Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В спешната помощ липсват около 500 лекари

2 коментара
В спешната помощ в България има хроничен недостиг на кадри. Сн. БГНЕС, архив

Повече от половината места в Спешните центрове остават незаети, а в системата трайно липсват 500 лекари, въпреки че заплатата достигна 4000 лева. Това твърдят от Съюза на парамедиците в България, цитирани от БТА. Назначавенето на парамедици в спешната помощ би могло да реши проблема с недостатъчния персонал и бавната бърза помощ. То обаче, макар да е позволено, почти не се случва.

В навечерието на Световния ден на спешната помощ - 27 май, ситуацията със спешните екипи у нас е все по-трагична, посочват от организацията.

От там посочват, че анализ на ситуацията в други страни по света, в които в спешната помощ работят и парамедици, показва, че смъртността при инциденти е намаляла с над 70%.

Практиката в такива държави е лекарските екипи в спешната помощ да поемат само строго специализирани случаи. Масовите спешни повиквания се обслужват от специално обучени парамедици, които могат да стабилизират пациентите или да поддържат жизнените показатели по време на спешен транспорт до най-близкото лечебно заведение, където пострадалият се поема от обучен лекарски екип.

"У нас няма воля за реформа, която да позволи на парамедиците да бъдат легално назначени в спешните центрове", смятат от Съюза на парамедиците в България. А това водело до загубени човешки животи, тъй като липсата на екипи бави обслужването на адресите и спешното транспортиране. Масово и в много региони в страната е напълно невъзможно спазването на "златния час" при тежки спешни състояния и инциденти, именно заради тази липса, казват от организацията.

Съюзът на парамедиците е направил анализ на свободните работни места, обявени от 27-те центъра за спешна помощ в страната. Във всеки един от Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП) търсят поне 10 лекари. Свободни стоят и бройки за медицински сестри и фелдшери. "Трансформирането им в длъжности за парамедици би помогнало на системата и пациентите изключително много", смятат от Съюза на парамедиците.

Оттам посочват, че според отговор на писмо от Министерството на здравеопазването това е в правомощията на всеки директор на ЦСМП и не може да бъде централно разпоредено от министерството. Въпреки че част от центровете са записали в плановете си за развитие назначаване на парамедици, това се случва трудно, казват от съюза.

Друг проблем е, че въпреки наличието на единни протоколи за работа в спешната помощ, във всяка от областите се работи по различни правила. Липсва задължителна едногодишна подготовка по спешна помощ за всички заети – лекари, сестри и друг персонал. Без подобна подготовка е невъзможно да работиш в спешна помощ в Евросъюза, а тук заради липса на кадри се назначават лекари, които нямат нищо общо с оказването спешна медицинска помощ, а оттам страда качеството, смятат от организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. да си внесем от украйна

  2. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.