Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво се крие зад новите данни за бедността*

4 коментара
Какво се крие зад новите данни за бедността*

Последните данни от статистиката за доходите и условията на живот (EU-SILC) показват спад на линията на бедност от 326 на 308 лв. месечно през 2015 г. [1], както и ръст на относителния дял на бедното население от 22,0 на 22,9%. Предвид подобрението на мнозинството показатели за състоянието на българската икономика, тази динамика представлява огромна изненада. След по-внимателен прочит, тя по-скоро отразява промените в начина на провеждане на изследването, отколкото влошаване на реалното благосъстояние на българските домакинства.

През 2016 г. извадката на НСИ се увеличава с 1300 домакинства, като по този начин общият им брой става 8600. Това, разбира се, е добре дошла промяна. По-големият размер на извадката би трябвало да доведе до по-висока представителност на изследването, включително що се касае до разбивките на регионално ниво и способността за оценка на влиянието на различни фактори върху благосъстоянието на домакинствата (напимер тяхната  структура, наличието на работещи/безработни/бедни лица, взаимодействието със социалната и пенсионната системи, нивото на образование и др.). Направени са и други методологичеки промени, които водят до увеличаването на броя на ротационните групи от 4 на 6, което означава че от 2016 г. натам всяко едно домакинство ще бъде наблюдавано за по-продължителен период от време. Тази и други промени, обаче, означават че резултатите от SILC 2016 не са директно съпоставими с данните от SILC 2015.

По принцип съпоставката между различни извадкови изследвания, пък били те със сходен тематичен обхват, не е особено препоръчителна, макар по-високата съпоставимост на резулатите да е една от наскоро лансираните цели на Евростат. С това предвид, ето някои от данните, които правят резултатите от EU-SILC 2016 (и по-конкретно спада на линията на бедност и покачването на относителния дял на бедните) изненадващи:

-          През 2015 г. икономиката отбелязва ръст от 3%, който се ускорява през 2016 г.;

-          И през 2014 г., и през 2015 г. броят на заетите се увеличава – съответно с 46,5 и 50,5 хиляди души. През 2016 г. е регистриран спад на заетите от 15,1 хиляди души, но това би трябвало евентуално да даде ефект върху доходите за 2016 г., а не върху референтната за изследването 2015 г.

-          През 2015 г. доходите на лице от домакинството нарастват с 2,9%, като ръстът продължава и през 2016 г. (вече с 4,3%);

-          Средната работна заплата нараства с 6,8% през 2015 г. и с 9,5% през 2016 г., като ръстът при минималната работна заплата през 2015 г. е на два пъти с по 20 лв., а през 2016 г. - еднократно с 40 лв.;

-          През 2015 г. броят на наетите по трудово и служебно правоотношение лица се увеличава с 15 хиляди души спрямо 2014 г. 

В условията на увеличаваща се заетост и изпреварващ ръст на трудовите доходи спрямо този на пенсионните и социалните плащания през 2015 г. би следвало да очакваме различна динамика, а именно: увеличаване на броя на заетите и доходите на техните домакинства, водещо до повишаване на медианния доход и съответно – линията на бедност. Напълно възможно е подобни тенденции да доведат до ръст на относителния дял на бедното население, особено сред пенсионерите и лицата, живеещи в домакинства с нисък интензитет на икономическа активност. 

Този опростен вариант на икономически анализ може да срещне подкрепа във всички представителни изследвания на НСИ за ситуацията през 2015 г. Едновременен спад на линията на бедност и ръст на относителния дял на бедното население, обаче, подсказва че е възможно статистиката да е подценявала доходното неравенство в обществото в предишни периоди, както и че промяната в издавката оказва влияние върху крайния резултат.

С други думи, от новите данни на НСИ разбираме, че бедните може би са повече, отколкото сме предполагали, но няма как със сигурност да знаем дали техният дял се увеличава или намалява, поне не преди излизането на резултатите от EU-SILC 2017. Всякакви спекулации на тема “растяща бедност” са крайно прибързани, макар и разбираеми предвид последните изнесени данни и сложността на разглежданата материя.

