Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Топлофикация-София" трябва да се отдели от политиката

11 коментара
"Топлофикация-София" трябва да се отдели от политиката

В момента "Топлофикация – София" е най-проблемното дружество в енергетиката от финансова гледна точка. Ако задълженията на "Националната електрическа компания" (НЕК) са равни на годишния ѝ оборот, то  задълженията на "Топлофикация” надвишават два пъти годишния ѝ оборот.

Според официалните отчети за 2014 година загубата е 57.7 млн. лв, при печалба за предходната 4.5 милиона лева. Финансовите показатели, изчислени на база балансова структура спрямо 2013 година, са с тенденция на влошаване. Те показват, че дружеството не разполага със свободни оборотни средства за обслужване на текущите си задължения, както и собствен капитал, с който да се обезпечи изпълнението на инвестиционната програма.

Текущите пасиви от 425.7 млн. лв за 2013 година достигат вече 645.3 млн. лв за 2014 година. Преди всичко това са  задължения към "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) и "Булгаргаз". Към тази картина трябва да се добавят и 80-те милиона лева, които дружеството "затвори" в КТБ, а няма реална надежда за връщането им. Друг е въпросът, кой е наредил на мениджмънта подходящата банка за този депозит, при положение, че Столична община има своя банка...

За спасяването на "Топлофкация-София“ е необходимо спешно да се приложат четири мерки, при това едновременно. На първо място трябва да се привлече инвестиционен ресурс, трябва да се постигне финансово стабилизиране, технологично обновление на топлоизточниците и мрежата, както и да се промени нормативната база.

Привличане на кредитен ресурс от дружеството е трудно осъществимо. С външен инвеститор, който да работи със собствен или привлечен ресурс, това е възможно.

Финансовото стабилизиране е пряко свързано с друг сериозен проблем – събираемостта на сметките. За 2013 г. абсолютно коректни са 60% от абонатите, а 15% от тях имат от 1 до 6 просрочени сметки. За 11% от клиентите просрочието е между 1 и 3 години, а при над 7% - повече от 3 години. Последната група дължи на дружеството над 100 млн. лв., голяма част от които няма да бъдат получени. През 2014 г. процентът на абсолютно коректните платци е намалял до 52%. При такава събираемост дружеството не може да функционира.

Във връзка с технологичното обновление на топлоизточниците има два ключови проекта, които задължително трябва да се реализират – изграждане на високоефективни когенериращи мощности към централите в "Земляне” и "Люлин”. Така ще се доближат в разумна степен производствата на електрическа и топлинна енергия. Към момента съотношението е 1:5 между тях. Необходимо е да се повиши производството на електроенергия. В какъв размер обаче, е въпрос на много внимателен анализ на съотношението между привлечения ресурс и нормата на възвращаемост, т.е. може ли да се гарантира по-висока норма на възвращаемост от цената на привлечения ресурс?

Топлопреносната мрежа на София е с най-ниските технологични разходи от всички топлофикационни дружества в България - около 17 %, като целта е те да достигнат 15-16%, което е в границите на европейските норми за загуби от преноса на топлинна енергия по топлопреносната мрежа. Това означава годишно обновяване на 30-40 км от нея. 

Проблемът с нормативната база е един от най-тежките за решаване в сектора от години, защото е свързан с цената на топлинната енергия и възможността за заплащането ѝ от гражданите. Тук трябва да се търси разумния баланс между цените на топло- и електроенергията. Не бива да се забравя, че цената на електроенергията влиза в микса на средната цена за бита и стопанския сектор. Така че този регулаторен проблем и за в бъдеще ще си остане един от най-тежките.

Държавата и Столичния общински съвет сами не могат да решат проблема "Топлофикация” след като години наред прехвърляха дружеството помежду си. От друга страна, час по-скоро трябва да се извърши максимално разграничаване на стопанското управление на фирмата от политическото влияние върху нея, което през годините почти винаги е имало негативен ефект върху дружеството.

В тази ситуацията решението е отдаване на "Топлофикация“ на концесия на доказали се в дейността чуждестранни фирми, срещу сериозен инвестиционен ресурс в дружеството и стриктен контрол на изпълнението на предварително зададени ключови технико-икономически показатели.

