Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преките чужди инвестиции намалели с 6% през 2014 г.

1 коментар
Преките чужди инвестиции намалели с 6%  през 2014 г.

Спад на преките чуждестранни инвестиции в нефинансовия сектор с 5.9 на сто през 2014 г. спрямо предходната година, отчете Националният статистически институт в понеделник. Така към края на миналата година общата сума на преките чужди вложения в България е 21.953 млрд. евро.

Най-много са направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността – 8.945 млрд. евро, и в сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство) – 4.576 млн. евро. Макар те да формират 61.6% от общия обем на преките вложения, делът им намалява общо с 2.9 пункта спрямо предходната година. Връщат се обаче инвестициите в строителството, където има ръст от 7 на сто и така размерът им достига 994 млн. евро.

Спрямо 2013 г. е отбелязан ръст от 18.8 процента при разходите за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) във всички сектори на икономиката, достигайки 21.493 млрд. лв.

И тук най-големият ръст е при строителството – 48.3 на сто спрямо предходната на отчитаната година,. Така инвестициите за ДМА в отрасъла вече са 1.928 млрд. лв.

Като общ размер обаче най-големите вложения в ДМА са реализирани в промишлеността – 6.287 млрд. лв., и в сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети, транспорт, складиране и пощи, хотелиерство и ресторантьорство) – 4.815 млрд. лева. През 2014 г. тези сектори заедно формират 51.7% от общия обем разходи за ДМА.

През 2014 г. е регистрирана промяна и в структурата на разходите за придобиване на дълготрайни материални активи по видове. Относителният дял на направените инвестиции за сгради, строителни съоръжения и конструкции нараства със 7.1 пункта в сравнение с предходната година и достига 46.1%. Същевременно намаляват вложените средства за машини, производствено оборудване и апаратура - с 6.2 пункта, за закупуване на земя - с 1.8 пункта , и за транспортни средства - с 0.4 пункта, които формират съответно 27.0, 5.7 и 11.1% от общия обем инвестиции в ДМА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Шанхай е бил известен с риболова и текстилната си промишленост. По-късно се превръща в център на международната търговия. Шанхайци свободно владеят чужди езици и имат най-доброто образование за Китай. Ако вземем идеята, можем да предположим, че западните компании инвестират най-много капитали там, където е съсредоточен икономическият ресурс, услугите, и специалният статут, който предполага финансови и данъчни облекчения. Варна и Бургас могат да бъдат развити чрез специален режим и концентрация на услуги, транспорт, туризъм, развити по един динамичен, футуристичен начин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.