - основно сглобяване.

За новите социални общински жилища ще са нужни 51 контейнера. Между тях ще се монтират метални конструкции. Така ще се оформят 51 апартамента от по 60 кв. метра всеки. Жилищата ще имат завършена баня с тоалетна, кухня, която ще е свързана с всекидневна и отделно пространство за спални, което обитателите могат да преградят и разделят, както намерят за добре.

Отоплението ще е на ток, а не на твърдо гориво, за да се предотврати допълнителното замърсяване на въздуха. Вместо климатици, които лесно могат да бъдат демонтирани и евентуално продадени, ще се използва подово отопление, което няма как да бъде премахнато, без да се повреди, обясни арх. Първанов.

Жилищата ще са с отделни електромери и водомери, но обитателите няма да имат достъп до устройствата, които отчитат потреблението, за да не правят опити да ги манипулират.

Цената

Общо изграждането на новите социални жилища ще струва 2.4 млн. лева, от които най-голямото перо е т. нар. сухо строителство - изолация, замазки, шпакловане и др. Общата стойност на този компонент е над 620 000 лева.

Според договора близо 122 400 лева от общата цена е за баните и ВиК инсталациите. Прави впечатление, че изпълнителят е посочил, като единична цена за 36 бойлера от 50 литра 306 лева. Проверка в един от големите магазини за техника показва, че продуктите с такъв обем струват от 179 до 245 лева. Подобно е положението и с единичните цени на строителя за поставянето на 18 бойлера от 30 литра. За тях договорената стойност е 268 лева при положение, че на дребно могат да се намерят доста по-евтини продукти. Малко под 255 лева е цената за моноблок.

Арх. Първанов обясни, че тези стойности включват не само продукта, но и всички разходи за транспорта, складирането, монтирането му, процент за непредвидени разходи и 10 на сто печалба. Така например само моноблокът струва 145 лева, 50-литровият бойлер - 205 лева, а този с обем 30 литра - 175 лева.

Проверка в магазините, които продават на дребно, показва, че такива продукти могат да се намерят и на по-ниска цена, но пълно сравнение не може да се направи, тъй като в договора на изпълнителя липсва информация за конкретните марки и модели.

Изпълнителят

Новите жилища за ромите от виетнамските общежития ще са първите социални блокове от морски транспортни контейнери. "Поискахме изграждането на модулни жилища, защото ще бъдат направени по-бързо", обясни кметът на "Красна поляна" Иван Чакъров.

В София обаче вече има две такива сгради - и двете са направени от "Пам Консулт". Едната е бирарията Beer Box. Тя е собственост на фирмата "Бира бокс", която се притежава от арх. Първанов. Другата такава сграда е общежитието на 153-о спортно училище "Неофит Рилски". То също е направено от и по проект на "Пам Консулт". Финансирането е от фондация "Домус", а сградата е дарена на Столичната община.


Общежитието в спортното училище в "Надежда" при построяването му. Снимката е от профила във Фейслук на фондация "Домус".

Фондация "Домус" няма сайт. Публичната информация за проектите ѝ се изчерпва с изграждането на общежитието от контейнери. Профилът на фондацията във Фейсбук не е поддържан от септември 2016 г., а единствената информация в него е само за модулното общежитие. Самата фондация е учредена през 2015 г., а в началото на 2016 г. Столичният общински съвет решава да приеме дареното от нея общежитие. Председател на неправителствената организация е Маргарита Манолова, която до 2010 г. е била в управата на фирма заедно с арх. Първанов.

Обитателите и правилата

Новите обитатели трябва сами да обзаведат новите жилища. В тях ще бъдат преместени 51 семейства от виетнамските общежития в най-лошо състояние. Приоритетно ще се настаняват семейства от по петима - шестима души, които редовно си плащат наема към общината, както и сметките за ток и вода.

"Няма как в тези жилища да преместим големи семейства. Имаме фамилия от 17 души, която няма как да се събере в апартамент от 60 кв. метра. За тях ще търсим други алтернативи", обясни Чакъров.

Според него паралелно с изграждането на новите блокове трябва да се прави и промяна на наредбата за настаняване в общински жилища. Изменения обеща и кметът Йорданка Фандъкова, но без да конкретизира какви.

"Искаме тези блокове да имат нещо като коменданти, като домоуправители - хора, които да отговарят за реда, за опазването на общите части, за редовното плащане на сметките. За това са нужни нормативни промени", обясни Чакъров.


Един от блоковете, част от виетнамските общежития, беше съборен миналата есен. Сн. Район "Красна поляна"

Добави, че е нужно и увеличаване на наема. В момента живеещите във виетнамските общежития плащали по 30 лева на месец, но според Чакъров за новите апартаменти, които ще предлагат и по-добри условия, цената трябва да е 80 - 100 лева. С тези средства районната администрация се надява да покрива разходите си по поддържането и ремонтите на общите части.

"Сега хвърляме доста пари, но живеещите в общежитията чупят прозорци, дори правят отвори в стените", обясни Чакъров. Разказа как обитател на един от виетнамските блокове през лятото разбил стената на жилището си на първия етаж, за да може децата му да излизат по-лесно навън. Когато дошла зимата, поискал общината за своя сметка да запълни дупката.

"Такъв човек не трябва да има право на социално жилище, но според сегашните правила не можем да го изхвърлим. Трябва да му намерим друго жилище", обясни Чакъров и добави, че това е друга промяна, която се обсъжда. Според него настаняването в общинско жилище трябвало да става и за определен срок - например 3 или 5 години, за да може повече бедни семейства да се възползват от такова подпомагане.

В бъдеще време

Чакъров обясни, че крайната цел е всички живеещи във виетнамските общежития, да бъдат изведени от там. Срещу тези сгради и обитателите им от години протестират хората в околните блокове.

"След разчистването на блоковете ще се освободи един терен от 20-ина дка, който общината може да продаде и там да се направят нормални жилищни сгради. Има интерес и от търговски вериги за изграждане на магазин", обясни Чакъров.

Кога ще се случи това към момента не е ясно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борето от София
    #3
    Отговор на коментар #2

    Не съм съгласен! От предоставената сметка става ясно, че около 60 квадратни метра площ в жилищни контейнери струват око 50 000 лева. Погледнете по Околовръстното шосе на София, в полите на Витоша, колко, за какво и какви са цените на подобни съоръжения с доставка и монтаж на място, както и в зависимост от включените екстрите.

  2. Панайот
    #2

    Прекрасно. Защо не направят повече такива и решат проблема с гетата? Толкова пари са хвърлени на вятъра, толкова години и проблемът си стои. 2.5 милиона за 50 апартамента са нищо. Могат да ангажират и самите бъдещи обитатели в строежа и изграждането им. Също и да правят по едно такова училище на всеки 200 апартамента и готово. След 5-10 години проблемът ще решен почти изцяло.

  3. ПИЧ
    #1

    Бая джелезо ще има за бране от сичкото сиган на Факултето и други гета! Само така...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.