Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пълни данъчни ревизии за централните печатни медии

НАП увери, че не се е задействала спрямо неудобни за властта, а Борисов се направи на изненадан за в."Сега"

5 коментара
Пълни данъчни ревизии за централните печатни медии

НАП проверява не само вестник "Сега", но и всички издатели на централни печатни издания. Това съобщиха от Националната агенция по приходите (НАП) в понеделник, след като в. "Сега" съобщи за започналата ревизия, чието начало идва само седмица след като министър-председателят атакува изданието за това, че пише за съюза ГЕРБ-ДПС, който блокира ключови реформи за страната.

НАП съобщи, че извършва пълни данъчни и осигурителни ревизии на всички издатели на централни печатни издания. Инспекциите обхващат последните пет години и ще са за спазването на всички данъчни и осигурителни закони.

От НАП обявиха, че мотивът за проверките на всички печатния издания е доклад за данъчните рискове от юни тази година, който показал, че има риск от избягване на облагане в сектора на издателите на печатни издания. "На значителна част от издателите не са възлагани ревизии от години и имат просрочени задължения към държавата", посочват от приходната агенция.

В момента тя подготвяла и подобен анализ и по отношение на електронните издания и не било изключено ревизии да бъдат възложени и на дружествата, които управляват онлайн издания (като се има предвид, че онлайн изданията са стотици, предстои да се види как ще бъдат селектирани онези, които все пак ще бъдат проверявани).

От агенцията изрично посочват, че "течащите контролни производства нямат връзка с редакционната политика на изданията, а са част от рутинната практика на НАП за оценка на риска от избягване на облагане и контрол по спазването на законодателството".

Моментът, в който НАП стартира проверката, съвпада с ускорената трансформация на пазара на печатни медии от групата, финансирана от фалиралата КТБ. На 1 август спряха да излизат в. "Преса" и сп. "Тема" и онлайн изданията им, след като две седмици по-рано собствеността им бе прехвърлена към фирма, свързана с Бисер Лазов, който преди беше довереник на собственика на КТБ Цветан Василев, но сега се твърди, че е от лагера на Делян Пеевски. В началото на миналата седмица главният редактор и изпълнителен директор на в. "Стандарт" Славка Бозукова пък стана собственик на половината от акциите в компанията "Интермедиа" (издател на сайта blitz.bg и вестниците "Шоу", "Над 55" и "Доктор"), като всички изброени издания са част от холиднгова структура, финансирана през друга куха фирма от КТБ.

Съюзът на издателите очаква информация кои медии проверява НАП

Съюзът на издателите в България очаква информация кои печатни и електронни медии са проверявани от Националната агенция за приходите (НАП). Това се казва в декларация на организацията по повод започналата данъчна проверка на в. "Сега", последвана от съобщение на НАП, че е започнала пълна данъчна ревизия на всички централни печатни издания.

Ето пълния текст на декларацията:

Съюзът на издателите в България уважава регламентираното от закона право на Националната агенция за приходите (НАП) да упражнява контрол над всички участници в стопанския живот на република България, каквито са и медиите.

Не може да не буди тревога обаче съвпадението, че данъчната ревизия на вестник "Сега“ започна дни след като министър-председателят г-н Бойко Борисов изказа публично недоволството си от това издание.

Още

Проверяваните досега

Основанията за съмнения в действията на приходната агенция идват оттам, че в последните години тя се използва от прокуратурата и изпълнителната власт като инструмент за институционален натиск спрямо неудобни за властта субекти. Така например по разпореждане на прокуратурата стартираха данъчни проверки и ревизии на активисти от "Протестна мрежа", които бяха подали сигнал срещу депутата от ДПС Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева. Прокуратурата впоследствие се отказа да образува дело срещу "Протестна мрежа", както направи преди това с Пеевски, но данъчните проверки срещу граждански активисти продължиха.

