Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Танев черпи опит от Франция за университета на третата възраст

1 коментар
Тодор Танев и Франсоа Велас

България ще черпи от френския опит в реализирането на проекта за университет на третата възраст, лансиран от просветния министър Тодор Танев.

Във вторник Танев се срещна с проф. Франсоа Велас, директор на Университета на третата възраст към Университета на Тулуза, Франция, който е и президент на Международната асоциация на университетите на третата възраст.

Танев изрази виждането си, че трябва да се търсят пътища образованието в България да бъде по-отворено за всички. Университетите да предлагат курсове по определени теми като например “Икономика и финанси“ за пенсионери, както и отделни лекции или цикъл беседи по теми, които са предложени от заинтересованите.

Велас представи историята на движението на университетите на третата възраст. Първият е създаден през 1973 г. като подразделение на Университета на Тулуза, Франция. Впоследствие са създадени още много университети на третата възраст в цял свят. Днес те наброяват хиляди и са обединени в Международната асоциация на университетите на третата възраст. Най-общо съществуват три модела на функциониране на този тип университети. Първи е френският модел, който залага на високи академични стандарти и при който университетите на третата възраст са част от класически университет, чиито преподаватели водят лекции и за възрастните обучаеми. Вторият модел е британският, при който съществуват хиляди независими местни инициативи, които са по-близо до идеята за пенсионерски клуб по интереси, с висока социална активност, но с понижени академични стандарти. И третият модел -китайският, характеризиращ се с наличието на централизирана система, пряко подчинена на правителството.

Проф. Велас изрази готовност с неговия екип да подпомагат Министерството на образованието и науката в създаването на модел за университет на третата възраст в България, съобразен с особеностите и спецификите на нашата среда, култура, традиции и потребности.

Инициативата на МОН е срещнала пълна подкрепа от присъстващите представители на Министерството на културата, Министерството на труда и социалната политика и на Софийския университет “Св. Климент Охридски“

България е в челната петица на най-бързо застаряващите страни в света. Към момента на всеки 100 души, излизащи от работоспособна възраст, идват 62 работника, като няма никакви изгледи тази тенденция да се промени към по-добро в близките десетилетия. Процентът на населението в пенсионна възраст ще заема все по-голям дял от общия процент на населението на България. Това е не само проблем за социалната система.

Държавата трябва да се погрижи за нови решения за развиване и използване на капацитета на възрастните хора у нас, смятат от просветното ведомство.

“Университетът на третата възраст е едно такова решение. Той не е „университет“ в класическия смисъл на думата, а е институция за неформално образование. Такъв тип „университет“  не издава дипломи и не дава квалификационни степени, а помага на хората в зряла възраст да задоволяват интересите и потребностите си от нови знания, умения и дейности, така че да бъдат по-активни, здрави и полезни за себе си и обществото. Ето защо университет на третата възраст може да запълни голяма ниша в българското общество“, заяви Танев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #1

    хм, таневмай клони към британския, а не към френския модел а за БГ определено най-подходящ е именно френският ама де толкоз акъл, нали е един и за зиме и за лете

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.