Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дянков обяснява предимствата на България пред Румъния

0 коментара
Дянков обяснява предимствата на България пред Румъния

"България успя през 2010 г. и ще успее през 2011 г. да избегне радикалните мерки, които предприе Румъния". Това заявява вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в интервю за румънския вестник "Адевърул".

"На 40 годишна възраст Дянков е считан за един от най-добрите икономисти на световно ниво", пише вестникът в уводните си думи към интервюто, чийто пълен текст бе разпространен във вторник от българското Министерство на финансите. "Икономическите данни показват, че нашите съседи приключат годината с по-добри резултати от очакваните", обобщава "Адевърул".

Самият Дянков подчертава, че сега е по-голям оптимист в сравнение с преди половин година. Той се позовава на данни от последното тримесечие, показващи ръст на икономиката от 0.7%  в сравнение с миналата година, както и ръст на второто тримесечие. Дянков изтъква, че България е една от страните с най-нисък дефицит през тази година, "въпреки че надхвърля 3% и е приблизително 3.8%", че според гласувания вече бюджет за догодина се очаква ръст от 3.6% и бюджетният дефицит 2.5% и че нивото на външния дълг спрямо БВП е 16%, което е едно от най-ниските в ЕС - на второ място след Естония.

Според Дянков 2010 г. е била добра година, а 2011 г. ще е още по-добра.

"Успяхме да направим бюджетите за тази и следващата година без да увеличаваме данъците и да засягаме пенсиите", казва финансовият министър.

Той цитира и статистически данни, които показват, че около 300 румънски компании месечно преместват дейността си в Русе, като вече 1500 румънски компании са открили офиси в дунавския град. Дянков наблюдавал и друга тенденция - румънски компании се местят и в столицата София.

"Не увеличихме данъците в кризата. Запазихме същата данъчна система, за разлика от Румъния или Гърция. При нас ДДС се запази на ниво от 20 процента, данъкът върху печалбата е 10 процента, докато при вас е 16 процента. Данъкът върху дивидентите е 5 процента, докато в Румъния е около 12процента", обяснява финансовият министър.

Попитан за мнение по случващото се в еврозоната и за намеренията на България за присъединяване към нея, българският финансов министър коментира, че "независимо от проблемите, с които се сблъсква, еврото е много стабилна валута и има зад гърба си силен пазар и Европейската централна банка".

"Ние запазваме нашата позиция да се присъединим към еврозоната възможно най-скоро. Надяваме се, че до края на 2011 г. ще можем да докажем, че сме готови да въведем еврото, ако дефицитът се запази под 3 процента, можем да започнем преговори и да изготвим план за въвеждане на еврото", допълва вицепремиерът.

Попитан дали поддържа идеята за създаване на Европейски валутен фонд, Симеон Дянков казва, че "МВФ разполага с достатъчно опит и кризата ни показа, че някои от институциите на ЕС не действаха достатъчно добре".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.