Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемът с дознателите в новия закон за МВР раздели управляващи и опозиция

3 коментара
Проблемът с дознателите в новия закон за МВР раздели управляващи и опозиция

След повече от три часа дискусии в четвъртък Народното събрание прие на първо четене новия закон за Министерство на вътрешните работи, предназначен да реформира системата по европейски образец и да я направи годна да се справя ефективно с престъпността. Предложения от правителството проект беше подкрепен от 148 депутати, 34 бяха против, а четирима се въздържаха.

Народните представители от всички политически сили подкрепиха предвижданата девоенизация на МВР, както и предложението за създаване на единна полицейска структура.

От името на ОДС, обаче, Йордан Бакалов заяви, че внесения закон няма нищо общо с предизборните обещания на БСП в областта на сигурността. Той определи проекта като заблуда, защото няма да бъде полезен за ефективна борба с престъпността.

По време на обсъждането в залата и Павел Шопов от Атака и Филип Димитров от ОДС заявиха, че законопроектът е трябвало да бъде гледан и от правната комисия, за да може да се синхронизира с разглеждания в момента на второ четене Наказателно-процесуален кодекс (НПК).

Според Шопов правната комисия е трябвало да прецени кое е трябвало да остане в закона за МВР и кое да бъде записано в НПК.

В допълнение Атанас Атанасов от ДСБ определи като сериозен проблем факта, че с НПК по-големият обем от разследването се поема от полицията, а в законопроекта за МВР има една-единствена алинея за разследването, която не дава отговор кой и как ще разследва и какви качества са необходими на дознателите.

След гласуването Елеонора Николова обясни, че ОДС биха подкрепили текстовете при второто четене, ако се реши проблема с дознателския апарат.

В отговор министър Румен Петков заяви, че под натиска на ОДС и ДСБ ще предложи създаването на единна централизирана служба за разследване, която ще обедини дознателите, но не би искал после да го обвинят, че е възстановил Главно следствено управление на Държавна сигурност.

По време на дискусиите депутатите от ДСБ изразиха мнение, че законът за МВР не предвижда контрол, отчетност, публичност и участие на гражданското общество върху дейността на МВР. Проектозаконът засекретява всички данни на МВР, което ще възпрепятства гражданския контрол, обясни Атанас Атанасов.

Веселин Методиев от ДСБ пък изрази мнение, че законът е трябвало да бъде гледан и в комисията за администрацията, тъй като той решава проблеми от административен характер макар и да става въпрос за специализирана администрация.

По-късно пред журналисти в кулоарите министър Румен Петков се пошегува, че е добре че няма комисия за плодовете и зеленчуците, защото и тя щяла да поиска да разглежда закона.

Законът въвежда девоенизацията на МВР и нова система за растеж в кариерата. Националните служби минават на директно подчинение на вътрешния министър, а не на главния секретар на МВР, както беше досега.

С новия закон за МВР се предлага създаването на единна структура на полицията, включваща сегашните Национални служби "Полиция", "Борба с организираната престъпност", "Гранична полиция", "Жандармерия", дирекция "Миграция", Специализирания отряд за борба с тероризма и Националното бюро "Интерпол". Според мотивите на вносителя така ще се премахне дублирането в дейността на структурите на МВР, което ще подобри координацията и ще повиши ефективността на противодействието срещу престъпността. 

Законопроектът предвижда създаване на Главна дирекция "Криминална полиция", която да обедини усилията на разследващите полицаи и на оперативните полицейски служители. В структурата на новата Генерална дирекция "Полиция" се предвижда да бъде създадена и Централна служба за борба с организираната престъпност, чиито основни задачи ще бъдат свързани с противодействието на тежката организирана престъпност. 

Национална служба "Сигурност" (НСС) се обособява в самостоятелна централизирана структура в рамките на МВР с увеличени оперативни възможности. Тя ще включва Генерална дирекция "Сигурност" и регионални управления.

Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност" също се обособява в централизирана структура в МВР под името Генерална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БКПпппп
    #4

    Болшой чоис для вам! Голосуйте!

  2. Logo ritam
    #3

    policai i computar ?te si imat donosnici i slujiteli pod pricritie.

  3. ПРОСЛЕДЕН
    #1

    КАТО РАЗБРА ЗА СЛЕДЕНЕТО НА ПОСТИНГИТЕ,МОЯТ КОМПЮТЪР ИЗВИКА - ПУКА МИ НА IP-то,или както се изразява битово един мой приятел - дреме ми на дедовия!С приятелски поздрав на целия българскинарод и цялата прогресивна общественост у нас, включително и на неговата Държавна сигурност - дерзайте,при всички случаи ще ви е вътре,вие сами така си го избрахте.П.С. И не пъшкайте защо отсреща новата олигархия си е издигнала дворци, а вие мизерствате, не пъшкайте и когато децата ви потеглят на запад, кой ви е виновен, като вие гласувате/гладувате само на изток. А най-големия "ташак" е, че и децата на мафията отдавна, отдавна са се изселили на запад.А бе голям смях !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.