* Вили Лилков е депутат от Реформаторския блок и най-вероятен кандидат на коалицията за кмет на София, издигнат от ДСБ. Той е дългогодишен член на Столичния общински съвет. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #11

    В тази ситуацията решението е отдаване на "Топлофикация“ на концесия на доказали се в дейността чуждестранни фирми, срещу сериозен инвестиционен ресурс в дружеството и стриктен контрол на изпълнението на предварително зададени ключови технико-икономически показатели->>>тогава Радвам се, че Вили сега по канал 1 в Референдум си е сменил позицията за концесиониране на топлофикация от "реномирани" фирми по печалния начин на софийска вода!

  2. Dima Todorov
    #10

    В статията на проф. Вили Лилков, „Топлофикация – София” трябва да се отдели от политиката”, публикувана в mediapool.bg има много смущаващи неща. Първото от тях е свързано с така наречената „когенерация”. За да бъда напълно ясен ще цитирам част от тази статия, показваща неговото разбиране.
    „Във връзка с технологичното обновление на топлоизточниците има два ключови проекта, които задължително трябва да се реализират – изграждане на високоефективни когенериращи мощности към централите в "Земляне” и

  3. Borko
    #9

    Защото регулатора й казва на каква цена да купува суровината-газ и регулатора й казва на каква цена да продава топлина и ток, а държавата е гласувала законите, които и позволяват да иска парите без да се отчита за ефективност на производство.

  4. Miau
    #8

    Топлофикация продължава ДА ИЗВИВА РЪЦЕТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ И НА НИКОГО НЕ МУ ПУКА! Зимите - топли,петрола-евтин, сметките ВИСОКИ! Хората, потребили МАЛКО топла вода, плащат ПОВЕЧЕ, защото когато общото потребление в общия водомер е ниско, топлофикация начислява по-високи цени! Къде го има това по света - колкото ПО-МАЛКО ПОТРЕБЯВАШ, ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ ПЛАЩАШ! И това се търпи, но иначе се протестира! А да сградните инсталации на затворените апартаменти пак се плаща, къде го има това?! Защо само срещу Топлофикация не се протестира!

  5. И какво от това
    #7

    Тоя иска да повтори концесионирането на водата в София, но този път с Топлофикация! Защо хора с откачени радиатори са ПРИНУЖДАВАНИ да плащат РЕКЕТ? Колко хора имат доверие в коретността на топлофикация, и редно ли е да се реанимира фалирал мъртвец с нулево доверие? Какви права имат "потребителите", които НЕ ЖЕЛАЯТ по никакъв начин да ползват "услугите" на този монополист, но са принуждавани СЪС СЪГЛАСИЕТО на политиците, да плащат за тях?

  6. И какво от това
    #6

    Близо до къщи Лилков купи апартамент* със 7000 лв дългове към топлофикация към момента на покупката. Готов ли е да каже дали ги е платил, или са му опростени като на общински съветник?*във входа на злополучния министър Иван Данов по времето на Орешарски.

  7. Коментарът е изтрит в 18:15 на 2 септември 2015 от автора.
    #5
  8. Borko
    #4

    Статията е добре написана, но искам да задам следните въпроси:
    1. Защо, г-н. Лилков смята, че външен инвеститор, със собствени или привлечени средства, би поел риск да инвестира в предприятие, в което банка (която също се явява външен инвеститор с привлечени средства )не иска да инвестира?
    2. Колко би била нормата възрващаемост, която инвеститор би поискал за да инвестира в предприятие с такива финансови показатели в държава с кредитен рейтинг на България и как това би се отразило на цените на топлоенергията

  9. Коментарът е изтрит в 17:49 на 2 септември 2015 от автора.
    #3
  10. Kamen Popov
    #2

    Още веднъж проф. В. Лилков доказва, че е най- запознатият с проблемите на общината съветник с излагането на проблема и предложенията за решаването му. ПРОФ. ВИЛИ ЛИЛКОВ ЗА КМЕТ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.