Независимо от методолотическите промени, основните зависимости между бедността и определящите я фактори остават в сила:

-          Основният фактор за попадане в бедност е заетостта, като вероятността едно безработно лице да е бедно е 5 пъти по-висока от тази при заетите;

-          Бедни са 68,8% от лицата с начално или по-ниско образование, като разликите между отделните етнически групи не са големи: 65,4% при българите, 54,6% при турците и 78,5% при ромите;

-          С покачване на нивото на образование рискът от бедност намалява значително, като при лицата със средно образование той е съответно 9,6% при българите, 19,3% при турците и 35,7% при ромите;

-          Основните рискови групи са многодетните семейства (70,5% риск от бедност), самотните родители със зависими деца (47,4%) и самотните пенсионери (44,2%);

-          Относителният дял на населението, живеещи с материални лишения, който е друг от ключовите индикатори за наличие на бедност, намалява от 34,2% на 31,9%.

[1] Изследването е проведено през 2016 г., но отразява състоянието на домакинствата и техните доходи през 2015 г.

* Mediapool препечатва анализа от сайта на Института за пазарна икономика без редакторска намеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тото
    #4

    НСИ НЕ ДАВА ОБЕКТИВНА ИНФОРМАЦИЯ .КАК ЩЕ БЯНЯТ КАК БЕДНИТЕ ОТИВАТ СВЕ ПОВЕЧЕ НА ПОЧЕВКА В ГЪРЦИЯ И КАК ВСИЧКИ БИЛИ ,КОУФЛАНД,И МЕТРО СА ПЪЛНИ И СОЦИАЛНО СЛАБИТЕ НЕ МОГАТ ДА СЕ ПРИБЕРАТ ОТ ГЪРЦИЯ, А БАБИТЕ ПУСКАТ ПО 25000 В ПЛИК ЗА ПОТУЛВАНЕ НА ДЕЛО ИЛИ ПРЕСТЪПЛЕНИЕ.В НСИ ИЗГОНИХА ИНДЖОВА КОГАТО ОТКРИ ИСТИНАТА ЗА БРОЯ ЖИТЕЛИ НА БЪЛГАРИЯ И ПРОИЗТИЧАЩИТЕ ОТ ТОВА ПОСЛЕДСТВИЯ ЗА ПАРИТЕ ОТ ЕС И БРОЯ НА ЕВРОДЕПУТАТИТЕ,ЗА БРОЯ НА ЖИВЕЕЩИТЕ В ОТДЕЛНИ ГРАДОВЕ И ОБЛАСТИ И ПРОМЕНИТЕ КОИТО ИДВАТ ОТ НАМАЛЕНИТЕ ЖИТЕЛИ В БРОЙ ДЕПУТАТИ АДМИНИСТРАЦИЯ И УЧИЛИЩА И ДРУГИ РАЗХОДИ КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ОСЪВРЕМЕНЯТ.

  2. анита хегерланд
    #3

    Бедността е различна в различните области и този проблем може да се решава на местно ниво, а не само с национални програми. Всеки общински съвет може да отговори на нуждата им от работа, като постави някои професии и длъжности под забрана, за да бъдат използвани те за назначаването на социално слаби, трайно безработни, многодетни, сираци, роми, турци. Такива длъжности са: пазачи, хигиенисти, охранители, бояджии, болногледачи, детегледачи и т.н..

  3. симпатяга
    #2
  4. Sgt. Pepper
    #1

    Не можаха ли да разберат тия от Националния статистически институт, че всяка методика, от която не е очевидно, че при царуването на бойко-тиквата народът е по-щастлив и по-богат, е грешна и трябва да бъде забранена? Натегачите от ИПИ са готови да представят доказателства за това без да има нужда от никакви изследвания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.