Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата дължи 20 млн. лв. за данък сгради и такса смет

Дянков отпусна 30 млн. лв. за погасяване на борчовете, но парите били изхарчени за друго

10 коментара
Софийският университет е най-големият длъжник

Докато кметовете притискат гражданите и бизнеса да си плащат данък сгради и такса смет за да могат да поддържат чистота в общините и да оправят улиците, държавните ведомства масово спестяват тези налози за сметка на обществото. Близо 20 млн. лв. дължат министерства, университети и други държавни ведомства за местни данъци и такси към август 2012 г. Това показва справка на Министерството на финансите, поискана от медиите.

 

В края на миналата година от държавния бюджет бяха отпуснати целево около 30 млн. лв. за да може да се изчистят тези дългове на държавата към общините, припомни зам.-министърът на финансите Владислав Горанов на пресконференция във вторник. Представената допълнителна справка показва, че отпуснатите за целта пари обаче очевидно не са отишли по предназначение, а са били изхарчени за друго. От съобщението не става ясно какви мерки ще предприеме Министерството на финансите към ведомствата, които не са изпълнили задълженията си, както и за какво са ги похарчили те, вместо да си платят данъците.

 

За това пък е ясно, че редовното миене и метене на плочките пред Министерския съвет и денонощните ремонти в центъра на столицата се пишат повече на сметката на гражданите и бизнеса.

 

Две трети от министерствата не си платили данъците

 

Близо две трети от министерствата, начело с Министерския съвет, не са си платили задълженията за данък сгради и такса смет, показва справката на Министерството на финансите.

 

Без изненада министерството с най-много социални придобивки МВР е първенец по неплащане на местни данъци с над 3.3 млн. лв. Следва го Министерството на отбраната с 2.7 млн. лв. Призовата тройка се затваря от Министерския съвет с 2.5 млн. лв.

 

Останалите некоректни министерства са на здравеопазването (1.13 млн. лв.), на правосъдието (985 хил. лв.), на земеделието (427 хил. лв.), на образованието (109 хил. лв.), на труда и социалната политика (69 хил. лв.) и на културата (42 хил. лв.).

 

Министерствата за пример, които са си платили сметките на общините, са на финансите, на регионалното развитие, на външните работи, на транспорта, на икономиката, на околната среда и на спорта.

 

Националната служба за охрана също не си е платила местните данъци, като задълженията ѝ възлизат на 5500 лв. Дълговете на Висшия съдебен съвет към Столична община са 1300 лв.

 

Омбудсманът Константин Пенчев, който защитава обществения интерес, също е забравил да си плати местните данъци и дължи 600 лв. на Столичната община.

 

Най-големият длъжник е Софийският университет

 

Най-големият длъжник обаче е СУ “Свети Климент Охридски” с 8.17 млн. лв. Още 11 университета не са си плащали местните данъци, като от тях шест са в София.

 

Това са Университетът по архитектура, строителство и геодезия (109 500 лв.), Висшето строително училище "Любен Каравелов" (44 500 лв.), Медицинският университет (4000 лв.), Националната спортна академия "Васил Левски" (3600 лв.), Лесотехническият университет София (3100 лв.) и Техническият университет (1600 лв.).

 

Още пет университета в страната също не са плащали данък сгради и такса смет. Това са Стопанската академия “Д. Ценов” в Свищов (1400 лв.), Университет “проф. Д-р Асен Златаров” в Бургас (1000 лв.), Шуменският университет “Константин Преславски” (600 лв.), Медицинският университет в Пловдив (600 лв.) и Техническият университет във Варна (400 лв.)

 

Приходите на общините паднаха с около милиард от началото на кризата

 

Местните данъци и такси са основният приходоизточник, на който разчитат общините за да закърпят топящите си бюджети в кризата. Освен за заплати, средствата се използват и за кърпене на растящите дупки по улиците. Такса смет пък може да се ползва само за чистенето на града. По тази причина събирането на тези данъци е жизнено важно за местната власт, която води дела срещу бизнеса и гражданите, за да може да си събере версиите, но няма заведено дело срещу държавно ведомство.

 

С около един милиард лева са намалели приходите на общините за последните четири години, сочат данните на Националното сдружение на общините. За 2011 г. 264-те общини са разполагали с 4 млрд. лв. от собствени приходи и субсидии от държавния бюджет.

 

Структурният дефицит на 264-те общини се оценява на 870 млн. лв., като от тях най-много – 370 млн. лв., са разплащане по европроекти. Недостигът по инвестиционни проекти е 140 млн. лв., а на около 100 млн. лв. се оценява дефицитът в местните дейности. Дълговете на общините към бизнеса възлизат на 180 млн. лв.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Всичко се плаща с нашите пари. Проблемът е, че държавата се стреми да даде повече на чиновниците си, нали те я крепят. Нямаме по-голям враг от държавата си!

  2. Анонимен
    #9

    Какви са тия данъци бе. Медицинският университет в Пловдив (600 лв.) и Техническият университет във Варна (400 лв.)Огромни сгради, а данъците мижави. Че аз за един апартамент по голям данък плащам. Няма да се учудя ако и вода и отопление не плащат тези учреждения а ни ги лепят на гърба.

  3. Анонимен
    #8

    Такса смет в България е имотен данък! Ако не сте били цяла година в България, и по тази причина не сте генерирали смет пак дължиште, защото общинарите трябва да пълнат гушки! Кой е луд да промени закона, след като взема пари и то големи за нищо! Общинар не реже клона, на който спи! Ще боядисат част от пътя в червено, ще обявят, че това е вело-пътека, което е достатъчно да се повиши категорията на квартала и хоп такса смет расте! А някай казват, че не било измислено перпетомобилето!

  4. Браво на г-н Шопов ! Пише с главни букви и е добре информиран ;---)

  5. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #6

    ИМА РЕШЕНИЕ. СГРАДИТЕ, КОИТО СА ПУБЛИЧНА ДЪРЖАВНА ИЛИ ОБЩИНСКА СОБСТВЕНОСТ НЕ ПЛАЩАТ ДАНЪК, НО ПЛАЩАТ ТАКСА СМЕТ РАЗБИРА СЕ.

  6. и догодина пак гласувайте за ГЕРБ скъпи сънародници !!!

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  9. Анонимен
    #2

    Абе,защо куките не си плащат данъците? Имат 1 млрд лева на година бюджет, всеки месец по 20-30 млн с постановление на правителството, дарения и т.н. Но куките ходят да рекетират хората да си плащат, нали!!!

  10. Анонимен
    #1

    Щом съобщението е от министерството на Пукала Дянков,умножете цифрите по 5 и ще получите реалните данни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.