През миналата година обект на пълна данъчна проверка бе и издателят на вестник "Капитал" и сайта "Дневник" – "Икономедия", където обаче не бяха открити никакви нарушения. На прокурорски проверки и такива от Комисията по финансов надзор бяха подложени и редица дружества на Иво Прокопиев, съсобственик на "Икономедия", в чиито издания излизат критични за управляващите разследвания и публикации. Безпрецедентният административен натиск доведе до глоби и актове, които се обжалват в съда, а други вече бяха свалени. Проверките започнаха още по времето на кабинета "Орешарски", когато по сигнали на медии, свързани със семейството на Пеевски, данъчните се заеха с щателна инспекция на президента Росен Пелвнелиев и съпругата му.

Настоящата ревизия на "Сега" е втора за изданието и е образувана десетина дни, след като премиерът Борисов заяви по адрес на вестника: "В медиите бухалки на газовите посредници, които стотици милиони изгубиха на година вследствие на моите действия, се манипулира общественото мнение". Борисов очевидно е имал предвид компанията "Овергаз", която е издател на "Сега" и дълги години бе основен доставчик на природен газ за "Булгаргаз", преди държавното дружество да подпише директен договор с "Газпром".

В края на 2008 г. НАП започна пълна ревизия на "Овергаз Инк." за периода 2003-2007 г. Това отново се случи след поредица от критични публикации за коалиционното правителство на Сергей Станишев и особено за действията на ДПС. Ревизията не откри никакви нарушения в "Овергаз Инк.", но НАП отказа да признае разходите за рекламата, която фирмата е публикувала в "Сега". Актът бе оспорен в съда и през 2013 г. "Овергаз Инк." спечели делото на всички инстанции.

Борисов: Съжалявам, че "Сега" могат дори да допуснат да им правя глупости

Междувременно премиерът Бойко Борисов отрече да е критикувал в. "Сега", както и да седи зад данъчната проверка, като дори успя да предложи публично на изданието "да дойдат да го питат така ли е".

Учудвам се, че някога съм критикувал вестник "Сега”. Ако вие ми донесете написано, че аз съм казал за вестника каквото и да било, освен, че на Христо Комарницки ми харесват карикатурите, аз ще отида на крака в "Сега” с букети цветя за всички журналисти, коментира министър-председателят в понеделник след официалното откриване на участък от автомагистрала "Хемус“.

"Ако някой случайно се е познал като медия-бухалка на газов посредник, който благодарение на мен загуби бизнеса си, който е около 200-300 млн. лева на година. За 20 години това са няколко милиарда лева. Благодарение на моята политическа воля, махнахме трите посредници между Русия и България. Ако някой се е разпознал, аз нямам никаква вина", каза Борисов, но не конкретизира коя медиа точно е визирал. В България няма друга, издавана от фирма, свързана с газ.

"Много уважавам вестник "Сега” и ако са се разпознали в това, съжалявам, аз никога не съм ги споменавал. А, за карикатурите на Христо Комарницки – той си вади вече 15-16 години хляба с мен", уточни Борисов.

"Кълна се, че научих от Владислав Горанов, като го питах сутринта каква е тази проверка, той ми каза, че е на всички печатни издания. Да ходя аз да правя глупости на вестник "Сега” и да им правя проверки? Съжалявам, че може дори да го допуснат. Не съм имал предвид тях, но ако са се разпознали, да дойдат да питат така ли е", завърши той.

---------------

This publication has been produced within the partnership with Osservatorio Balcani e Caucaso for the European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), co-funded by the European Commission. The contents of this publication are the sole responsibility of media partner Mediapool.bg and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Данъчните правят Оценка на риска! Рискът е едно или повече бъдещи събития , които се отнасят до отклонението от един или повече резултати от тяхната очаквана стойност. Рискът може да се прояви, може и да не. Затова трябва да се провери.

  2. анита хегерланд
    #4

    Интересна идея: учениците вече да питат кога ще бъдат изпитани, за да се подготвят и да вдигнат рейтинга на училището, в което учат.

  3. Jimi
    #3

    "Националната агенция по прЕходите" - изключително оригинално попадение ...

  4. Gluon_deactivated_1487096673
    #2

    Алоо, Ваньо!?

  5. Гармиш
    #1

    Дисциплиниращи мерки на властта към свободата на словото, колкото въобще е останала

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.