Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дания вече има правен инструмент да възпрепятства "Северен поток 2"

3 коментара
Дания вече има правен инструмент да възпрепятства "Северен поток 2"

Датският парламент прие закон, който може да усложни реализацията на проекта "Северен поток 2". Местният регулатор ще може да откаже разрешение за прокарване на газопровода през териториалните води на страната поради съображения свързани с националната сигурност и външната политика. Законът влиза в сила от 2018 г. До момента единственият мотив, с който регулаторът можеше да откаже прокарване на тръбопровод, бяха нарушения на екологичните норми.

Сега правителството на Дания разполага с правен инструмент да възпрепятства преминаването на "Северен поток 2" през свои териториални води, а именно оттам минава трасето на газопровода според сегашните планове.

Представители на датското правителство многократно са изразявали позиции против проекта.

Операторът на "Северен поток 2" е подал през април т.г. заявление в датския регулатор за прокарване на газопровода и "смята планирания маршрут като оптимален от гледна точка на съществуващата нормативна база и съображения за защита на околната среда и сигурността", са заявили от там пред руския в. "Комерсант". Операторът на проекта отказва да коментира възможни промени в маршрута и свързаното с това забавяне на строежа и промени в разходите.

По план трасето минава през датски води, тъй като остров Борнхолм, разположен в западната част на Балтийско море, принадлежи на Дания.

По-рано "Комерсант" писа, че "Северен поток 2" разглежда варианти за алтернативен маршрут, който не минава през 12-милната зона на териториалните води, а през изключителната икономическа зона на Дания, където, съгласно конвенцията на ООН по морско право, всички страни се ползват със свобода за прокарване на тръбопроводи.

Запознати със ситуацията са коментирали, че забавянето на проекта ще е не повече от няколко месеца, но срокът за приключването му си остава непроменен – краят на 2019 г.

Междувременно някои европейски страни имат бележки по предложението на Европейската комисия за промени в законодателството, които ще затруднят реализацията на "Северен поток 2" в сегашния му вид. По време на срещата на работната група към Съвета на ЕС Германия е поискала нова юридическа експертиза на поправките, а Италия и редица други страни – за оценка на въздействието на съществуващите газопроводи. Дискусията в Съвета може да продължи месеци, но ЕК форсира приемането на законопроекта и Европейският парламент може да го разгледа още в средата на февруари 2018 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #3

    Сега ще чакаме Финландия и Швеция дали ще дадат разрешение за използване на икономическата зона и разрешение за строеж.Германия -също не е дала нищо.Северният паток мина и разора природен резерват в русия и седна да чака.///////Газпром будет вынужден отложить строительство «Северного потока-2» - RusEnergy www.rusenergy.com

  2. Калико Джо
    #2
  3. Преслав
    #1

    Това още ли го строят бе? Мони поне 100 пъти писа, че всички вече барабар с германците са против и всичко е химера в главите на рашките. Абе някой тук лъже и манипулира, ама да видим кой.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.