Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Значителни течове от газовата ни мрежа заснеха екозащитници

5 коментара
Значителни течове от газовата ни мрежа заснеха екозащитници

Значителни изтичания на метан от газовата инфраструктура в България е заснел екип на "За Земята" и Clean Air Task Force със специална инфрачервена камера, обявиха от природозащитната организация в понеделник. Тя публикува 3-минутно видео, монтирано от снимките, които са били направени основно при газоизмервателни станции, разпределителни кранове и други съоръжения, които се оказва, че изпускат газ. При някои от тях става въпрос за постоянни течове, а не аварийни, но количествата изпускан газ не може да се установят с точност, а операторът на държавната газова мрежа "Булгартрансгаз" спря снимките на съоръженията, коментира Вени Кожухарова" от "За Земята" пред Mediapool.

Видеокадрите са от инфраструктура край София, посетени са били общо седем града, но на третия ден от снимките станало ясно, че "Булгартрансгаз" е забранил това.

Mediapool потърси газовия оператор за коментар, но такъв до края на работния ден в понеделник не бе предоставен.

"Булгартрансгаз дълги години работеше като филиал на Газпром - безцеремонния нарушител на международни договори. В стила на руската компания и нашите имитатори решиха, че са над законите и могат да забраняват снимки и екологична информация за проблеми при преноса на газ. Разочароващо е, че това се случва при уж новото ръководство на компанията, а се надявахме смяната да е извършена с качествени и подготвени хора", коментира Тодор Тодоров, координатор "Климат и енергия" в "За Земята".

България е първата държава в Европа, в която екипът на Clean Air Task Force получава забрана да снима. В много случаи самите компании ни търсят, за да заснемем изтичания от техните обекти, казва Джеймс Турито, който е и оператор на инфрачервената камера.

Случвало се е да дойде охрана, но щом разберат за какво става дума, операторите получават свободен достъп. До този момент са посетили 13 европейски държави и са заснели над 350 локации, обясняват от организацията.

Метанът е невидим газ без характерен аромат — но може да бъде направен видим от специална инфрачервена камера. Аромат му се добавя допълнително от съображения за сигурност. Проблемът с изпускането на метан от газопреносната инфраструктура набра популярност в Европа и целия свят, редица уважавани медии публикуваха документални кадри. Сред газовете, изхвърляни в атмосферата вследствие на човешката дейност, метанът е с по-силен парников ефект от въглеродния диоксид, въпреки че емисиите са по-малко и периодът на разпад е по-кратък. Метанът е допринесъл с приблизително 0,5°C за повишаването на световната температура в съвремието.

Въпреки че метанът е силен парников газ, все още няма строга регулация на метановите емисии. По време на климатичната конференция COP26 над 100 държави подписаха "Глобалното споразумение за метана", с който се ангажират за редуциране на емисиите на метан с 30% до 2030, в сравнение с равнищата от 2020 г. В момента има дебати в Европейския съюз какви са необходимите законови промени, но корпорациите в газовия сектор се съпротивляват срещу тях. В същото време, по данни на международни институции, емисиите на метан от газовия и петролен сектор могат да бъдат избегнати или намалени с нетни нулеви или евтини разходи.

"Изкопаемият газ, независимо дали той е руски, азерски или втечнен, носи риск от ново заключване към скъп и замърсяващ източник на енергия, който не гарантира сигурност на доставките и предвидимост на цените. Настоящата ситуация само ни доказа, че газът не може да бъде преходно гориво и няма място за него в енергийния преход. Последният именно сега трябва да бъде забързан с улеснен достъп до ВЕИ за домакинства, бизнеси и институции", коментира Рори Форстър, координатор "Газови политики" в "За Земята".

"Нашето проучване на метановите емисии от газовата инфраструктура в България бе с цел да се подчертае необходимостта от ефективен мониторинг, проверки и регулиране на непредумишлените и умишлените емисии. Вместо да бъдат прозрачни относно дейностите си, Булгартрансгаз показаха, че подобно на своята технология, използват методи от миналото, за да попречат на това вредната реалност на газовата инфраструктура да бъде извадена наяве", казва Вени Кожухарова, координатор "Климат и енергия" в "За Земята", ресор Изкопаем газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Niksan
    #5
    Отговор на коментар #2

    Олеле, друг път си трай по-добре дете мое. Не се говори за пропан-бутан а за метан и разликата е само в допълнително 7 въглеродни (С) и 14 водородни (Н) атома повече. Явно си бил при "нарочно предизвиканите течове" по време на химия. Бегай

  2. Niksan
    #4

    Егати тъпия и платен, измислен репортаж на поредните лапачи на пари, под мотото "неи сме за един зелен свят". Разкарайте се кръвопийци. И само за информация, снимали са изпарители, в които се предполага да има именно, конденз и остатъчни количества метан. Е, и?

  3. Александър Борисов
    #3

    Свободното изтичане на газ в атмосферата е включено в парата,потъваща в джоба на корупцията!

  4. olele
    #2

    няма как тези течове да са нормални , а не предизвикани нарочно, кой си оставя пропан бутан да тече у тях....

  5. The Time
    #1

    Тези "течове", или както се казва професионално - пропуски на природен газ - са капка в морето на фона на всички други отрови, които се изпускат постоянно в атмосферата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.