Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки с войната си. Западът, руснаците и турците настъпват в различни посоки

1 коментар
Всеки с войната си. Западът, руснаците и турците настъпват в различни посоки

Между Дамаск и Алепо има три отделни конфликта и великите сили не намират допирна потчка, пише италианският в. "Стампа".

Техеран и Москва пращат хора и въоръжение, за да подкрепят режима на Башар Асад, сунитските страни усилват натиска по въздух срещу "Ислямска държава" (ИД) с подкрепата на Франция и САЩ, а Турция води безпощадна война срещу кюрдите. В Сирия и Северен Ирак се развиват три различни военни конфликта, и това е отражение на противоположните интереси на въвлечените държави, пише вестникът.

Настъплението на ислямските бунтовници "Джейш ал Фатх" може да разцепи на две 25% от територията на Сирия, която до момента е под контрола на Асад. Бунтовниците могат да отрежат пътя, свързващ Хомс и Латакия, с други думи, да отрежат Дамаск от Латакия на алауитското крайбрежие. За да избегнат това, Москва и Техеран започнаха да действат със сила.

Тактиката беше разработена по време на скорошната визита в Москва на Касем Сюлеймани – генерал на иранските подразделения, действащи зад граница, твърди изданието. По данни на сирийски източници, Техеран насочва подкрепления в Дамаск, докато Москва "трупа военно сътрудничество" и обмисля въпроса за изпращане на войски в Сирия.

За сунитските страни под ръководството на Рияд и Анкара приоритетна задача стана отслабването на ИД, а тя в момента контролира 50% от територията на Сирия. Оттук и засилването на натиска по въздух. Сунитските страни се стремят да установят контрол над 75% от Сирия, тоест над територията, оставена от Асад, където нито руснаците, нито иранците няма да рискуват да отидат, пише изданието.

Западът подкрепя военно-въздушната кампания на сунитите. С тази цел Париж започва разузнавателни полети над Сирия преди началото на авиоатаката. Но военната ескалация в Сирия не намира подкрепа в Рим: Италия, както и ООН, държат на политическо решение на конфликта. Стефан де Мистура, специален посланик на ООН, казва, че конфликтът може да приключи след месец, ако САЩ, Русия, саудитците и иранците намерят диалог.

В това време Турция на Ердоган започна военна кампания срещу кюрдите. Самолетите на Анкара за последните 36 часа са нанесли удари по 23 бази на ПКК в отговор на терористичната атака в Даглика на границата с Ирак, при която загинаха над 30 турски войници. Президентът на Турция подкрепя борбата на сунитите с ИД като тактическо прикритие за собствената си война с кюрдите: той иска не само да предотврати раждането на Кюрдистан, но и да победи в парламентарните избори на 1 ноември. Той обаче рискува: ИД вече отвлече един турски войник, за да обвини Ердоган в "предатество" за предоставянето на бази за самолетите на коалицията, възглавявана от САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Това не го знаех, но обяснява много! С 2011-го года Башар Асад препятствует прокладке по территории своей страны газопровода из Катара в Европу, который мог бы пошатнуть монопольное положение «Газпрома» на европейском рынке.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.